Nicotine 6 GEZOND HUISARTS Geen mens is onfeilbaar, ook een arts niet. Wie twijfelt over een diagnose of behandelplan, kan er soms goed aan doen een second opinion te vragen. Maar hoe gaat zoiets en wan neer is het zinnig? En wat kan de rol van de huisarts zijn? Jos van Bemmel Onderzoek wijst bij herhaling uit dat een tekst als 'roken is dodelijk' of'roken vermin dert de vruchtbaarheid' op pak jes sigaretten niets oplevert Er wordt geen sigaret minder om opgestoken. Rokers ergeren zich eerder aan de teksten en gaan uit boosheid misschien nog meer roken. Tabakverslaaf- den gaan ervan uit dat anderen en niet zijzelf de nadelige gevol gen van het roken zullen onder vinden. Bang maken helpt niet. Hun eigen angst afwerend, doen rokers net alsof veel tabaksgerela- teerde ziekten door iets anders worden veroorzaakt. Hart- en vaatziekten, die altijd ontstaan als er maar genoeg jaren wordt geïn haleerd, worden door rokers bij voorkeur toegeschreven aan ande re factoren, zoals: 'Het zit nu een maal in de familie. Iets erfelijks of zo'. Vasculaire dementie, een vreselij ke aandoening waar verpleeghui zen voor een flink deel mee ge vuld zijn, wordt al helemaal niet (h)erkend als ziekte waarvan ro ken toch echt de belangrijkste oor zaak is. Rokers gaan ervan uit dat zij niet getroffen worden. De chronische longaandoening COPD is iets voor mensen uit de kolenmijnen, iets van de rochelen de buurman die in een scootmo- biel zit. Terwijl 50 procent van de rokers COPD ontwikkelt en kans maakt op zo'n scootmobiel. Rokers ontkennen om geen af scheid te hoeven nemen van hun beste vriend, de sigaret. Persoon lijk bang maken helpt al wel beter dan angst kweken in algemene termen. Ik doe dat wel eens door bijvoorbeeld een echo te maken van de dichtslibbende slagaders naar de benen en uit te leggen dat amputatie van een been binnen een paar jaar onontkoombaar zal zijn. Toch lijkt het persoonlijk aan spreken - zonder bangmakerij - op rookgedrag het best te werken. Onze praktijkondersteuners hou den zich al een paar jaar bezig met het hulpprogramma Stoppen met roken (SMR), volgens de richtlijn van het Nederlands Huis artsen Genootschap (NHG). De be langrijkste boodschap van deze richtlijn is: onderscheid rokers in degenen die gemotiveerd zijn te stoppen, degenen die stoppen overwegen en degenen die niet gemotiveerd zijn te stoppen. Smeed het ijzer als het heet is en bied, in overleg met de patiënt, hulp door middel van medica menteuze ondersteuning, met bij voorbeeld nicotinevervangende middelen. Nicotinepleisters- en kauwgom als hulpmiddel bij ge motiveerde stoppers draagt zeker bij aan de kans op succes. Helaas voor de nicotinekauwers en -plakkers lees ik in de Journal of Carcinogenesis van afgelopen januari dat niet alleen teer uit de sigaret, maar ook de stof nicotine zelf longkanker kan veroorzaken. Dan maar een nepsigaret, zoals de naar fruit smakende shisha-pen? Helaas, die zijn ook niet ongevaar lijk. Tabletten bupropion dan maar? Of varenicline? Nou, leest u de lijst met bijwerkingen maar eens. Misschien dan toch maar op eigen kracht stoppen? Een second opinion doe je door Moniek Hüsken illustratie Censuur Pim (53), echtgenoot van Ellen de Vries, had pijn aan zijn schouder. Na diverse onderzoe ken via de huisarts bleek hij longkanker met uitzaaiingen in het long vlies te hebben. Zijn prognose was slecht. „Geduren de het ziekteproces hebben we drie keer een second opinion gevraagd", vertelt El len, die in het oosten van het land woont. «r „Mijn man reageerde heel heftig op zijn eer ste chemokuur. Op aanraden van de long arts zelf hebben we toen een second opi nion aangevraagd bij het Antonie van Leeu- A, wenhoek Ziekenhuis in Amsterdam. Hier liep een nieuwe behandelmethode, waar voor maar enkele patiënten in aanmerking kwamen. Mogelijk was hij een van hen." Tegelijkertijd vroeg het echtpaar een twee de mening van een Belgische arts. „Wij wisten dat in België anders wordt omge gaan met chemo en bestraling. Omdat mijn man een complex ziektebeeld had en zij hier andere ideeën over zouden kunnen hebben, wilden we weten wat men daar over de therapie dacht. Ook dit gebeurde in overleg met de longarts." De behandelend specialist zette alle uitsla gen en foto's van Pim op een cd en hier mee ging het echtpaar De Vries bij de ande re specialisten langs. „Zij bekeken het dos sier en Pim is ter plekke ook nog door deze artsen onderzocht", vertelt Ellen. „Uitein delijk is er een discussie ontstaan over de volgende chemokuur tussen onze eigen longarts en de Belg. Dat resulteerde erin dat in de tweede chemokuur de volgorde van de bestraling en de chemo is omge draaid en bepaalde hoeveelheden van stof fen in de chemokuur zijn aangepast. Mijn man voelde zich toen een stuk minder ziek." Ellen en Pim vroegen om een second opi nion, een mening van een arts over de diag- cH nose of het behandelplan van je eigen arts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38