wordt luxe' 'Windturbine is een uitdaging' 66 Niemand wil Met de opkomst van nieuwe economieën groeit de vraag naar schaarser wor dende grondstoffen. Het creëert economische kansen voor hoogwaardige Bio- Based en duurzame technologieën. We spraken mensen die bij de technische kant van deze innovaties betrokken zijn WERKEN 5 66 Als je 20 procent van het rundvlees zonder smaakverlies kan vervangen, maak je een enorme winst windturbines in de achtertuin, maar elk gezin consumeert elektriciteit ZATERDAG 1 JUNI 2013 door John de Kok en rijst produceert Meatless in Goeseen vezel die als vlees- Sjaak Fransen (rechts) met collega John Sommeijer foto Lex de Meester ger is redelijk neutraal, maar daar speelt de zoutcon- centratie mee." Zo heeft elk product zijn eigen specifi caties die in orde moeten zijn. Leon helpt de klanten het juiste receptuur te ontwikkelen. Meatless is in staat 20 tot 23 procent van vlees te vervangen voor ve zels zonder dat de structuur en textuur verandert. De concurrentie haalt maximaal 5 procent. En nee, het zal niet eenvoudig zijn om Meatless te kopiëren van wege de grote technologische innovatie die achter het product zit. „BioBased krijgt een steeds groter aandeel in onze economie. Weet je wat een enorme hoeveelheid energie het kost om een kilo rundvlees te produceren? Een rijstvezel is 60 keer duurzamer om te produceren dan rundvlees. Als je dan 20 pro cent van het rundvlees zonder smaakverlies kan ver vangen maak je een enorme winst." Bij magere vlees producten is de vezel zelfs smaakverbeterend. De Amerikanen lopen ook warm voor Meatless vanwege de gezondheidsfactor. Door de vezel toe te voegen wordt heel eenvoudig het percentage vet teruggedron gen. Daarnaast is de vezel glutenvrij, E-nummervrij, allergenenvrij en zowel kosher als halal. PASPOORT Naam: Sjaak Fransen Leeftijd: 53 Uit: Wolphaartsdijk Wat: senior technicus B Onze fossiele brandstoffen raken een keer op. Daarom vind ik het mooi om met groene energie te werken. We willen toch dat onze kinderen en hun kinderen ook nog van de aarde gebruik kunnen maken?" Sjaak Fran sen is senior technicus bij Delta T\ims en heeft passie voor de grote windturbineparken waarin hij werkt. „Niemand wil ze in de achter tuin, maar elk gezin consumeert steeds meer elektriciteit. Nederland is straks wel te klein als de energie prijzen omhoog schieten. Ik denk dat er nog voldoende ruimte is om wind turbines neer te zetten op plaatsen waar niemand er last van heeft." Voordat Sjaak in de windjunbinepar- ken van Delta aan de slag ging was hij zo'n 25 jaar werkzaam in warm- te-krachtinstallaties. „De laatste ja ren heb ik me meer op windturbines gespecialiseerd als nieuwe uitda ging." Een uitdaging is het zeker want een windturbine is een zeer ge compliceerde installatie. „Elk merk turbine heeft een eigen manier om bepaalde dingen te interpreteren. Maar in dezelfde turbine kan je te maken krijgen met onder meer hy- drauliek, gelijkstromen, wisselstro men en ïokV die direct op het net gaat." De technici die in de windtur bineparken werken zijn dan ook steeds bezig om bij te scholen en nieuwe certificaten te halen. „De ont wikkelingen gaan dankzij de compu- - tertechnologie ook steeds verder. Dat vind ik zeer interessant", vertelt Sjaak. Het werk van een technicus aan een windturbine is erg veelzijdig. Bij het onderhoud krijg je te maken met veel draaiende delen. Hier worden oliemonsters van genomen, ze wor den gesmeerd en gecontroleerd. De elektrische onderdelen moeten weer doorgemeten worden. Als er een sto ring optreedt kan het best een puzzel worden. „Zo hadden we een encoder waar een vreemde storing in de para meters zat. Blijkt er een accu dood te zijn. In elk blad van de turbine zitten 18 accu's", vertelt Sjaak. Als bijvoor beeld de stroom uitvalt dan treedt een batterypack van 220 Volt in wer king om de bladen terug te pitchen. „Anders zou hij door het dolle heen kunnen draaien. Ook dat werkt bij elk soort turbine anders. Het kan bij voorbeeld ook hydraulisch." Je moet wel over een goede gezond heid beschikken en absoluut geen hoogtevrees hebben om in een wind turbinepark te werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77