Startende ondernemer mag aan huis verkopen Nieuwe rector voor Luzac College in Goes Gemeente Borsele werkt mee aan Fusie tussen scholen in ontwikkeling van bevrijdingspark gemeente Borsele 20 BEVELANDEN en THOLEN Gemeenten niet onder de indruk van dreigende taal van minister Plasterk over rekenkamers. 'We staan hier met de benen in de klei' door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Startende onder nemers in Heinkenszand en 's-Gra- venpolder mogen ook een winkel aan huis beginnen. Deze belangrijke wijziging staat in de geactualiseerde versie van de Detailhandelsvisie. Deze visie wordt donderdagavond aan de ge meenteraad van Borsele voorge legd. Een winkel aan huis is momen teel toegestaan in alle dorpen van de gemeente Borsele met uitzon dering van de grootste dorpen Heinkenszand en 's-Gravenpol- der. Daar komt nu dus verande ring in. Behalve een reguliere winkel kan het ook gaan om internetwinkels en activiteiten die zich bevinden op de scheidslijn van detailhandel en beroeps- en bedrijfsactivitei ten aan huis. Hierbij wordt gedacht aan het ge ven van workshops waarbij aan vullend het gebruikte materiaal ook ter verkoop wordt aangebo den. Winkeliers, hoofdzakelijk uit GOES - Bij het Luzac College en Ly ceum in Goes, de school voor parti culier voortgezet onderwijs aan de Zusterstraat, heeft een manage- mentwisseling plaatsgevonden. Rob Frencken volgt Kees van de Wouw op als rector. Zoals eerder gemeld heeft Van de Wouw, de oprichter van de vesti ging te Goes, het plan opgevat om een nieuwe MBO business school te beginnen in de Stadspoort in Goes. Hij is nu teruggetreden als rector om zich volledig op het Ge tijde College te kunnen richten, zoals de mbo-school is genoemd. Die opent op 19 augustus. De nieuwe rector, Rob Frencken, is geen onbekende voor het Lu zac. Hij is al vijf jaar lid van het rectorenteam te Breda. Daar heeft hij zich vooral bezig gehouden met het College. Verder is hij ie- Heinkenszand, vinden deze ont wikkeling ongewenst, met name vanuit het oogpunt van oneerlijke concurrentie. Zij vragen zich af of de ondernemers 'uit huis' aan de zelfde voorwaarden moeten vol doen en hoe de gemeente de kleinschaligheid van dergelijke ac tiviteiten gaat waarborgen. Door voorwaarden te stellen aan de omgevingsvergunning meent het college dat de kleinschalig heid is gewaarborgd. Zo mag er geen sprake zijn van een onevenredige toename van verkeer en parkeerdruk. Ook is het vloeroppervlak van de winkel aan huis beperkt tot veer tig vierkante meter. Succesvolle ondernemers zullen volgens het college vervolgens een regulier winkelpand betrekken en dit is goed voor de detailhandelsvoor zieningen als geheel. Voor een startende ondernemer is het volgens het college momen teel lastig direct een duur pand in het winkelgebied te kopen of te huren. Om deze ondernemers toch de kans te bieden een zaak op te zetten, is de wijziging in de detailhandelsvisie opgenomen. mand die zijn onderwijssporen ruimschoots heeft verdiend; van docent naar rector en onderwijs- specialist. Vooral het analyseren van leerproblemen is hem eigen. Binnen het nieuwe denken, herse nen en leren, is Frencken een van de voortrekkers bij het Luzac ge weest. Onder zijn leiding is de analyse-methode RTTI geïmple menteerd. Daarmee kan volgens Frecken zeer gedifferentieerd wor den gewerkt en krijgt de indivi duele leerling krijgt de aandacht waar het nodig is bij zijn of haar leren. Van de Wouw en bestuurslid Rens Koole zijn blij met de nieu we rector, die volgens hen ie mand is die gaat zorgen voor con tinuering en de kwaliteit verder zal uitbouwen. „De juiste man op de juiste plek", aldus Van de Wouw. door onze regioredactie GOES - Alle gemeenten in Neder land horen een rekenkamer te hebben: een instantie die onaf hankelijk onderzoek doet naar ge meentelijk beleid. Op de Bevelan- den en Tholen blijkt dat nogal eens mis te gaan. De gemeenten vinden het echter wel prima zo. Kapelle, Borsele, Reimerswaal, Noord-Beveland en Tholen zijn door minister Plasterk van Bin nenlandse Zaken op de vingers ge tikt. De minister vindt dat ge meenten zich aan de wet moeten houden. „Dat er in uw gemeente Goes heeft als enige gemeente op de Bevelanden een functione rende rekenkamer. Deze week is er een bijeenkomst over het lopen de onderzoek: naar de effectiviteit van het re-integratiebeleid van de gemeente. Ook in Goes bestaat de rekenka mer uit raadsleden, vertelt voorzit ter en WD-raadslid Dick van der Velde. „We worden ondersteund door de raadsgriffier." Volgens Van der Velde is in Goes bewust gekozen om geen exter nen in te huren voor het rekenka- merwerk. „We wilden de rekenka mer zo dicht mogelijk bij de ge- geen adequeaat functionerende re kenkamer is, vind ik onwense lijk", schrijft hij. Een rekenkamer is volgens Plasterk van belang voor een 'optimale publieke ver antwoording'. Het is op zijn minst opvallend