Globetrotter als eerste passagier BEVELANDEN en THOLEN 21 Zangbijeenkomst in Doopsgezinde kerk Kruininger (17) gepakt in Gouda Workshop over fotografie van fruit Kunstroute Wemeldinge Inbraak kantine tennisvereniging Movietour voor half geld voor groep 8 DINSDAG 4 JUNI 2013 „Het waren mooie rapporten van onze rekenkamer maar of ze alle maal praktisch uitvoerbaar waren is vers twee", zegt raadsgriffier Philip de Vree. „Natuurlijk, de rap porten van de rekenkamer zijn mooie afstudeerprojecten maar wij staan als Borsele met onze bei de benen in de Zeeuwse klei." Borsele heeft volgens De Vree nog steeds wel een rekenkamer functie, die is net als in Reimers- waal bij het presidium onderge bracht. „Mocht het zo zijn dat een rekenkamer onderzoek nodig is, dan kan het presidium besluiten een aantal raadsleden aan te wij zen om dit onderzoek te doen. De ze raadsleden kunnen ook exter ne ondersteuning krijgen als ze dat nodig vinden. Want het mag natuurlijk niet zo zijn dat de sla ger zijn eigen vlees keurt. Dat de minister vindt dat hierdoor de re kenkamer wordt gedeactiveerd vinden wij een drogredenering", zegt De Vree. Onlangs is door de Borselse gemeenteraad een aantal raadsleden aangewezen om onder zoek te doen naar de financiering van de verbouwing van het ge meentehuis. „Dat is geen rekenkamer-onder- zoek. Wij beseffen ook dat dit moeilijk uit te leggen is." In Zeeland is er in ieder geval één rekenkamer die regelmatig stevi ge onderzoeken presenteert: die van Middelburg. De rekenkamer daar bestaat uit mensen die niet bij de gemeente betrokken zijn. En die mensen kunnen zelf beslis sen naar welk onderwerp men on derzoek wil doen. Dat leverde on langs nog een zeer kritisch rap port op over de financiële steun van de gemeente aan de bouw van Camping De Witte Raaf bij Arnemuiden. Op Noord-Beveland heeft de raad ook het presidium aangewezen als uitvoerder van de rekenkamer- functie. Het is lang geleden dat de raad de rekenkamer vroeg in actie te komen. Burgemeester Henny van Kooten: „De rekenkamer leidt een slapend bestaan. Het is in deze tijden van overheveling van taken naar de gemeenten en kortingen op de gemeentebudget ten niet verantwoord om veel geld te besteden om zaken op een rijtje te zetten die iedereen al weet. Dat kan een accountant ook en dat gebeurt ook. Zaken wor den bij ons besloten waar ieder een bij zit. Je moet elkaar goed en volledig informeren." Van Kooten betwijfelt de conclu sie van het onderzoek dat slechts vijftien gemeenten in Nederland een slecht werkende rekenkamer hebben. „Ik denk dat heel veel ge meenten de vragenlijsten slecht hebben ingevuld." In het rapport staat expliciet dat ruim negentig procent van de ge meenten een rekenkamer heeft die in de afgelopen twee jaar on derzoek heeft verricht. door Claudia Sondervan KATS - De ov-chipapparatuur aan boord van de Mercedesbus deed het nog even niet. De eerste dag van de buurtbus Kats-Colijns- plaat-Kortgene had daarom giste ren voor veel mensen gratis kun nen zijn - als ze niet een jaarabon nement of iets dergelijks hebben. Zoals de eerste reiziger die vrijwil lig buurtbuschauffeur Paul van Ronteltap op maandagmorgen om 7.30 uur in zijn bus kreeg. „Ik had hem graag het plezier gedaan, maar helaas." Van Ronteltap was wel vergenoegd met de passagier. „Een echte globetrotter, De Looff heet hij, ik kom hem overal te gen", lacht hij bij de formele start van de eerste Noord-Bevelandse buurtbus. Die werd met een aan tal van de buurtbuschauffeurs, een