Mexico-Stad in ban van vermissing jongeren Indonesische scholen broedplaats van corruptie effeweg.nl supervoordelige busreizen 6 BUITENLAND ju,» Twaalf jongeren verdwenen Volgens burgemeester is er op klaarlichte dag, om 10 nog geen aanwijzing dat uur 's ochtends, na verdwijning iets te maken politie-inval in discotheek heeft met criminele circuit Als ouders de onderwijzers moeten omkopen, vinden ze dat geen enkel probleem Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 I v«toop«tapp'aatseni ■Si fSfL1 effeweg nl ff GRATIS BROCHURE 2013 JA, ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Fietsreizen o Stedenreizen o Excursiereizen door onze correspondent Jan-Albert Hootsen MEXiCO-STAD - Een verdwijnings zaak houdt Mexico-Stad flink be zig. Sinds zondag worden twaalf jonge mensen vermist, allen bezoe kers van discotheek 'Heaven' in uit- gaanswijk Zona Rosa. Op klaarlichte dag, om 10 uur 's-ochtends, zijn ze verdwenen, kort nadat de politie een inval in de horecagelegenheid zou hebben gedaan. Van de slachtoffers ont breekt tot nu toe ieder spoor. De vermisten variëren in leeftijd van 16 tot 34 jaar en komen alle maal uit Tepito, een ruige wijk in het centrum. Het Openbaar Minis terie (OM) van Mexico-Stad maak te gisteren bekend dat twee van hen kinderen zijn van veroordeel de drugdealers en suggereert dat de massale vermissing zou zijn ontsproten uit een drugsconflict. Dat heeft geleid tot grote woede onder ouders. „Onze kinderen worden gecriminaliseerd", zegt Leticia Ponce, wiens 16-jarige zoon Jerzy tevens de zoon is van Jorge Ortiz Reyes, leider van een lokale drugsbende die in 2004 tot door onze correspondent Wilma van der Maten ruim 20 jaar cel werd veroordeeld. „Dat heeft helemaal niets met mijn zoon te maken", vindt ze. Ook burgemeester Miguel Angel Mancera van Mexico-Stad zei gis teren dat er vooralsnog geen enke le aanwijzing is dat de verdwij ning iets met het criminele cir cuit te maken zou hebben. Boze ouders demonstreren intus sen al twee dagen in het centrum om opheldering te eisen. Ze wij zen erop dat ooggetuigen spreken van een politie-inval in de disco theek, ettelijke minuten voordat hun kinderen verdwenen. Het OM heeft daar tot nu toe nog geen opheldering over gegeven. Bovendien, zo stellen ouders, werd er aanvankelijk laks met aan giftes omgegaan; pas donderdag stelde de politie een onderzoek in, terwijl de eerste meldingen al op zondag werden gedaan. Vol gens het OM is het normale gang van zaken om na aangifte van een vermissing 72 uur te wachten, maar een dergelijk protocol komt in de politie-handleiding van de stad helemaal niet voor. Helemaal opmerkelijk is dat geen van de ruim 8000 veiligheidscamera's in het centrum iets heeft gefilmd. JAKARTA - Waar krijg je als Indone siër de eerste kneepjes van het ple gen van corruptie onder de knie? Op school. Want spieken, bedrie gen en het vervalsen van eindexa menuitslagen is er de trend. Bijna niemand kijkt er meer van op dat ook dit jaar 99 procent van de zeven miljoen middelbare scholieren het eindexamen haal de, in een land waar de kwaliteit van het onderwijs zwaar ter dis cussie staat. In Nederland ligt het slagingspercentage rond de 85 pro cent. In Indonesië lachen ze om het examen Frans dat in Neder land uitlekte. „Ongeloofwaardig", noemt onder wijsdeskundige Bambang Wiso- do het fenomenale Indonesische eindexamenresultaat. Hij spreekt van bedrog op grote schaal. „Ouders hebben liever dat hun kind het examen haalt. Als ze daarbij de onderwijzers moeten omkopen, vinden ze dat geen en kel probleem." Als je geld hebt, is in Indonesië al les te koop. Dat geldt voor middel bare schooldiploma's, maar ook voor de universiteitsbul. Hoe rij ker de ouders zijn, hoe hoger de uitslagen van hun kind. „Wie houdt nu werkelijk wie voor de gek? Als kinderen op school al le ren dat ze mogen bedriegen, hoe denkt de overheid dan een einde te maken aan het kankergezwel corruptie?" 