2 SPECTRUM Na twee jaar is de renovatie van de wijk Nieuw Middelburg voltooid. In totaal 266 woningen uit de jaren twintig werden compleet gerenoveerd. De wijk heeft niet alleen bouwkundige een metamorfose ondergaan, ook sociaal is sprake van een ommekeer. REPORTAGE 2 door Theo Giele foto's Ruben Oreel 'Weer op c Pas geleden zag ze zelfs toeristen door haar wijk lopen. Met de ca mera in de aanslag be keken ze de gerenoveer de straten. Josian van Lent woont al sinds 1975 in Nieuw Middelburg en ze heeft haar buurt de laatste jaren een ware metamorfose zien ondergaan. De wijk is voor tientallen miljoenen opge knapt. Elk van de 266 vooroorlogse woningen is letterlijk vanaf de bodem tot de nok gerenoveerd. De voormali ge probleemwijk ziet er spie en span uit. Wisten mensen voor de renovatie niet hoe snel ze de wijk moesten verla ten, nu staan huurders (en kopers) bij woningcorporatie Woongoed in de rij voor zo'n jaren twintig huisje. „We zijn weer trots om in deze buurt te wonen", zegt Josian. Ze kwam in de ja ren zeventig terecht in de toen ver grijsde buurt. „Veel gepensioneer den", herinnert ze zich. „Mensen die er al woonden sinds de bouw van de wijk in jaren twintig." Josian woont in de Koningin Julia- nastraat, het 'blauwe' deel dat door de christelijke woningbouwvereniging was neergezet. Hier zijn de woningen - deels nog met blauwgrijze dakpan nen - in vierkante blokken gebouwd. Het andere deel van de wijk was de 'rooie buurt', huizen met rode dakpan nen die als een lint aan elkaar geregen zijn. „We liepen er toen als hippies bij. Als we 's avonds aan het klussen waren, ging de hele straat op het muurtje te genover ons zitten om te bekijken waar wij mee bezig waren. Pilsje in de hand en maar commentaar geven." Maar toen de buurtbewoners zagen dat het huisje en de tuin netjes wer den opgeknapt en dat die 'hippies' keurig hun brood verdienden in de keuken van een bejaardenhuis was het ijs snel gebroken. „Wat was het een heerlijke tijd. Iedereen hielp el kaar waar het kon, het was nog een echte buurt." De eerste omslag kwam halverwege de jaren tachtig. De wijk werd flink onder handen genomen. Voor de be woners betekende dat dat ze negen maanden elders moesten gaan wo nen. „Vele ouderen zagen dit niet zit ten en verhuisden naar een bejaarden woning. Dat werd een emotioneel af scheid. Toen wij na de renovatie terug kwamen in de straat, waren wij de enige van de oude bewoners." Voor de bejaarden kwamen vaak kin derrijke gezinnen in de plaats. De buurt kreeg nieuw elan. Een actieve wijk vereniging organiseerde van alles, tot en met de aanleg van een speel tuin in het Van Epenpark. Halverwege de jaren negentig ging het de verkeerde kant op. Huurders die elders overlast veroorzaakten kre gen huizen in Nieuw Middelburg toe gewezen. Deze bewoners, onder wie ook drugsdealers, verziekten de sfeer in de wijk. „Veel mensen hebben toen de wijk verlaten. Van de wijkvereni- ging bleef weinig meer over. Nieuw Middelburg kreeg al snel de reputatie van een asociale buurt. Je durfde niet eens meer zeggen dat je in Nieuw Middelburg woonde. Ik zei dan maar: ja, ons huis staat daar ergens achter de Veersesingel." Rottigheid trekt rottigheid aan. Jonge ren die op het pleintje voor de Chi nees voor overlast zorgden. Brommer tjes die door de wijk scheurden. Duis tere handeltjes in de brandgangen en steegjes achter de woningen. „Wij hebben er toen zelf ook aan gedacht de wijk te verlaten. Toch kwam er een soort verzet in ons wakker. We laten ons toch niet wegpesten door een paar figuren die het voor de hele wijk bederven." De ommekeer kwam een jaar of vier geleden, toen Woongoed besloot de wijk te renoveren. De bewoners wer den nadrukkelijk betrokken bij de plannen. „Dat was heel anders als bij de vorige renovatie in de jaren tach tig. Toen had je zelf totaal niets in te brengen." B* Wi ve ze zo be de V2 ni sti re lig lij ni m D< ni en rei br de wi Ov tie 12 jos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 86