Bijeenkomst over groene ambities Inzicht in de samenstelling van stof fen en reacties van stoffen is op veel vakgebieden van vitaal belang. In de industriële en chemische processen, in de medische wereld, in onderzoeks laboratoria of bij milieucontroles. Het zijn de technische analisten in de labo ratoria die de antwoorden geven. De Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland houdt dinsdag 11 juni in congrescentrum De Stenge in Heinkenszand een informatieve bijeen komst over 'Ondernemen met groene ambities'. Zeeland en West-Brabant zijn hét gebied voor de groene economie. Tal van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf zijn op dit moment al actiefin deze zogeheten biobased economy. De komende jaren wordt voor ruim een miljoen euro geïnvesteerd in deze nieuwe vorm van eco nomie. Zuidwest-Nederland wil uitgroeien tot Europees koploper. Nu maakt slechts een kwart van alle bedrijven in ons land gebruik van groene grondstoffen of producten. De verwachting is dat dit percentage de komende jaren flink zal toenemen. De Kamer van Koophandel gaat ervan uit dat de economie die draait op groene grondstoffen explosies zal stijgen. De kansen voor het bedrijfsleven liggen vooral in hoogwaardige toepassingen, zoals plastic ge maakt uit aardappelschillen, een vrachtwagen trailer van vlas of kasten van auberginestengels. Daarnaast kopen overheden steeds vaker duur zaam in. De kansen voor ondernemers in de groene eco nomie staat centraal tijdens de bijeenkomst in Heinkenszand. Op het programma staat inter views met ervaren biobased ondernemers, infor matie over subsidies gericht op de groene econo mie, netwerkmogelijkheden en de eerste stap pen op weg naar groen ondernemerschap. Belangstellende ondernemers kunnen zich aan melden via www.kvk.nl/groeneambities. Aardappelschillen worden gebruikt voor het maken van plastic. foto Koen Suyk Manon Eversdijk (19), Axel Volgt: Laboratoriumtech niek analist, mbo 4, 2e jaar, Scalda, Vlissingen Vooropleiding: vmbo theore tisch „Het stond voor mij al vroeg vast dat ik iets met techniek zou gaan doen. Ik twijfelde nog tussen laboratoriumtech niek en wapentechniek bij de marine. Mijn broer studeerde chemie op het hbo en kwam altijd thuis met grappige ver halen als er iets mis ging, dat heeft mijn uiteindelijke keuze wel beïnvloed. Scheikunde stopt nooit, er komen steeds nieuwe technieken en onder zoeken, dat spreekt me aan." Mandy Kodde (19), Sint Philipsland Volgt: Laboratoriumtech niek analist, mbo 4, 2e jaar, Scalda, Vlissingen Vooropleiding: vmbo theore tisch „Scheikunde vind ik een ont zettend leuk vak. Daarom zocht ik een opleiding die daar op aansluit en zo ben ik hier terecht gekomen. Vooral de analyses en de waarden die uit je onderzoek komen spreken me aan. Ik ben daar nieuwsgierig naar. Op mijn stage heb ik geholpen een product milieuvriendelijker te maken. Oplossingen zoeken voor chemisch afval vind ik ook erg interessant." Cruciale schakel Asa Parinussa (17), Middelburg Volgt: Laboratoriumtech niek analist, mbo 4,2e jaar, Scalda, Vlissingen Vooropleiding: vmbo theore tisch „Voor mij is laboratoriumtech niek de enige echt leuke op leiding. Scheikunde, natuur kunde, biologie. Ik vind het al lemaal leuk en ben er goed in. Waarom zou je iets kiezen wat je minder leuk en minder gemakkelijk vindt? Je kan zien hoe stoffen zijn opgebouwd uit moleculen en atomen. Je kan proefjes met die stoffen doen en kijken hoe iets rea geert. Dat vind ik erg mooi om te zien." door John de Kok Manroo York (24) is een 'La boratory Technician' bij Eastman Chemical Middel burg B.V. op de afdeling Quality Control. „Wij ana lyseren productiestromen", schets de Middelburger kernachtig zijn taak. Je kunt het ook een crucia le schakel in de kwaliteit, veiligheid en milieu verantwoordelijkheid van de chemie gigant noemen. Op het terrein van Eastman bevinden zich fa brieken voor het produceren van koolwaterstof hars, gehydrogeneerde koolwaterstofhars, na tuurlijke hars en water gedragen hars. Er wor den ruim tachtig verschillende harsen geprodu ceerd die als halffabricaat de deur uitgaan en worden toegepast in de kleefstoffen-, rubber en kauwgomindustrie. Eindtoepassingen zijn onder meer luiers, autobanden, labels, tapes, verf, verpakkingsmateriaal, parfum. „Als analist ben je nauw betrokken bij de kwali teit van het eindproduct. Die kwaliteit begint al bij de grondstoffen. De andere zorg is de vei ligheid en de kwaliteit van het milieu. Bij East man gaat bijna niets verloren. Stoffen met calo rische waarde worden zoveel mogelijk binnen Eastman hergebruikt. In die zin zijn we aan het recyclen." Tijdens de productie werken laboranten en ope rators nauw samen. „We hebben een open lijn met de operators en dat komt van twee kanten. Communicatie is toch de sleutel van succes", vertelt Manroo. Om de twee uur komt er op het laboratorium een aantal monsters uit de productie binnen die geanalyseerd moeten wor den. De monsters zitten in kleine flesjes met een rubber dop die je aan kunt prikken, 'vials'. De resultaten van het onderzoek bepalen hoe de fabriek aangestuurd wordt. Als er iets af wijkt, worden de operators onmiddellijk gecon tacteerd zodat zij een bijpassende actie kunnen uitzetten. Andersom kan de operator zien dat er een ongebruikelijke trend gaande is en direct beslissen een monster sturen. „Je kent de speci ficaties van het eindproduct en je weet in elke stap van het productieproces wat je kunt ver wachten. Bij Eastman kent de laborant de fa briek en weet in welke fase van het proces een monster is afgenomen. Dat is een onmisbare ro de draad. Zonder kennis van de routine is het een drama om op het lab te werken", zegt Man roo. De rode draad van Manroo is juist belangrijk als er afwijkingen in het proces geconstateerd wor den die tot kwaliteitsverlies kunnen leiden. De aanvoer van monsters wordt op dat moment op-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74