ZEELAND A- ■%3 Lentekriebels Duurzame energie In Zeeuws-Vlaanderen kunnen inwoners straks zelf testen of ze last hebben van geheugenverlies. Omroep Zeeland trekt meer kijkers almanak www.pzc.nl/stortplaatszeeund zeeland Het aantal 55-piussers dat verslaafd is aan alcohol, stijgt enorm Scholen geven het goede voorbeeld. Meld ook uw initiatief tegen zwerfvuil aan DAK STADSKANTOOR GOES WORDT VOLGELEGD MET ZONNEPANELEN nMBB DINSDAG 4 juni 2013 Proef met geheugentest in juli door Frank Balkenende TERNEUZEN - Een zorgprimeur voor Zeeuws-Vlaanderen. Als al les meezit kunnen inwoners van af juli thuis onder begeleiding een geheugentest doen die geba seerd is de Test Your Memory (TYM). Deze memorie signaal test kan vroegtijdig dementie sig naleren. Dementie en andere geheugen stoornissen worden het so ciaal-economische probleem van de 21ste eeuw. Om die reden is landelijk een achtjarig actieplan gemaakt: Deltaplan Dementie. De ze memorie signaal test past daar in. University College Roosevelt en ziekenhuis Zorgsaam in Terneu- zen hebben de test al beproefd op de geheugenpoli van ZorgSaam. „De resultaten zijn zo positief dat we, samen met zo veel mogelijk ketenpartners, de geheugentest in Zeeuws-Vlaanderen willen uittes ten in de thuissituatie. Dat ge beurt nog nergens. Het voordeel is dat je niet naar de geheugenpo li hoeft. Daar schamen sommige mensen zich namelijk voor", zegt Mira Weber, projectmanager van Cura-B. CURA-B is een Euopees interre gionaal project dat probeert zorg en bedrijfsleven te verbinden en wordt uitgevoerd door Econo misch Impuls Zeeland. Hoe gaat dat in de praktijk? Een partner, familielid, mantelzorger of zorgverlener die vermoedt dat het met vader of moeder niet hele maal goed gaat, kan in samen spraak met de betrokkene en de huisarts de test aanvragen. De geheugentest, die tijdens het onderzoek door een student en daarna bijvoorbeeld door een zorgverlener kan worden afgeno men, bestaat uit een aantal vra gen. Weber: „De test kan geruststel len, omdat er niks aan de hand is, of aangeven dat er mogelijk spra ke van is geheugenverlies. Er kan dan worden doorverwezen naar de huisarts." De testresultaten worden digitaal verwerkt door University College Roosevelt en het bedrijf Memorie- Care. Zo wordt een databank van dementiegegevens in Zeeland op gebouwd, die wordt gebruikt voor verder onderzoek. Aan de geheugentest wordt ook een kwetsbaarheidsindex gekop peld. De antwoorden maken daar in duidelijk hoe vitaal de deelne mer is. Er is gekozen voor Zeeuws-Vlaan- deren, omdat daar al een beperkte proef liep op de geheugenpoli. Bo vendien is het de Zeeuwse regio waar de vergrijzing het hardst toe slaat. Volgens Weber is er ook benoor den de Westerschelde interesse voor deze memorie signaal test. OOST-SOUBURG - De tv-uitzendin- gen van Omroep Zeeland zitten weer in de lift. Nadat de zender tussen 2008 en 2010 veel kijkers zag afhaken, is het marktaandeel sindsdien stijgende, van 22,0 pro cent in 2011 naar 25,1 procent in 2012. Alleen TV Noord wordt, met 26,7 procent, nog beter bekeken. Dat blijkt uit het jaarverslag 2012 van ROOS, de koepelorganisatie van de regionale omroepen. De radiotak van Omroep Zeeland zag haar populariteit vorig jaar wel dalen. Het marktaandeel zak te van 14,3 naar 13,0 procent. Tip? redactie@pzc.nl Wie 'op Facebook zit' wordt bij elk straaltje zon overspoeld met foto's van volle terrassen, vrolijk spelend kroost op het strand en uitbundig in bloei staande tuinen. Onze Middelburgse wilde niet ach terblijven. Zij postte een fotootje om duidelijk te maken dat het zondag ook bij haar was gaan kriebelen toen het kwik richting de 20 graden ging. Het was een zonnig plaatje van Cetirizine. Dat is geen nieuw mixdrankje, geschikt voor zwoele bijna-zomeravonden. Nee, Cetirizi ne is een pilletje met daarin 10 milli gram werkzame stof. Tegen hooikoorts. „Eindelijk lente!", juichte de begelei dende tekst. GOES - Het dak van het stadskantoor in Goes wordt deze week voorzien van 160 zonnepanelen. Wethouder Jo-An- nes de Bat plaatste maandag de eerste exemplaren. De zonnepanelen zijn onderdeel van het project 'C02-neutra- le organisatie', een doel wat de gemeente in 2015 wil heb ben bereikt. „We hebben een voorbeeldfunctie, zolang je het als gemeente niet doet, waarom zouden burgers dan wel zonnepanelen moeten aanschaffen", zegt De Bat. De panelen leveren naar verwachting gemiddeld 33.834 kWh aan elektriciteit per jaar; vergelijkbaar met ongeveer tien huishoudens. Overigens is dat nog maar een klein deel van het totaal van ongeveer een miljoen kWh dat het stadskantoor verbruikt Het aanbrengen van ledverlichting is een volgende stap op weg naar co2-neutraliteit. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17