Een speciale reis voor John Heitinga De Schelde blijft ook op slotdag ongeslagen Warm welkom Neymar bij Bar^a 28 SPORT JONG ORANJE Adam Maher gaat nog niet naar het buitenland. De middenvelder wil zich verder in Nederland ontwikkelen. TOERNOOISCHEMA door Leon ten Voorde KATWIJK - Voor John Heitinga is de reis naar Indonesië een ontdek kingsreis naar de roots van zijn fa milie. Hij gaat voor het eerst naar het geboorteland van zijn opa en vader. Toen John Heitinga vorige week een twitterberichtje in het Baha- sa, de taal van Indonesië, verstuur de werd hij nog eens geconfron teerd met de immensheid van het land en de populariteit van het Nederlandse voetbal. „In een mum van tijd was het bericht tweeduizend keer geretweet", zegt de verdediger van Everton. Sinds hij de verbazing voorbij is heeft hij al de nodige berichten in die taal de wereld in geslingerd. „Met dank aan een vertaalapp, want ik spreek het zelf niet Op fa miliefeestjes werd vroeger vooral Bahasa gesproken, maar mijn neef jes en ik begrepen daar niks van." Waar de meeste gelouterde inter nationals na een slopend seizoen niet zitten te wachten op een ver re reis naar Azië, stapt Heitinga vandaag met een heel ander ge voel in het vliegtuig naar Jakarta. De 85-voudig international komt straks voor het eerst in het land waar zijn opa opgroeide en zijn vader in 1957 werd geboren. Zelfs 'kent' hij het land alleen van al die bezoekjes aan opa en oma Heitinga. Vol liefde kan zijn opa vertellen over zijn vaderland. Over de chaos in de miljoenen stad Jakarta waar hij in de jaren '50 op een brommertje z'n weg probeerde te vinden als hij oma bezocht. „Mijn opa is in Indone sië geadopteerd door Nederlandse mensen uit Friesland en heeft ook hun achternaam aangeno men. Vandaar de Friese naam Heitinga. Eigenlijk had ik No Tee moeten heten, dat was de oor spronkelijke achternaam van mijn opa", zegt Heitinga. Als de kleine Johnny bij opa en oma op bezoek was, dan twinkel den altijd de ogen. Dan had Opa Heitinga het altijd over 'dat para dijs', hier ver vandaan. „Soms glip te ik wel eens met een smoesje het huis uit, dan keek ik wat er in i John Heitinga de pot zat en als het me niet aan stond, pakte ik mijn fiets en ging ik eten bij opa en oma waar een heerlijke rijsttafel klaarstond", ver telt hij. Zijn vader was in 1959 twee jaar oud toen de hele familie met de boot naar Nederland kwam. „Het was in die tijd voor de Nederlan ders niet veilig meer in Indonesië. Mijn familie is dan ook als het wa re gevlucht", aldus Heitinga. „Ze hebben het daarna in Nederland ook niet makkelijk gehad, want opeens liepen er zes van die zwar te kroeskopjes in een klein dorpje (Ter Aar) rond. Daar moest ieder een in die dagen enorm aan wen nen." Opa Heitinga is inmiddels 86 en zit vrijdag vol trots voor de televi sie als zijn kleinzoon in Jakarta te genover Indonesië staat. „Hij vindt het geweldig dat we daar spelen. We houden elkaar per sms nog dagelijks van alles op de hoogte. Wat ons precies staat te wachten, weet niemand, maar het wordt ongetwijfeld een gekken huis. Wij zijn volgens mij het eer ste grote voetballand dat daar gaat spelen." Oh ja, en wat stond er nou in die ene tweet die zoveel te weeg bracht? „Dat ik vereerd ben dat ik met mijn achtergrond in In donesië mag spelen." Goed kiezen is een kunst door Barry van der Hooft tel aviv - Wanneer Jong Oranje donderdag aantreedt tegen Duits land, zullen de scouts van de Euro pese topclubs niet ontbreken op de tribunes van het HaMoshava Stadium in Petach Tikva. Alle spe lers die aanwezig zijn op het jeugd-EK in Israël zijn in kaart ge bracht en de grote vraag voor de scouts is hoe ze zich nu houden. Onder druk, in de spotlights, te gen hun leeftijdsgenoten uit ande re landen; wat laten ze dan zien? De spelers zelf weten dat een paar goede wedstrijden zomaar een miljoenencontract kunnen opleve ren. Vraag het Maceo Rigters, die dank zij het jeugd-EK van 2007 miljo nair is geworden. Royston Dren the heeft dankzij dat toernooi nog veel meer geld verdiend, al leen is zijn carrière flink in het slop geraakt. De Rotterdammer speelt tegenwoordig in Vladikav kaz, omdat weinig clubs hem nog wilden hebben. Net 26 jaar oud en eigenlijk is zijn carrière al min of meer voorbij. Het is een wijze les voor de huidige talenten van Jong Oranje, van wie een aantal begeerd wordt door buitenlandse topclubs. Van de huidige selectie van Jong Oranje staan slechts vier spelers onder contract bij een buitenland se club: Luuk de Jong (Borussia Mönchenbladbach), Ola John Barcelona - Het Braziliaanse su pertalent Neymar heeft maandag bij een bliksembezoek aan zijn nieuwe club Barcelona een warm welkom gekregen. Ruim 45.000 fans in Camp Nou juichten de 21-jarige aanvaller