delegatie gemeente- en dorps raadsleden, wethouder Kees van der Weele en gedeputeerde Ge orge van Heukelom gevierd bij dorpshuis De Vriendschap in Kats, tijdens de eerste rijpauze van Van Ronteltap. In het dorps huis hebben de chauffeurs van de buurtbus ook een rustplaats om koffie te drinken. Druk is het dan nog niet geweest in de bus. „Elke halte hoop ik weer dat er mensen staan", vat Van Ronteltap zijn dienst tot nu toe samen. Hij hoopt vooral op gezelligheid tij dens ritten met bekenden. „Ik heb in de techniek gewerkt en de laatste twintig jaar in het onder wijs. Ik had nooit in zo'n bus gere den, maar we kregen een goede training van Connexxion." De eer ste twee weken krijgen de chauf feurs van de Vereniging Buurtbus Noord-Beveland begeleiding van een oud-buschauffeur van Con nexxion. Theo rijdt 's ochtends en in de namiddag een uurtje mee. Zijn achternaam wil hij niet ge ven. „Dit ligt heel gevoelig. Er zijn oud-collega's die niet snappen waarom ik dit doe: helpen bij een buslijn die gereden gaat worden door vrijwilligers. Maar het is de enige manier om in dorpen als dit openbaar vervoer te behouden. In 2015 is er een kwart van het bud get af. Het openbaar vervoer gaat veranderen." Collega's van Theo die altijd op een achtpersoonsbus reden, konden proberen door te stromen naar een grote bus. Maar daar hoort een geschiktheidstest bij. „Niet iedereen kwam daar doorheen", verklaart Theo de bit terheid bij sommige beroeps chauffeurs. Nog steeds melden zich vrijwilli gers voor de buurtbus, zei Van der Weele. Dat is nodig om de uursdienst bezet te behouden. De ze zomervakantie gaat dat in elk geval lukken, zei de wethouder. GOES In een serie van acht avon den worden er in de Doops gezinde kerk in Goes liede ren uit het nieuwe liedboek 'Zingen en bidden in huis en kerk' gezongen. Iedereen is welkom. De eerste bijeen komst is op 5 juni om 19.30 uur. Nico Dekkers, spiritueel docent, musicus en auteur, leidt de avonden. KRUININGEN Een zeventienjarige jongen uit Kruiningen is zaterdag rond 05.00 uur in Gouda be keurd wegens baldadigheid op het Stationsplein daar. Hij werd aangehouden met drie mannen van 19,20 en 21 jaar uit Waddinxveen nadat de politie gemeld was dat het groepje bloembakken aan het vernielen was. KAPELLE Het ffuitteeltmuseum in Ka- pelle organiseert op 7 juni om 13.30 uur een workshop natuurfotografie van fruit. Museumfotografe Christa Breure laat zien hoeveel ple zier er zit in het maken van mooie foto's. Aanmelden en een eigen camera meene men is verplicht. De kosten zijn 10 euro. WEMELDINGE Het eerste weekeinde van de kunst- en cultuurroute in Wemeldinge is dit jaar op 7,8 en 9 juni. De opening is op vrijdag in de Maartens kerk met een concert van muziekvereniging OKK. Be woners stellen tijdens de route hun huis of tuin ter be schikking voor het expose ren van kunst. 'S-GRAVENPOLDER In de kantine van de tennis vereniging in 's-Gravenpol- der is tussen zaterdagmid dag en zondagochtend inge broken. Uit de kas zijn enke le tientallen euro's weggeno men. Om binnen te komen is de deur van de kantine ge forceerd. Er is veel schade aan het interieur. Het scha debedrag is nog niet bekend. COLIJNSPLAAT De Jongerenraad Noord-Be veland houdt vrijdag 7 juni een movietour voor Noord- Bevelandse jongeren. Voor een tientje zien die een film in Cinecity inclusief busver voer. Leerlingen uit groep acht betalen nu vijf euro. Op- stapplekken en -tijden: www.jnrb.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51