Windpark kortwiekt attractie Neeltje Jans Nieuwe rector voor Luzac College in Goes 'Zonnepanelen op dak van het gemeentehuis' 20 SCHOUWEN-DUIVELAND GEZONDHEIDSZORG Door de koude winter heeft de gemeente in 2012 meer elektriciteit en gas gebruikt ten opzichte van 2011 door Henk Postma NEELTJE JANS - Deltapark Neeltje Jans Park mag voorlopig geen wa terbak aanbrengen boven de glij baan op de nieuwe, in aanbouw zijnde waterspeelplaats. Dat heeft de rechtbank Breda in kort geding bepaald. De voorzieningenrechter heeft de vergunning geschorst, die ervoor was afgegeven door de ge meente Veere. Tegen de vergunning was be zwaar gemaakt door Windpark OSK dat vlakbij Deltapark negen 180 meter hoge windmolens wil bouwen. Windpark OSK voerde aan dat het gaat om een 'speeltoe stel' van 8,5 meter hoog, terwijl het gemeentelijk bestemmings plan bepaalt dat speeltoestellen niet hoger mogen zijn dan zes me ter. De voorzieningenrechter oordeel de dat Windpark OSK wel eens gelijk zou kunnen hebben. Het gaat daarbij overigens slechts om een woordenspel. De omstre den constructie bestaat uit een glijbaan met daarboven een bak van waaruit water kan worden ge stort op kinderen die naar bene den glijden. Is dat geheel nu een 'glijbaan', of noem je zoiets een 'speeltoestel'? Beschouw je het als een glijbaan dan is er niets mis, want volgens het bestemmings plan mag zo'n attractie zelfs nog hoger zijn: maximaal twaalf me ter. Maar zie je het als 'speeltoe stel', dan mag het niet boven de zes meter uitsteken. De gemeente Veere ging er van uit dat je gewoon van een glij baan kan spreken en verleende zonder omhaal de vergunning. Ten onrechte, oordeelt de voorzie ningenrechter. „De hoogte van het vergunde bouwwerk wordt niet bepaald door de glijbaan maar door de stellage die daarbo ven uitsteekt." Daarin speelt mee dat Veere in het bestemmingsplan niet nader heeft omschreven wat precies moet worden verstaan onder het begrip 'glijbaan'. Het wachten is nu op behande ling van de kwestie door de be stuursrechter. Daarnaast loopt een procedure van Deltapark Neeltje Jans tegen de vergunning die Windpark OSK van Veere kreeg voor de bouw van windmolens. GOES - Bij het Luzac College en Ly ceum in Goes, de school voor parti culier voortgezet onderwijs aan de Zusterstraat, heeft een manage- mentwissel plaatsgehad. Rob Frencken volgt Kees van de Wouw op als rector. Zoals eerder gemeld heeft Van de Wouw, de oprichter van de vesti ging te Goes, het plan opgevat om een nieuwe MBO business school te beginnen in de Stadspoort in Goes. Hij is nu teruggetreden als rector om zich volledig op het Ge tijde College te kunnen richten, zoals de mbo-school is genoemd. Die opent op 19 augustus. De nieuwe rector, Rob Frencken, is geen onbekende voor het Lu zac. Hij is al vijf jaar lid van het rectorenteam te Breda. Daar heeft hij zich vooral bezig gehouden met het College. Verder is hij ie mand die zijn onderwijssporen ruimschoots heeft verdiend; van docent naar rector en onderwijs- specialist. Vooral het analyseren van leerproblemen is hem eigen. Binnen het nieuwe denken, herse nen en leren, is Frencken een van de voortrekkers bij het Luzac ge weest. Onder zijn leiding is de analyse-methode RTTI geïmple menteerd. Daarmee kan volgens Frecken zeer gedifferentieerd wor den gewerkt en krijgt de indivi duele leerling de aandacht waar het nodig is bij zijn of haar leren. Van de Wouw en bestuurslid Rens Koole zijn blij met de nieu we rector, die volgens hen ie mand is die de kwaliteit verder gaat uitbouwen. „De juiste man op de juiste plek", aldus Van de Wouw. Toekomst zorg door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland wil dit en volgend jaar fors bespa ren op stroomverbruik in het ge meentehuis in Zierikzee. Dit wil de gemeente bereiken door zuiniger om te gaan met stroomen gebruik te maken van duurzame energie. Oktober vorig jaar is al een nieu we warmtepomp in het gemeente huis geïnstalleerd. Dit jaar onder zoekt de gemeente of de elektrici teitsrekening omlaag kan door op het hoogste dak van het gemeen tehuis zonnepanelen te installe ren, zo meldt het milieujaarver slag van 2012. Hieruit blijkt ook dat ondanks het streven te bespa ren, in 2012 juist meer energie is verbruikt dan in 2011. De gemeen te wijt dit vooral aan de strenge winter. Zo is, ondanks een gasbe sparing in de gemeentewerkplaat sen, in 2012 bijna 5000 kuub meer gas verstookt dan in 2011. Onder meer door gebruik van elektri sche kachels bij de balie in het ge meentehuis, steeg het stroomver bruik met 30.000 kilowattuur. Afgelopen jaar heeft de gemeente ook energiebesparing bij de bur gers gestimuleerd door het hou den van een goed bezochte ener giemarkt. Verder hebben 170 huis houdens gebruik gemaakt van de regeling 'Meer met minder', waar de gemeente een ton voor had uit getrokken. Met deze regeling kun nen burgers subsidie krijgen om bijvoorbeeld een dak te isoleren. Inwoners van de gemeente heb ben in 2012 ook hun steentje bijge dragen aan een beter milieu door minder afval te produceren. Vorig jaar waren de Schouwen-Duive- landers goed voor 8439 ton rest afval, bijna 1000 ton minder dan in 2008. Tegelijkertijd daalde ech ter ook het aantal kilo's ingeza meld glas en oud papier. Hiervoor heeft de gemeente in het milieu jaarverslag geen verklaring, moge lijk speelt de crisis een rol. De gemeente heeft in 2012 ook de uitstoot van CO2 teruggebracht. Ten opzichte van 2008 is het ge meentelijke wagenpark een stuk schoner geworden. Toen voldeed maar dertig procent van alle au to's aan de strengste luchtveront- reigingsnorm; afgelopen jaar was dit meer dan zeventig procent. De gemeente helpt ook burgers om 'schoner' te rijden door laad- palen te plaatsen. Schouwen-Dui veland telt er volgens het milieu jaarverslag over 2012 inmiddels ne gen; één in Burgh-Haamstede, Renesse, Scharendijke, Brouwers haven en Ouwerkerk en vier stuks in Zierikzee. Mede door deze laadpalen scoor de het eiland afgelopen jaar weer goed bij de jury van duurzaam heidscertificaat ECO XXI. Aan de hand van een reeks gegevens be paalt de jury of een gemeente in aanmerking komt voor brons, zil ver en goud. In 2012 haalde Schou wen-Duiveland een score van 81 procent; goed voor zilver. De am bitie is om bij de volgende jure ring, in 2014, een score van 85 pro cent te halen en zo het gouden certificaat binnen te slepen. do Zll Pii ne ve Bli Ze mi ni\ tei D< is thi aft stt da bi< tai mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42