STABIEL FIETSEN DANKZIJ DE KRACHTIGE MIDDEN-MOTOR GEZOND 7 WAT EN HOE VAN DE SECOND OPINION 1 45 Minuten floaten voor €15,00 BOSCH DINSDAG 4 JUNI 2013 Vaccin voorkomt terugval na afkicken van heroïneverslaving Amerikaanse wetenschappers heb ben een vaccin ontwikkeld dat (bij ratten) in staat is terugval na succes vol afkicken van heroïne te voorko men. Het vaccin vangt zowel heroïne als de afbraakproducten 6-acetylmor- fine en morfine op, waardoor deze de hersenen niet kunnen bereiken. http://bit.ly/ZKhDRX Ziek door negatief nieuws Net zoals mensen soms opknappen als zij denken dat ze een medicijn krijgen (placebo-effect), kunnen mensen ook klachten ervaren na het horen van een bericht dat iets moge lijk slecht voor de gezondheid is: het nocebo-effect. Dat laatste is onder meer het geval bij berichten over de schadelijkheid van elektromagneti sche straling, tonen Britse onderzoe kers aan. Personen die een film over schadelijke effecten van mobiele tele foons te zien kregen, gaven hierna vaker aan symptomen te voelen als zij (zogenaamd) werden blootge steld aan elektromagnetische stra ling dan personen die een film zagen die stelde dat mobiele telefoons en wifi veilig zijn. http://bit.ly/165sZEx Aanleg voor postnatale depressie Bij vrouwen die na de bevalling een postnatale depressie ontwikkelen, is in de periode daarvoor de activiteit van twee genen in de hippocampus (tijdelijk) onderdrukt, melden Ameri kaanse onderzoekers. De hippocam pus is een hersendeel dat betrokken is bij het regelen van de gemoedstoe stand. De ontdekking maakt het wel licht mogelijk na te gaan welke I foto Thinkstock zwangeren een verhoogde kans heb ben na de bevalling een postnatale depressie te ontwikkelen. http://bit.ly/18kocQT Slimme medicijndoos stuurt sms Een slimme medicijnverpakking helpt mensen die dagelijks medicij nen moeten innemen om dit trouw te doen. De verpakking stuurt per sms een herinnering naar de patiënt als de verpakking niet op vooraf inge stelde tijdstippen is opengemaakt. Een proef bij 161 diabetespatiënten laat zien dat dit de therapietrouw verbetert, ook op lange termijn. http://bit.ly/10A0nOJ Poliovirus tegen hersentumor Het poliovirus, wereldwijd bijna uit geroeid, heeft ook een nuttige kant. Het is in staat de meest voorkomen de vorm van hersentumoren (glio- blastoom) effectief te vernietigen. De eerste proeven met toedienen van verzwakt poliovirus aan vijf pa tiënten met een glioblastoom is rede lijk gunstig verlopen. De therapie is veilig en bij drie van de vijf bleef de tumor na de behandeling langer weg dan bij alle bestaande therapieën. http://bit.ly/10oPbp8 Meeroken maakt kinderen agressiever Kinderen die opgroeien in een omge ving waarin wordt gerookt, zijn op 10-jarige leeftijd agressiever en to nen meer anti-sociaal gedrag dan kin deren die opgroeien in een rookvrije omgeving. Dit concluderen Canade se onderzoekers uit gegevens van 2.000 kinderen. Voortdurende bloot stelling aan rook verstoort de ont wikkeling van de hersenen. http://bit.ly/10SzEB2 fc» niet voor een kleinigheid Wi De arts die je consulteert, moet werkzaam zijn op hetzelfde specialisme als de eigen dokter. Een second opinion valt onder de basisverzekering. Het College voor Zorgver zekeringen (CVZ) heeft geen inzicht in hoe vaak een second opinion wordt ge vraagd. Wel weet men dat de meeste se cond opinions plaatsvinden in medisch- specialistische sfeer. Hoeveel second opi nions jaarlijks worden gevraagd is ook bij zorgverzekeraars niet bekend. Zij houden er geen gegevens over bij. „We weten het niet, omdat een second opinion als een nor maal consult wordt gedeclareerd. Wat we wel weten, is dat er door onze klanten best vaak vragen over worden gesteld. Vorig jaar hebben we hier 4.000 keer een vraag over gehad", zegt een woordvoerster van de CZ-groep. „Patiënten hebben recht op een second opi nion", zegt Wilna Wind directeur van de Nederlandse Patiënten Consumenten Fede ratie (NPCF). „Maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat je het voor iedere kleinig heid doet. Doe het alleen als je voor een be slissing staat met ingrijpende gevolgen of als je ernstige twijfels hebt. Ook is het niet zaligmakend. Denk er goed over na voordat je eraan begint. Wat bijvoorbeeld als de opi nie van je tweede arts heel anders is? Hoe ga je daarmee