Honderd gewonden bij protesten Taksimplein BUITENLAND 7 De situatie in Syrië blijft verwarrend. Nu lijkt de zijde van de president weer in het voordeel. vragen over de strijd in Syrië 6,8 miljoen 1,6 miljoen 805.000 0,8 miljard euro Ruimtestation ISS krijgt 3D-printer ICC: Kaddafi in Den Haag berechten VS beschuldigd van executies zonder proces Burgers betalen jong gezicht president Australiër kan ook sekseneutraal zijn Zeven jaar cel geëist in Rubygate-proces ZATERDAG 1 JUNI 2013 Regime Assad slaat hard terug 5 door onze redactie buitenland President Bashar al-Assad blaast weer hoog van de toren. Is hij be zig de strijd te winnen? Lastig te zeggen. Er leek sprake van een patstelling maar nu is het Syrische regime vol in de aanval. Rebellen die in de Syrische stad Qusair zwaar onder vuur liggen van regeringstroepen en strijders van de Libanese Hezbollah, heb ben hun bondgenoten om hulp gevraagd. Ze hebben dringend wa pens en medische hulp nodig. Ook in Damascus zitten de op standelingen in het nauw en ook daar zoeken ze steun van buiten Syrië. Bashar al-Assad was don derdag daarentegen in een beste stemming en constateerde dat zijn leger enkele 'grote overwin ningen' had behaald en dat zijn militairen nu de overhand heb ben in het conflict. Heeft dat succes te maken met Russische wapenleveranties? Niet direct, misschien geven de aangekondigde leveranties de sol daten van al-Assad wel nieuwe moed. Een bron binnen de Russi sche wapenindustrie heeft giste ren tegengesproken dat Rusland de omstreden luchtafweerraket- ten al heeft geleverd aan Syrië. De eerste zending van de S-300-raket- ten zal waarschijnlijk niet voor de Meer dan 94.000 mensen gedood, volgens het Syrian Observatory for Human Rights. (De VN schat het aantal doden op meer dan 80.000.) 100 doden SLACHTOFFERS OORLOC SYRIË Het aantal Syriërs dat het land is ontvlucht door de burgeroorlog, is inmiddels boven de 1,6 miljoen uitge komen. In de afgelopen twee weken zijn er ongeveer 100.000 bij gekomen, liet VN-vluchtelingenorganisa- tie UNHCR gisteren weten. Zeker 3.000 van hen zijn afkomstig uit de stad Qusair, waar sinds enkele weken hevige gevechten plaatsvinden tussen het regime en opstandelingen. 0 mensen afhankelijk van hulpverlening binnen Syrië. Syriërs gevlucht naar naburige landen. kinderen getroffen. Helft van alle gevluchte Syriërs zijn kinderen. herfst worden verscheept. De bron binnen de wapenindustrie suggereerde dat de verscheping van de raketten kan worden ver sneld als buurlanden (lees: Israël) luchtaanvallen op Syrië uitvoeren of als de internationale gemeen schap een no-flyzone boven Syrië instelt. De S-300-raketten kun nen bemande vliegtuigen en gelei de projectielen uit de lucht halen. Westerse deskundigen zeggen dat de levering de kansen van Assad om in Syrië aan de macht te blij ven, kan vergroten. 3 Wanneer komt er eens een inter nationale vredesconferentie? Rusland, de Verenigde Staten en de Verenigde Naties overleggen op 5 juni in Genève over hoe ze een conferentie voor Syrië van de grond kunnen krijgen. Terwijl As sad zijn medewerking aan de con ferentie heeft toegezegd, stellen de verdeelde oppositiegroepen nieuwe eisen voordat ze aanschui ven. Ze wilden al dat eerst wordt afgesproken op welk moment pre sident Bashar al-Assad van het po litieke toneel verdwijnt. Donder dag kwam daar de eis bij dat de de Hezbollah-strijders het land moeten verlaten. 4 Waarom vecht Hezbollah eigen lijk aan de zijde van al-Assad? Het conflict tussen het Syrische regime en de rebellen is vooral een oorlog tussen twee islamstro- Een Syrische soldaat inspecteert een huis in West-Dumayna, 7 kilometer ten noorden van het rebellenbolwerk Qusair. nodig voor hulpfonds. mingen: soennieten versus sjiie ten. Het is een politieke machts strijd met een religieuze achter grond. Bondgenoten van de ala- wiet al-Assad (alawieten zijn een afsplitsing van de sjiitische islam) zijn het sjiitische Iran en het sjiiti sche, Libanese Hezbollah. De soennitische Golfstaten en Sau di-Arabië ondersteunen de over wegend soennitische opstandelin gen. Een veel groter conflict dan