Vaderlandsliefde SPECTRUM 11 standplaats Turkije Jessica Maas HET IMPERIUM VAN BATISTA m F ZATERDAG 1 JUNI 2013 in Brazilië gelopen zware maanden voor de mul- timiljardair. Hoogleraar Lazzarini: „Hij zal moeten aantonen dat er wel degelijk geld te verdienen valt met zijn bedrijven, ook al is dat pas over een paar jaar. Als hij een onderdeel verkoopt voor een goed bedrag, kan hij hiermee laten zien dat zijn bedrij ven wel gezond zijn." Sommigen zeggen dat hoogmoed voor de val komt, anderen dat het» slecht karma was na zijn wens om de rijkste man ter wereld te worden. Weer anderen houden het nuchter op mismanagement gecombineerd met pech. De altijd positief ingestelde Ba tista geeft de hoop niet op: „Brazili aanse bedrijven zullen nooit stoppen met dromen en mensen die geen ge loof in mij hebben, staan straks te kijk in hun onderbroek." ^5^ reageren? Sm/ spectrum@depersdienst.nl Batista is de zoon van de in Brazilië beroemde Eliezer Batista. Zijn vader heeft een indrukwekkend curriculum als minister van Mijnbouw en Energie in twee regeringen en president van het tweede grootste Braziliaanse bedrijf Vale, een van de grootste mijnbouwondernemingen ter wereld. Het ondernemen zit Batista in het bloed. Hij verdiende zijn eer ste miljoenen begin jaren tachtig met goudhandel. In die perio de startte hij zijn eerste bedrijf TVX, onder de paraplu van EBX Group, de naam van het overkoepelende moederbedrijf dat in middels bestaat uit een conglomeraat van bedrijven werkzaam in tal van sectoren zoals olie en gas, scheepsbouw, energie, transport, mijnbouw, goud, vastgoed en technologie. Daarnaast heeft Batista joint ventures in sport en entertainment en hotels. dat is mijn liedje". Mijn doch ter van bijna 4 jaar springt over- eind. Op tv zingen Turkse voet ballers uit volle borst het volks- mÊ -JL. lied. Mijn dochter doet hetzelf de: 'Vrees niet, de rode vaandel die wappert aan de horizon zal nimmer doven, voordat de allerlaatste haard die brandt in mijn vaderland dooff, klinkt het luidkeels in het Turks. Alle tien coupletten zingt ze mee. Geleerd op de kinderopvang. Met vaderlandsliefde kan niet vroeg genoeg worden begonnen in dit land. Het kinderdagverblijf waar ze heen gaat, is verre van een uitzondering. Wie zijn kind in Turkije naar school stuurt, ontkomt niet aan de vaderlandsliefde. In elke school en elk dagverblijf hangt - bij de een nog groter dan de ander - een portret van de zo geliefde eerste president van Turkije, Atatürk. In de week rond 10 november, zijn sterfdag, komen alle kinderen thuis met Atatürk- knutselwerkjes en verhalen over deze held. Het vervult de familie met trots. Zoon of dochter die vertelt over de vader van alle Turken. Maar terwijl bij veel Turkse ouders de tranen in de ogen springen wanneer kindlief de 'Istiklal Mars', het volkslied, ten gehore brengt, krijg ik, als Nederlandse moeder, er buikpijn van. Al die vaderlandsliefde die er op zo vroeg mogelijke leeftijd wordt ingepompt; ik vind het helemaal niets. Mijn haren gaan er recht van overeind staan. M Het hersenspoelen van de Turkse maatschappij is, naar mijn mening, één van de succesvolste projec ten van Atatürk geweest. Het onderwijs is het in strument bij uitstek. Miljoenen scholieren zweren hier nog steeds elke ochtend trouw aan Atatürk en vaderland. 'Hoe gelukkig is degene, die zichzelf een Turk noemf, klinkt het op alle schoolpleinen. Maar met dit alles kan ik mijn dochter, die zo trots haar liedje staat te zingen, natuurlijk niet lastig val len. Dus prijs ik haar voor haar zangkunsten en haar Atatürk-werkje hangt naast de zelfgemaakte slak en schildpad op de koelkast. Sinds ik in Turkije woon, heb ik veel geleerd over de Turkse cultuur, maar misschien net zoveel over de Nederlandse. Zo werden op het Nederlandse con sulaat een maand geleden bij de inhuldiging van Willem-Alexander heel attent kleine briefjes met de tekst van het Nederlandse volkslied uitgedeeld. Voor aanwezige Turken bizar. Voor de meeste Ne derlanders geen overbodige luxe. Wie kent het Wil- helmus nog uit zijn hoofd? En op die onkunde zijn we dan als Nederlanders - zo was ook op het consu laat goed te merken - weer trots. Ik ben benieuwd hoe mijn Turks-Nederlandse doch ters later met die verschillende liefdes zullen om gaan. Mijn jongste van 2 heeft al een oplossing. Zij zong deze week, staand op een stoel, een bijzondere medley. De eerste, niet helemaal goed verstaanbare regels van het Turkse volkslied werden gevolgd door 'Olifantje in het bos, laat je mama toch niet los'. Msw,,, foto Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 95