SPORT Voor John Heitinga is de reis naar Indonesië een ontdekkingsreis Groots onthaal Neymar bij Barcelona Het overlijden van zijn eerste coach lelena Gencic sterkt Djokovic nóg meer in zijn wil om Roland Garros te winnen. Nadal schaart zich bij beste acht Mourinho keert terug naar Chelsea Santambrogio betrapt op epo Viviani ritwinnaar in Dauphiné WWW.TWITTER.COM/BARRY4PZC VOETBAL DINSDAG 4 juni 2013 VOETBAL door Rik Spekenbrink NIJMEGEN/PARIJS - Twee weken ge leden zei Jelena Gencic het nog te gen Novak Djokovic: Roland Gar ros, dat móet je dit jaar winnen. Het graveltoernooi in Parijs ont breekt als enige major nog op de erelijst van de Serviër. Zaterdag, na zijn gewonnen derde ronde te gen Grigor Dimitrov, kreeg hij het nieuws te horen wat zijn bege leiders een paar uur eerder be wust hadden verzwegen. Jelena Gencic was op 76-jarige leeftijd in Belgrado overleden. Hoe ontdaan Djokovic daar op dat moment precies van was, is ondui delijk. Hij sloeg de (verplichte) persconferentie in elk geval over. Maar maandag sprak hij na zijn ze ge in de vierde ronde op Philipp Kohlschreiber (4-6, 6-3, 6-4, 6-4) uitgebreid over zijn eerste coach, zijn ontdekker en zijn tweede moeder. „Het was een van de meest bijzondere mensen die ik heb gekend. Ze heeft me heel veel geleerd, we zijn altijd close geble ven." Als jochie van zes stond Djo kovic een hele ochtend lang bij de tennisbaan in Kopaonik, Servië, waar Gencic aan het lesgeven was. Het was in de begin jaren ne gentig, niet de prettigste tijd in de regio, maar Djokovic was sinds kort gegrepen door de sport. Hij wilde maar één ding: ook mee doen. Dat mocht van Gencic en daar begon een glansrijke tennis carrière die hem uiteindelijk num mer één van de wereld maakte. Gencic, oud-handbalinternational en -tennisster, werkte eerder al met een jonge Goran Ivanisevic, Monica Seles en Iva Majolo. 'Nole' was haar volgende topper in de dop. Maar ze leerde hem veel meer dan de basistechnieken van de sport. Samen luisterden ze naar klassieke muziek. Ze gaf hem boeken over uiteenlopende onderwerpen en ze zaten uren aan de keukentafel te praten. Maar ze oefenden ook hoe Djoko vic de Engelse koningin of prin ses zou begroeten na zijn eerste Wimbledonzege. Novak knutsel de kartonnen bokalen, die hij dan de lucht in tilde en kuste. In 2011 won hij Wimbledon daadwerke lijk. Hij ging naar Belgrado om de beker aan Gencic te laten zien. „Veel van hoe ik nu ben, heb ik aan haar te danken", zei Djokovic maandag Hij gaf aan het er moeilijk mee te hebben. „Maar dit is het leven. Dat geeft je dingen en neemt din gen van je af. Vorige week stond Jelena nog te trainen op de baan. Ze heeft eerder borstkanker over leefd. Nooit heeft ze iets van zwakte of onvrede laten zien, ze was altijd positief." Vorig jaar zat Djokovic er een tijd behoorlijk doorheen toen zijn opa overleed. Ook aan hem had hij veel te danken. „Dat heeft me ge leerd om sterk te zijn. Ik ga er nu beter mee om." Wel zei hij zich nu nog meer ver antwoordelijk te voelen om Ro land Garros te winnen, als eerbe toon aan Gencic. En ook om haar werk voort te zetten. Djokovic heeft in Servië al een tennis- school en doet het nodige voor goede doelen. „Jelena was nooit getrouwd, had geen kinderen. Tennis was alles wat ze had, de baan was haar favoriete plek. Maar ze is ook de beste trainer die ik ken voor kinderen tussen 5 en 12 jaar. Ze trainde echt niet ieder een, maar pikte de talenten er zo tussenuit." Aan Djokovic om dat deze week nogmaals te bevesti gen en zijn grand slam te vol tooien. In de kwartfinales stuit hij op een andere Duitser: de 35-jarige Tommy Haas. Hij ver sloeg maandag de Rus Michail Joezjni: 6-1 6-1 6-3. Haas liet wel haast het beste tennis zien uit zijn carrière. Djokovic, die een paar maanden geleden in Miami al eens verloor van de oud-Ham burger, is dus gewaarschuwd. PARIJS Rafael Nadal plaatste zich op zijn 27e verjaardag zonder al te veel moeite bij de laatste acht op Roland Garros. De als derde geplaatste Spaanse tennisser, die zich zeer thuis voelt op het Pa- rijse gravel, versloeg Kei Nis- hikori in drie sets. Deze eerste Japanner in de achtste finale sinds 1936 kreeg geen moment de in druk dat hij tot een stunt in staat zou zijn. Hij verloor in drie sets: 6-4 6-16-3. LONDEN Jose Mourinho keert terug als trainer naar Chelsea. De club uit Londen maakte de komst van de Portugees maandag bekend. Mourinho vertrok het afgelopen week einde bij Real Madrid. In 2005 en 2006 werd hij kam pioen met Chelsea. In 2007 ging hij er weg. Mourinho te kende voor vier jaar. Naast twee landstitels veroverde hij in zijn eerste periode ook twee keer de FA Cup. AIGLE De Italiaanse wielrenner Mauro Santambrogio is be trapt op het gebruik van epo in de Ronde van Italië. De renner van de Italiaanse ploeg Vini Fantini is voorlo pig geschorst Santambrogio (28) is al in de eerste etappe op 4 mei positief bevonden. Dopingcontroleurs van het mondiale antidopingbureau Wada troffen sporen aan van epo in de urine van de renner. OYONNAX De Italiaanse wielrenner Elia Viviani heeft maandag de tweede etappe van het Critérium du Dauphiné ge wonnen. De renner van Can- nondale was na 191 kilome ter in Oyonnax de snelste in de massasprint. Na hem volgden Gianni Meersman en Tony Gallopin. Johnny Hoogerland eindigde maan dag ook in de eerste groep en werd 69e. David Veilleux behield de leiding in het al gemeen klassement Novak Djokovic viert zijn zege in de vierde ronde op Philipp Kohlschreiber. foto Caroline Blumberg/EPA Eerbetoon aan ontdekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27