om?" Een second opinion is in ieder geval niet de bedoeling als je geen 'klik' hebt met je arts of geen vertrouwen in hem of haar hebt. „Dan kun je beter een andere dokter vragen", zegt Wind. „Als je een second opi nion vraagt, doe het dan ook altijd in over leg met je behandelaar. En kijk goed in je polisvoorwaarden wat wordt vergoed." Huisarts Geert-Jarf van Loenen, werkzaam in Hengelo en bestuurslid van de Landelij ke Huisartsen Vereniging (LHV), maakt bijna nooit mee dat patiënten een second opinion vragen over een diagnose van een andere huisarts. Wel komt het voor dat een patiënt onder de hoede van een specialist is en dan een second opinion wil. Dat kan een patiënt zelf regelen, maar volgens Van Loenen kan de huisarts hier ook bij uitstek een rol in spelen. Van Loenen: „Wanneer zo iemand bij zijn huisarts komt, zal deze als eerste de vraag van de patiënt proberen te verhelderen", zegt hij. „Heeft de patiënt twijfels over de behandeling, speelt er on genoegen over de behandelend specialist of zoekt hij bijvoorbeeld naar extra zeker heid? Stel een patiënt heeft prostaatkanker en vraagt zich af of de behandeling die de specialist voorstelt wel de juiste is. Als huis arts hebben wij een overzicht wat er alle maal speelt bij deze patiënt. Daarnaast we ten wij hoe het in een ziekenhuis werkt. Het kan bijvoorbeeld zo zijn dat een pa tiënt denkt dat hij in een ziekenhuis in Am- Van een second opinion is sprake als je hiervoor een verwijzing hebt (van spe cialist of huisarts), de twee de mening betrekking heeft op je geneeskundige zorg en je met de second opinion terugkeert naar je eigen behandelaar. De Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) heeft in samenwer king met de huisartsen en specialisten een model overeenkomst arts-patiënt gemaakt Enkele hoofdpun ten hieruit: Bepreek je voornemen voor een second opinion al tijd eerst met je behande laar. Hij kan je verwijzen naar een andere arts. Be denk dat behandelaars dit gewend zijn en voel je niet beschroomd. Je komt met de uitslag van de second opinion ook weer bij terug bij je behandelaar. Je kunt je twijfels ook be spreken met je huisarts. Hij kan kijken of hij verdui delijking kan aanbrengen voor jou. Ook kan hij jou, als de behandelend specia list geen verwijzing afwil geven voor een andere spe cialist, die verwijzing ge ven. Neem contact op met je zorgverzekeraar en infor meer of de second opinion wordt vergoed. sterdam beter af is voor zijn behandeling. Wat ik dan kan uit leggen, is dat een team van experts uit 'Amsterdam' waarschijnlijk allang over de schouder van zijn behande lend specialist heeft meegekeken. En dat de behandelend specialist de beoordeling van de patiënt niet alleen heeft gedaan, maar in teamverband." Iets anders waarmee de huisarts zijn pa tiënt kan helpen, is dat hij namens de pa tiënt gaat vragen bij de behandelend specia list hoe het ervoor staat. Wil zijn patiënt dan alsnog een second opinion van een an dere specialist, dan zal de behandelend spe cialist zijn hakken niet in het zand zetten, zo is Van Loenens ervaring. „Als hij de on zekerheid niet weg heeft kunnen nemen, zal hij daar natuurlijk gehoor aan geven." Om een deel van de vraag naar second opi nions en om onnodige verwijzing naar spe cialisten te voorkomen, maakt de LHV zich hard voor het 'meekijkconsult'. De patiënt blijft onder de hoede van de huisarts, maar deze kan - telefonisch of via internet - een beroep doen op een specialist die meekijkt. De vraag van de patiënt wordt beantwoord dankzij de inzet van deze extra expertise. Op die manier kan er vanuit de veilige om geving van de eigen huisartsenpraktijk ge zorgd worden voor meer duidelijkheid over het gevoerde beleid. ©reageren? gezondheid@depersdienst.nl Tegen inlevering van deze bon: Bon Geldig in de maanden Juni Juli 2013 City Spa Goes, Schuttershof 23, 4461 DZ Goes, 0113-231277, www.citv-spa-aoes.nl •powered by V Standaard hoge actieradius tot wel 135 km •J Stabiele wegligging ■J Natuurlijke ondersteuning ■J Multifunctioneel LCD-display met veilige stuurbediening ■J Diverse uitvoeringen vanaf 2.399 Verkrijgbaar bij uw Sparta dealer: Fietswereld Melse Middelburgsestraat 16-24 4461EH GOES Kijk, daar is over nagedacht. www.sparta.nl Something Special

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39