hartstochtelijk toe. Een mediapeloton van 334 verslaggevers uit vijftien landen deed verslag van de eerste kennis making van Neymar met zijn nieuwe werkomgeving. „Ik ben heel gelukkig dat ik hier ben. Mijn droom is uitgekomen", sprak de jonge Braziliaan, die niet van plan is om de concurrentie strijd aan te gaan met sterspeler Lionel Messi. „Ik kom naar Barga om de club te helpen en om Lio nel te helpen de beste speler van de wereld te blijven." Nadat Ney mar (ex-Santos) medisch was goedgekeurd en hij zijn handteke ning had gezet onder zijn vijfjari ge contract vertrok hij alweer naar zijn vaderland. (Benfica), Bram Nuytinck (Ander- lecht) en Patrick van Aanholt (te rug naar Chelsea). De overige ne gentien talenten hebben ongetwij feld allemaal in hun hoofd dat ze ooit de stap over de grens willen zetten. Het verleden heeft geleerd dat het maken van de juiste keuze een kunst is. „Natuurlijk denk ik erover na wat het beste voor me is", zegt Adam Maher. „In de ere divisie kan ik me nog verder ont wikkelen." Hij is pas negentien en lijkt deze zomer de volgende stap richting de top te kunnen zetten. Maher wordt al maanden gelinkt aan Ajax en PSV, maar zegt nog niet te weten wat er staat te gebeuren. „Ik wil komend seizoen wel in Nederland voetballen. Dat is op dit moment het beste voor me. Ook met het oog op het WK van Jong Oranje zit in poule B. Het team treedt op donderdag 6 juni aan tegen Duitsland. Zondag 9 juni is Rusland de tegenstander en op woensdag 12 juni speelt de equipe tegen Spanje. In poule A zitten Israël, Engeland, Italië en Noorwegen. De nummers één en twee van de poules plaatsen zich voor de kruis finales. De finale is 18 juni in Jeru zalem. volgend jaar in Brazilië." Hij kent de verhalen van jongens als Drenthe en Babel, die in 2007 de overstap maakte naar Liver pool, maar in de Engelse haven stad nooit doorbrak. Voorlopig lijkt Maher echter het spoor te vol gens van spelers als Stefan de Vrij, Jordy Clasie en Daley Blind. De eerste twee hebben bijgete kend bij Feyenoord, Blind heeft zijn contract bij Ajax met drie jaar verlengd. Het trio heeft daar mee een signaal afgegeven. Bij hun Nederlandse werkgever zijn ze verzekerd van een basisplaats, terwijl ze dat in een andere omge ving altijd maar af moeten wach ten. Er zijn talloze voorbeelden van spelers die de voetbalhemel leken te bestormen; maar keihard naar beneden vielen en nu op een plek zijn beland waarvan vrijwel nie mand weet dat ze er rond hobbe len. Het geld is goed, maar het (voetbal)geluk is ver te zoeken. Het maken van de juiste keuze is voor een toptalent niet eenvou dig. Je moet als jonge voetballer stevig in je schoenen staan, een reëel zelfbeeld hebben en je niet direct laten verblinden door eu ro's of roebels. „Een aantal jon gens is op zestienjarige leeftijd al naar het buitenland gegaan", zegt bondscoach Cor Pot. „Ze zullen er puur als voetballer niet slechter van zijn geworden, maar wie zegt dat ze in Nederland niet dezelfde ontwikkeling hadden doorge maakt? Patrick van Aanholt was door Chelsea verhuurd aan Vites se, speelde daar alles en bloeide helemaal op. Van wedstrijden spe len worden jongens beter. Eigen lijk is Tim Krul bij Newcastle Uni ted de enige die zich echt geset teld heeft in het buitenland." vlissingen - In de vierde klasse van de landelijke mixedtenniscom- petitie is De Schelde ook op de laatste speeldag ongeslagen geble ven. In Bergen op Zoom werd het 4-4 tegen SBOZ. Het kampioen schap gaat echter naar De Zoom. Voor De Schelde begon Laurelle van Tilburg met een 6-1 6-2-zege op Ingeborg Roks. Ook Stephanie Vermeulen won overtuigend van Elke Zurhorst. Het vrouwendub- bel belandde eveneens in Vlissing- se handen via een zege in drie sets van Stephanie Vermeulen en Eva Hartog op het duo Zurhorst/De Klerk. Verder ging ook nog de tweede mixed naar De Schelde via winst van Van Tilburg/De Jonge op De Klerk/Smolders. De e derby tus sen Souburg en MTLC 2, de beide hekkensluiters, eindigde met 5-3 in het voordeel van eerstgenoemd team. In de derde klasse won het keurkorps van MLTC in Middel burg met 6-2 van degradant Tiola uit IJzendijke. Daardoor is MLTC met 25 punten uit zeven wedstrijden in de mid denmoot geëindigd. Anne Flohil van MLTC was met 6-2 6-4 te sterk voor Sophie de Schepper. Voor de West Zeeuws-Vlaamse formatie klopte Dominique Vyn- cke overtuigend Ingrid Weegels met 6-0 6-2. Bij de mannen zege vierden Dimitri van Hoof en Thijs Slagboom over Ruben Ha- verbeke (3-6 6-4 6-3) respectieve lijk Bernd van Broekhoven (6-1 6-2). Deze laatste was samen met Sop hie de Schepper wel succesvol in de tweede mixed. Tegen Anne Flo hil en Thijs Slagboom werd het twee keer 6-4. p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28