dat vijf van de vijftien gemeenten in Nederland met een 'inactieve' rekenkamer op de Bevelanden en Tholen te vinden zijn. Reimerswaal houdt zich wél aan de regels, zegt burgemeester Jan Huisman. „Wij hebben geen apar te rekenkamer, maar wel een re kenkamerfunctie. We voldoen aan alle bepalingen in de wet. Het meenteraad hebben, om te voor komen dat je onderzoeken krijgt waarvan iedereen zich afvraagt wat men ermee aan moet." „Natuurlijk zit je dan wel met de vraag of de rekenkamer echt onaf hankelijk is", zegt Van der Velde. „Maar in de rekenkamercommis sie trekken raadsleden geen poli tieke kaart, ledereen wil daar het zelfde: antwoorden op vragen en instrumenten voor de toekomst." Aan het begin van deze raadsperio de is in Goes bezuinigd op de re kenkamer. In vier jaar worden in totaal twee onderzoeken afgele verd. enige wat we niet hebben gedaan is een jaarlijkse rapportage opstel len. Dat zullen we voortaan doen." Reimerswaal heeft er, net als een aantal andere gemeenten, voor gekozen om de rekenkamer functie onder te brengen bij het raadspresidium, het informele overleg tussen fractievoorzitters van de politieke partijen en de burgemeester. Die bepalen of een onderzoek nodig is en wat er dan onderzocht moet worden. En dat is wel degelijk in strijd met de gemeentewet, stelt het rap- gemeenten in Neder land hebben een inac tieve rekenkamer. Vijf van die gemeenten lig gen in Zeeland. port 'de Staat van de Rekenka mer' omdat de burgemeester voor zitter is van het presidium. En er zijn andere bezwaren: fractievoor zitters hebben te weinig afstand tot de gemeenteraad. Ze zitten er immers zeifin. Sinds voor deze constructie is ge kozen, in 2010, is er geen onder zoek meer uitgevoerd in Reimers waal. Huisman vindt echter dat er geen enkele belemmering is in zijn gemeente. „Als er een onder zoek moet komen, is het zo gere geld. Dan huurt het presidium een extern bureau in. We hebben uit praktische overwegingen geko zen voor deze oplossing, omdat het maar zo weinig voorkomt dat een onderzoek nodig is." Borsele had tot en met 2010 ook een rekenkamer. Hiervoor werd jaarlijks een structureel budget be schikbaar gesteld van 18.000 euro. GOES DOET ONDERZOEK NAAR RE-INTEGRATIEBELEID door Frank van Cooten NIEUWDORP - De gemeente Borsele werkt mee aan de ontwikkeling van het Bevrijdingspark Zeeland in Nieuwdorp. Het college stelt de raad voor ge meentegrond in te brengen en een door het bevrijdingsmuseum verschuldigde bijdrage van een dikke twee ton kwijt te schelden. Dit museum, initiatiefnemer van het Bevrijdingpark, zou conform de Reserve Kwaliteit Openbare Ruimte zeven euro per vierkante meter uitgeefbare oppervlakte moeten betalen. Het college is bereid deze bijdrage niet te vragen omdat het Bevrij dingspark een meerwaarde heeft voor de recreatie in Borsele. Te vens draagt het park bij aan het behoud en het uitdragen van het cultuurhistorisch erfgoed. De ont wikkeling van het park is daar naast alleen mogelijk met particu liere giften en overheidsbijdra gen. Het vragen van een bijdrage betekent dat meer geld verwor ven moet worden. Bij de uitbreiding van Berken hof s Tropical Zoo is ook geen bij drage gevraagd. Het college stelt wel klip en klaar dat het blijft bij het inbrengen van gemeentegrond en het kwijt schelden van de bijdrage. Het col lege komt daarom ook niet tege moet aan de wens van het mu seum gronden van het dorpsbos toe te voegen aan het park om er een stiltebos van te maken. Het museum zou de gemeente tij dens de bouw en inrichting van het park ook om meer geld kun nen vragen maar dat past volgens het college niet in de bezuini gingsoperatie van de gemeente. Wel is eventueel nog een beschei den financiële bijdrage aan de rea lisatie van groen bespreekbaar. Het museum wil het park op 3 mei 2015 openen. door Frank van Cooten BORSSELE - Openbare basisschool Franck van Borssele in Borssele fu seert met ingang van 1 augustus met De Linden in 's-Gravenpolder. Dat de Franck van Borssele een nevenvestiging wordt van De Lin den heeft te maken met het da lend aantal leerlingen in de ge meente Borsele. In Borsele zijn momenteel nog vijf zelfstandige openbare basis scholen. De ondergrens voor het in stand houden van vijf zelfstan dige scholen is 460 leerlingen (vijf maal 92). Dat aantal wordt niet gehaald. De telling op 1 okto ber 2012 bedroeg 414 leerlingen. Dat betekent dat de Omnischolen maar vier zelfstandige scholen mogen hebben. Daarom moet één school tot nevenvestiging worden omgevormd. Borssele en Oudelan- de komen hiervoor in aanmer king. Heinkenszand en 's-Graven polder niet omdat ze een neven vestiging hebben en Driewegen niet door de nabijheid van Ove- zande en Oudelande. De keuze voor Borssele ligt volgens het col lege het meest voor de hand. De beide medezeggenschapsra den zijn akkoord met de voorge nomen fusie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50