P2C Cruciale schakel in chemiesector 2 3 TECHNISCH ANALIST KOOP EEN DUUR SCHILDERIJ Ouderen die een kapitaaltje op de bank hebben staan en naar het verzorgings- of ver pleeghuis gaan, moeten sinds kort veel meer bijbetalen. Pech voor de kinderen, die daarom minder erven? Niet per se. De notaris weet raad. Geld&werk Houd de spaarpot heel, als het verzorgingshuis wacht Ouderen kunnen hun eigen bijdrage voor verpleeg- of verzorgingshuis beperken door op tijd hun testament aan te passen. foto Getty Images/iStockphoto Voor wie geldt de maatregel? Voor alleenstaanden met meer dan 20.758 euro (de belastingvrije voet) aan vermogen. Voor partners met meer dan 41.516 euro (de belastingvrije voet) aan vermogen. Nog meer trucjes Geld dat in een auto zit, telt niet mee. Ook kunst telt niet mee. Dat wil zeggen, zo lang je niet alleen daarin belegt. Hang dus gerust een duur schilderij aan de muur. Zorg er dan natuurlijk wel voor dat je er een kiest die zijn waarde behoudt. Beleg in landgoederen of in groenfondsen. Ook daarvoor zijn de nieuwe regels niet van kracht. Vraag de notaris eens naar mogelijkheden om via vruchtgebruik (bijvoorbeeld van de woning) iets te regelen. Als je daarvoor een aparte overeenkomst afsluit, kun je ook veel besparen. Meer informatie Op de website van het Centraal Administra tiekantoor (www.hetcak.nl) kun je zelf bere kenen hoeveel eigen bijdrage je moet beta len. Voor een persoonlijk onderhoud kan je het best terecht bij de notaris. Die kan je uit gebreid voorlichten over de mogelijkheden om de eigen bijdrage te beperken. door Jolenta Weijers Ouderen lopen sinds kort de deur plat bij de nota ris. Allemaal maken ze zich zorgen over hun spaargeld; of dat nu op de bank staat, ondergebracht is in beleggingen of in de stenen van hun huis zit. Want op dat spaar geld moeten ze flink interen als ze naar een verzorgings- of verpleeghuis gaan. En dat geld was natuurlijk bedoeld als nalaten schap voor de kinderen. Wat is er aan de hand? Opname in het ver zorgings- of verpleeghuis wordt betaald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten, de AWBZ. Maar niet alles. Iedereen die wat geld heeft, wordt geacht een eigen bijdrage te leveren. Tot voor kort was dat nog 4 procent van het fiscale verzamelinko- men. Maar per januari is het tarief ver hoogd naar 12 procent. Als je een ton bezit, betaalde je dus eerst 4.000 euro en nu 12.000 euro. In een paar jaar tijd kun je zo aardig wat van je spaargeld kwijtraken. „Deze maatregel gaat heel wat mensen tref fen", zegt notaris Siebe Kuipers van Smal- braak Notarissen. „De babyboomers bevol ken binnenkort de instellingen. Zij dach ten dan te gaan cashen." Best zuur. „Maar", zo relativeert Kuipers, „in algemene zin kun je je afvragen of dit erg is. De meeste ouderen wonen zo'n 3 tot 4 jaar in een ver zorgings- of verpleeghuis en 80 procent van de mensen overlijdt nog altijd achter de eigen voordeur." Dat er onrust is ontstaan, snapt Kuipers wel. Vooral omdat veel ouderen, zo merkt hij, het oneerlijk vinden wat er gebeurt. „Wie geen spaargeld heeft, hoeft veel min der te betalen, maar eet net zo veel." De notaris doet in elk geval zijn best oude ren zo goed mogelijk uit te leggen hoe ze zo'n hoge eigen bijdrage (maximaal 2.189 euro per maand) kunnen voorkomen. In grote lijnen komt het erop neer dat het ei gen vermogen in box 3 van de inkomsten belasting zo klein mogelijk blijft. Dat kan op veel manieren. Begin op tijd je geld rich ting je kinderen te schuiven. Dat scheelt la ter ook bij het afdragen van erfbelasting. Kuipers: „De meeste mensen denken aan een schenking. Maar dat is niet mogelijk als je kapitaal in je huis of een polis zit." Kansen verkeken, in dat geval? Nee hoor. Je kunt ook een schenking op papier doen. Dat gaat zo: je schenkt je kinderen een be drag en datzelfde bedrag leen je weer van hen terug. In feite heb je dan een schuld bij je kinderen. Je moet hun dan wel rente betalen tegen een marktconform percenta ge. Nog een voorwaarde: het moet via de notaris. Maar dat is alleen maar prettig, want dan kun je meteen laten opnemen dat de kinderen jouw schuld kunnen op eisen op het moment dat je naar het verzor gings- of verpleeghuis gaat. Je kunt ook je testament wijzigen. Nu is het meestal zo dat kinderen hun erfdeel pas krijgen als de langstlevende ouder over lijdt. Maar je kunt ook in je testament opne men dat de kinderen hun erfdeel al mogen opeisen als de langstlevende ouder naar het verzorgings- of verpleeghuis gaat. Zo vermindert het vermogen in box 3. Nog een mogelijkheid: in je levenstesta ment laten opnemen dat je je kinderen elk jaar een bepaald bedrag schenkt, dat geldt ook voor als je op hoge leeftijd eventueel niet meer helemaal helder van geest bent. Er zijn nog diverse andere opties. „Wat je kunt doen, hangt heel erg van je persoonlij ke situatie af', zegt Kuipers. „Daarom is het goed de notaris advies te vragen. Ook als je thuiszorg krijgt, want ook dan moet je een eigen AWBZ-bijdrage betalen." Belangrijke tip van Kuipers: heb je een ei gen huis, houd het dan zo lang mogelijk. Het valt namelijk in box 1 en telt niet mee bij het vaststellen van de eigen bijdrage. Weliswaar ben je na twee jaar verblijf in een AWBZ-instelling verplicht je huis in de verkoop te doen, maar die situatie mag dan weer drie jaar duren. Dan heb je toch al gauw weer een jaar of vijf gewonnen. reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73