I Eike Batista leefde de droom van elke Braziliaan. De 56-jarige topondernemer bezat ruim 30 miljard dollar, hij was getrouwd met een ex-Playboygirl en op president Dilma na de machtigste persoon van Brazilië. Tot het misging. buitenland 10 SPECTRUM 66 Brazilianen houden van de Ameri kaanse droom. Ik ben het gezicht van die droom Val van de rij kste man J door Jan Willem Zeldenrust ver drie of vier jaar ben ik de rijkste man ter we reld. Ik schep niet op. Het is .niet meer dan een logisch gevolg van de activiteiten die we nu onderne men. Kijk naar al mijn bedrijven, in 2015 verdienen we 10 miljard dollar per jaar. In de volgende vijfjaar zal dit bedrag verdubbelen of zelfs verdrie voudigen. En dit zijn nog voorzichtige schattingen die ik nu opsom." Was getekend: Eike Batista. Iets meer dan een jaar geleden reikten de bo men tot in de hemel voor de onderne mer. Hij was op dat moment de op zes na rijkste man op aarde en had zijn vizier gericht op de Mexicaanse telecom-magnaat Carlos Slim, met bijna 70 miljard dollar de rijkste van allemaal. Zoals het een goed miljardair be taamt, houdt Batista er een extreme le venstijl op na. Hij heeft meerdere schepen en vliegtuigen en om het eens helemaal anders te doen, par keert hij zijn Mercedes van ruim 1 mil joen dollar in zijn woonkamer. Medio jaren negentig stort hij zich op speed bootraces, waarin hij wereldkampi oen wordt. In die periode trouwt hij met Luma de Oliveira, een beroemde Braziliaanse actrice, die de cover van de Playboy haalt. Het stel is razend po pulair bij de media en die populariteit komt Batista later goed van pas. In 2004, hij is ondertussen alweer ge scheiden van De Oliveira, gaat het hem zakelijk voor de wind. Hij profi teert in de daaropvolgende jaren van de opkomende Braziliaanse econo mie. Batista richt het ene na het ande re bedrijf op, allemaal met de letter X in hun naam. Omdat het designtech- nisch mooi staat, maar vooral om de betekenis: vermenigvuldigen, zoals het vermenigvuldigen van rijkdom. En zijn rijkdom vermenigvuldigt tot maar liefst een kleine 35 miljard dol lar. Afgelopen jaar zei Batista in een interview: „Brazilianen houden van het concept van de Amerikaanse droom. Wat nu gebeurt in Brazilië is de Braziliaanse droom. En ik ben toe vallig het gezicht hiervan." Batista is geliefd, ook omdat hij zijn geld deelt met anderen. Voornamelijk met politieke vrienden, die hij hier mee naar zijn hand weet te zetten. Hij betaalt omgerekend 200.000 euro voor het pak dat voormalig Brazili aans president Lula droeg bij zijn inau guratie, geld dat naar een goed doel gaat. Ook dineert hij in zijn penthou se in Rio de Janeiro met Madonna, die hij een cheque van 5 miljoen euro geeft voor een project in Malawi. De popdiva geeft als tegenprestatie een concert op het strand van Copacabana tijdens de jaarwisseling. Batista inves teert over een periode van 5 jaar 40 miljoen euro in het project om de krottenwijken van Rio de Janeiro veili ger te maken en hij wordt door velen gezien als de man die de komst van de Olympische Spelen naar Rio moge lijk heeft gemaakt met een investe ring van ruim 10 miljoen euro voor het bid van de stad. „Eike is een spe ciaal soort ondernemer. Hij is iemand met extreem ambitieuze dromen en doet er vervolgens alles aan om die te vervullen", zei de Braziliaanse presi dent Dilma Rousseff, nadat hij een van Batista's projecten had bezocht. Maar de tijden zijn veranderd. Sinds zijn veelbelovende uitspraken van ruim een jaar geleden kwam Batista keer op keer in opspraak en het geloof in zijn succes nam af. Hoogleraar eco nomie Sergio Lazzarini uit Sao Paulo legt uit: „Mensen hebben geen ver trouwen meer in zijn activiteiten. El ke keer als hij een van zijn bedrijven lanceerde op de aandelenmarkt was er een enorme positieve energie. Nu blijkt dat het bij enkele bedrijven niet zo geweldig gaat als gedacht, wordt de hele groep minder gewaardeerd.". In iets meer dan een jaar tijd daalde Batista's vermogen naar iets meer dan 10 miljard dollar. Een verlies van maar liefst 25 miljard dollar, ruim 2 miljoen dollar per uur. Inmiddels hoort hij niet meer bij de top honderd van rijk ste mensen ter wereld. Aanhoudende berichten over enorme vertragingen van zijn projecten, zorg den ervoor dat investeerders en hande laars gingen twijfelen aan de voorspel lingen van Batista. Een maand gele den bereikte dat wantrouwen zijn hoogtepunt, toen bleek dat zijn be- Eike Batista poseert in zijn hoofdkwartier, als zijn rijkdom vermenigvuldigd is tot een kleine 35 miljard dollar. drijf OGX slechts 15.000 vaten olie per dag produceerde, in plaats van de verwachte 50.000. Niemand gelooft nog in de voorspelling dat in 2015 het aantal van 730.000 vaten per dag wordt gehaald. Sinds vorig jaar daalde de beurswaarde van OGX met bijna 80 procent. Lucas Brendler, een analist werkzaam bij investeringsmaatschappij Geracao Futura kent Batista goed: „Hij is zo charismatisch. Met zijn overtuigings kracht en enthousiasme kreeg hij heel veel voor elkaar. Maar eigenlijk was het niet meer dan een power point presentatie. Als hij ergens een kamer binnenwandelde, bracht hij een hoop energie met zich mee. Maar op dit mo ment heeft hij niet meer de geloof waardigheid die hij eerst had." De neerwaartse spiraal waarin de flamboyante Batista en zijn bedrijven zich bevinden, valt samen met de lage re groei in Brazilië en het getemperde positieve sentiment op de economi sche markt Die neergang weet voorlo pig nog van geen ophouden. Twee we ken geleden leek met de winst op de concessie voor het exploiteren van het imposante voetbalstadion Maracana in Rio de Janeiro eindelijk een posi tief bericht te komen voor Batista. Niet dat hij bakken met geld zou gaan verdienen met dat project, maar mar ketingtechnisch was het wel interes sant. Je naam kunnen verbinden aan deze in Brazilië geliefde voetbaltem pel was een mooie stap op weg naar rehabilitatie. Maar omdat Batista met een van zijn andere bedrijven ook al betrokken was bij de renovatie van het stadion, oordeelde de rechter dat de toekenning aan het consortium met Batista niet eerlijk was geschied. Nu lijkt de hele deal niet door te gaan en komt de naam van Batista weer ne gatief in het nieuws. Het is de zoveelste tegenvaller in de af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94