een burgeroorlog wordt dus in Sy rië uitgevochten, waarbij Rus land, de VS en nu ook de EU be trokken zijn. Met name de voorge nomen levering van hypermoder ne anti-tankwapens uit Frankrijk kan de strijd op de grond danig beïnvloeden. infographic De Persdienst foto Joseph Eid/AFP bronnen VN/SOHR/UNHCR 5 Welke rol speelt Israël in dit verhaal? Israël is er niet gerust op om met de Syrische dictator al-Assad een betrouwbare vijand te verliezen. Formeel heeft Israël afgezien van steun aan de ene of de andere par tij, maar tegelijk duidelijk ge maakt dat de instabiliteit van Sy rië er niet toe mag leiden dat ge avanceerde wapensystemen in handen komen van aartsvijand Hezbollah. Recent kwam de jood se staat twee keer in actie tegen militaire installaties in Syrië. Vol gens hooggeplaatste militaire bronnen in Israël ging het om ge richte acties tegen Iraanse wa pens die bestemd waren voor Hez bollah. HOUSTON Het ruimtestation ISS krijgt volgend jaar een eigen 3D-prin- ter. Als de proef slaagt en de techniek in de ruimte werkt, kan de bemanning straks zelf onderdelen en gereedschap printen. Dan hoeven er minder bevoorradingsmissies te wor den uitgevoerd. DEN HAAG Saif al-Islam Kaddafi, zoon van de gedode president van Libië, moet in Den Haag worden be recht door het Internationaal Strafhof (ICC). Het verzoek van Libië om de verdachte van misdaden tegen de mensheid zelf te berechten, is afgewezen door ICC-rechters. BERLIJN Amerikaanse militairen in Duits land doen mee aan het doden van mensen zonder vorm van proces met onbemensde vliegtuigen, dro nes. Dit meldden de Süddeutsche Zeitung en omroep ARD vrijdag. De VS zeggen dat de acties nodig zijn in de 'oorlog tegen het terro risme'. TIFLIS De Georgische president Michail Saakasjvili heeft staatsgeld ge bruikt om twee botoxbehandelin- gen aan zijn gezicht te betalen. Dat meldde de Georgische privézen- der Imedi TV vrijdag. Een parle mentariër uit de regeringscoalitie bevestigt het bericht. Een woord voerder van Saakasjvili ontkent. CANBERRA Australische rechters hebben bepaald dat mensen niet meer alleen als man of vrouw hoe ven te worden geregistreerd op geboorte-, huwelijks- en over lijdensaktes. Het geslacht van een persoon kan voortaan ook worden aangeduid als 'niet spe cifiek'. MILAAN Justitie heeft zeven jaar cel geëist tegen Nicole Minetti, de 'beheerder van de harem' van ex-premier Berlusconi van Ita lië. Zij is een van de drie ver dachten in het Rubygate-pro ces tegen helpers van de media magnaat. Berlusconi staat in een apart proces terecht. ISTANBUL - Massaal protest tegen omstreden bouwplannen in het centrum van Istanbul is gisteren uit gelopen op een veldslag met de op roerpolitie in de Turkse metropool. De politie zette traangas en water kanonnen in tegen de actievoer ders, die met stenen gooiden. Een paar honderd mensen zijn ge wond geraakt, onder wie twee po litici, meldden media. Enkele ge wonden zijn naar het ziekenhuis gebracht, maar de meesten heb ben lichte verwondingen opgelo pen. De meeste gewonden vielen toen een betonnen trap waarover demonstranten vluchtten voor het traangas, instortte. Volgens sommige betrokkenen gebruikte de politie excessief geweld om de betogers te verspreiden. Het verzet is gericht tegen het ver dwijnen van het laatste park rond om het centrale Taksimplein, dat ook veel bezocht wordt door toe risten. Het vreedzame protest duurt al vier dagen. Actievoerders hebben een tentenkamp opgezet in het kleine Gezi-Park om te voorkomen dat de bouwers aan de slag gaan. Het park moet plaats maken voor een winkelcentrum, maar de tegenstanders willen de ruimte groen houden. Donderdag gebruikte de politie ook al traangas in een poging een einde te maken aan de bezetting van het parkje. De onlusten breid den zich gisteren uit naar de rest van het Taksimplein en de be roemde Ikstilal-boulevard, die op het plein uitkomt. De politie heeft de toegangswegen naar het park afgesloten. Behalve tegen het verdwijnen van het park is er ook protest tegen de bouwwoede van de regering en het stadsbestuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7