WERKEN 3 WAT KOST HET EN WAT LEVERT HET OP? nSHHia ZATERDAG 1 JUNI 2013 Actieve zzp'er vindt werk op martkplaatsen Een kwart van kleine zelfstandigen (zzp'ers) gebruikt actief zogeheten marktplaatsen om opdrachten bin nen te slepen. Maar liefst 80 procent van hen is de afgelopen jaren zo aan werk gekomen. Ongeveer de helft van de zzp'ers staat bij één tot vijf marktplaatsen in geschreven. Marktleider is Linkedln (88 procent), gevolgd door Freelan- ce.nl (27,6 procent), Twitter (26,2) en Facebook (19,6). Een kleine meerderheid zegt groten deels afhankelijk te zijn van markt plaatsen om opdrachten binnen te ha len. Als het gaat om betalen voor de ze dienst, zijn de meningen verdeeld. De voorkeur gaat uit naar betalen op basis van een deal met een opdracht gever of een vast bedrag per maand. Rabobank voor vijfde jaar op rij favoriete werkgever Voor het vijfde jaar op rij mag de Ra bobank zich de favoriete werkgever onder hoogopgeleiden noemen. Ra bobank deelt de top 3 dit jaar met Shell en Philips, respectievelijk op plaats 2 en 3. Meest opvallend is de stijging van KPN, van plaats 17 naar 10. Het vertrouwen dat hoogopgeleiden in de arbeidsmarkt hebben lijkt een dieptepunt te hebben bereikt. Bijna 70 procent van de ondervraagden vindt de huidige situatie zeer ongun stig. Vorig jaar was dat nog iets meer dan de helft. Ook zijn hoogopgelei den onzekerder over hun baan: 22 procent weet zeker of denkt mis schien zijn te verliezen. Belangrijkste reden om door te groeien zijn beper kingen in de huidige baan. De opleidingskosten BOL: schooljaar 2013-2014:1.090,00 euro les geld per schooljaar. Een leerling die op 1 augustus jonger is dan 18 jaar, betaalt geen lesgeld. Bijkomende kosten mbo niveau 4 in het eerste leerjaar voor o.a. les materiaal, laboratoriumpakket en een ipad zijn voor het schooljaar 2013-2014: ca. 980,48 euro. Vrijwillige bijdrage voor verzekering en introductieprogramma ca. 284,10 euro. Een laboratorium analist werkt in het laboratorium bij de industrie, overheidsinstanties, medische organisaties of onderzoeksinstellin gen. Een analist onderzoekt, analyseert en controleert gegevens en interpreteert de resultaten. De analist maakt rapportage en commu niceert deze. Aan de hand van laboratoriumuitslagen worden beslis singen genomen voor het bijsturen van productieprocessen. Indicatie van het minimum startsalaris van een analist ligt op 1595,00 euro per maand maar kan met ervaring en werkniveau groeien tot circa 3700,00 euro per maand, (bron nationale beroe pengids) Baankans tot 2016: gemiddeld (bron: nationale beroepengids). In de regio zijn er momenteel geen vacatures (bron: Nationale Vaca turebank, Monsterboard). Veelal worden laboratorium analisten al tijdens hun opleiding voor een baan benaderd. gevoerd tot elk half uur vanaf het punt waar het mis ging. „Soms is er snel een onderzoeksresul taat nodig, zeker als je in een cruciale fase zit waar er snelle reacties op bepaalde handelingen optreden. Het is belangrijk dat je dan weet wat de meeste prioriteit heeft." Zonder routine wordt het onoverzichtelijk en kunnen grote fouten worden gemaakt. „Ik heb het gehad dat net op het moment dat ik alleen was, het erom ging spannen. En toen waren ook nog eens de gasflessen leeg. Die moesten vervangen worden, anders zou de apparatuur stuk gaan. Op zo'n moment moet je inschatten wat voorrang heeft." De laboratoriummedewerkers zijn verantwoor delijk voor de vaak kapitale apparatuur waar ze mee werken. „Wij moeten het lab levend hou den. Naast een pincet heb je vaak ook nog een schroevendraaier in je buurt liggen", lacht Man- roo. De apparatuur dient gekalibreerd te wor den, onderhouden te worden en als er iets mee aan de hand is probeert de laborant het eerst Om de twee uur krijgt Manroo York op het labo ratorium bij Eastman Chemical Middelburg een aantal monsters uit de productie binnen die die door de labmedewerkers geanalyseerd moeten worden, foto's Ruben Oreel zelf op te lossen. Ook de aanvoer van bijvoor beeld gasflessen, de afvoer van afvalvaten en het schoonmaken van het laboratorium is meestal de taak van de laborant. Zulk soort za ken voert het team uit op de momenten dat het rustig is. Want het kan zowel hectisch als rus tig zijn. „Het komt voor dat ik na mijn dienst met nog al mijn boterhammen in mijn trom meltje terug naar huis ga", zegt Manroo. „Je bent nooit klaar met leren. Er komen steeds nieuwe of verbeterde analysetechnieken. Daar krijg je werkinstructies voor, nieuwe appara tuur en een interne cursus." Een laborant is nieuwsgierig, nauwkeurig, kritisch en kan ge structureerd en zelfstandig in een ploegen dienst werken. in chemiesector Éénderde heeft nog nooit een ICTer op kantoor gezien ICT'ers zijn belangrijk om een bedrijf draaiende te houden, maar een op de drie werknemers heeft nog nooit een ICT'er op de werkvloer gezien. Het merendeel van de werknemers (89 procent) probeert computerpro blemen eerst zelf op te lossen, hoe wel dat volgens iets meer dan veertig procent niet lukt. Dat blijkt uit onder zoek van Nationale Vacaturebank. Over de collega's van ICT bestaan nogal wat vooroordelen. Zo denken werknemers dat zij alleen maar zitten te gamen of te programmeren. De meesten zien hun ICT-collega's vaak niet eens, omdat ze verstopt tussen de servers zitten. Daarnaast denken werknemers ook dat ze een eigen ruimte hebben met véél beeldscher men. Werknemers zien hun ICT-collega's vaak niet op de werkvloer. Mede daardoor zijn er veel vooroordelen over ICT'ers. foto Bas Czerwinski

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75