'Weggegooid geld' noemt Wisodo dan ook de vak ken op scholen waarin kinderen wordt uitgelegd waarom corrup tie slecht is voor de economie en de geloofwaardigheid van hun land. De grootste 'examenmaffia' zit op de scholen zelf. Onderwijzers ver kopen voor geld de antwoorden van de toetsen. Of ze manipule ren het resultaat om de ambtena- Bambang Wisodo ren op het ministerie van Onder wijs te plezieren. „Indonesië denkt zo werkelijk een naam in het buitenland als kennisland te kunnen vestigen. Maar geen wel denkend mens trapt in een eind examenuitslag van bijna 100 pro cent. Als onderwijzers werkelijk de boel willen oplichten, moeten ze rond Europese percentages gaan zitten", adviseert een cyni sche Wisodo. Ouders die tegen het massabe drog op school in opstand komen, worden door andere ouders afge straft; zoals de Indonesische moe der Siami die aan een lokaal radio station vertelde dat haar zoon Ali- fah van zijn onderwijzer de op dracht had gekregen de antwoor den van de eindexamens aan zijn klasgenoten uit te delen. Toen de ouders van het interview hoor den, waren ze niet boos op de school, maar op Siami omdat die hun geheim had prijsgegeven. „Scholen moeten stoppen met het socialiseren van corruptie", stelt Wisodo. In werkelijkheid sco ren Indonesische studenten we reldwijd nog steeds het laagst. In ternationale bedrijven halen lie ver hun personeel uit het buiten land. Indonesiërs kunnen slechts eendimensioneel denken, zo luidt de klacht van het bedrijfsleven; namelijk in termen van geld en corruptie. korting 5 daagse busreis - Vertrek: 1,22 juli, 5 aug, 23 sept, 7,21 okt Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijt buffet 4x dinerbuffet Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Nu €20,- korting per persoon op vertrekdatum 1 juli!- Van £49,- voor 229,- p.p. Verona en Venetië De Veluwe 5 daagse busreis - Vertrek: 17 juni, 15 juli, 2 sept, 7 okt Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijtbuf fet 4x diner Rondrit Kroondomeinen met gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reislei der Vervoer per Tourist Class touringcar Nu €20,- korting per persoon op vertrekdatum 15 'ul' Van 2497- voor 229,- p.p. Lourdes en Pyreneeën u boekcode 1022 8 daagse busreis - Vertrek: 5 juli, 2 aug, 20 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar 8 daagse busreis - Vertrek: 12 juli, 2 aug Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x Frans ont bijt 7x diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Alle fouten voorbehouden. Pnjzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief ex cursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. 'Gebruik tijdens het boeken boekcode 1022 en uw korting wordt automatisch verrekend. Kortingen zijn reeds in de prijs verrekend. Kortingen alleen geldig op boekingen gemaakt tussen 01 -06-2013 en 08-06-2013. Supervoordelige busreizen Fryslan, Groningen en Texel 5 daagse busreis - Vertrek: 17 juni, 15 juli, 26 aug, 23 sept Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijtbuffet 4x diner Lunch op de heenreis 4x lunchpakket Boottocht Texel Afscheidsdiner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Nu €20,- korting per persoon op vertrekdatum 17 'um Van ^.197- voor 299,- p.p. De Provence en de Camargue boekco 8 daagse busreis - Vertrek: 12 juli, 2,23 aug, 12, 19,26 okt Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €30,- korting per persoon op vertrekdatum 12 juli!* Van 5697- voor 539,- p.p. Fietsreis Weserbergland en Hannover NMÉriMRÉH 5 daagse busreis - Vertrek: 1,22 juli Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijtbuffet 4x diner Nederlands sprekende fietsbegelei- ding tijdens de gehele reis Fietsroutes Gebruik van fietshelm Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Nu €20,- korting per persoon op vertrekdatum 1 'ul' Van 3397- voor 319,- p.p. 10 daagse busreis - Vertrek: 17 juni, 22 juli, 19 aug Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadsrondrit en/of-wandeling Rome, Napels en Florence o.l.v. een gids Bezoek Pompei' o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €30,- korting per persoon op vertrekdatum 17 'um Van 5997- voor 569,- p.p. Naam Adres dhr/mevr Postcode Plaats Zonder postzegel opsturen naar effeweg.nl, Antwoordnummer 778,7700 VG Nieuwleusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6