Niet alle honden raken haren kwijt bij chemo College moet lering trekken uit 'foute' aanpak Braakman 66 Dan vraagt zo'n wethouder hoeveel schroeven er voor dé deuren worden gebruikt! COLLEGIAAL BESTUUR Lappenmand Eindelijk lijkt er schot te komen in een paar grote projecten in Terneuzen. 24 ZEEUWS-VLAANDEREN door Wout Bareman TERNEUZEN - De plooien zijn gro tendeels gladgestreken, maar B en W van Terneuzen dienen wel lering te trekken uit de (ongewenste) ge beurtenissen rond de herinrichting van vakantie-eiland De Braakman. Want de Oostappengroep, de nieu we eigenaar van wat nu Marina Beach heet, ging wel erg voortva rend te werk. De gemeenteraad van Terneuzen, die donderdagavond de beheers- verordening voor de Braakman vaststelde, gaf het college die dui delijke boodschap mee: tijd voor zelfreflectie. In de verordening is de bestaande situatie (van begin dit jaar) vastgelegd. Het is de voor loper van een nieuw bestem mingsplan. Over de verordening zelf werd in de raad nauwelijks ge discussieerd, al werd op voorstel van CDA-er Ronald Lippens wel toegevoegd dat de exploitant waar nodig extra parkeervoorzie ningen kan treffen. Het ging in de raad vooral over de hele gang van zaken direct na aankoop van de Braakman door de Oostappen groep. Het leek al snel of het re creatiegebied was getroffen door een wervelwind. SGP-er Martin Stouten had het sterke gevoel dat de gemeente met twee maten meet: als een 'burger' een schut ting plaatst, moet hij aan allerlei regels voldoen, terwijl de Oostap pengroep ongestoord z'n gang ging. PvdA-er Gijs van de Berg hield het college voor dat burgers en ondernemers gelijk moeten worden behandeld. Raadsbreed werd die mening gedeeld: regels gelden voor iedereen. CDA-er Lip pens constateerde dat het college achter de feiten aanliep terwijl de exploitant zich bepaald niet aan de regels hield. Ellen de Neef (TOP/GB) vond dat er alom slecht was gecommuniceerd, „lammer dat dat zoveel bombarie veroorzaakte." WD-er Michiel Groeneveld haalde uit naar wet houder Frank van Hulle (ruimte lijke ordening). „Hij heeft de situa tie onderschat en is te passief ge weest. Een te aarzelend optreden dus. En als dat nu de eerste keer was..." Project wethouder Pim Broekhuysen (recreatie), ook door Groeneveld fel bekritiseerd, be perkte zich tot een toelichting op de hele gang van zaken én de be lofte dat hij alle ontwikkelingen tegen het licht houdt en perma nent overlegt met de exploitant. En voortaan óók met de raad. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Vandaag: deel 2 van chemo- behandelingen bij honden en katten Van Schaik en bah! Die hond heeft een ziekte, die is kaal! Klopt. Babouschka heeft lymfeklierkanker. Maar vies? Nee, joh. Het is niet an ders, het is een bijwerking van de chemokuur. Babouschka is namelijk een Bobtail, een langharig ras dat re gelmatig getrimd moet worden. En juist die rassen (zoals Bou viers, terriërs en Maltezers) verlie zen bij een chemobehandeling hun haar. Rassen die niet naar de kapper hoeven worden niet kaal. „Trimrassen hebben een snelle haargroei. Chemo tast snel groeiende tumorcellen aan, maar ook de goede snelgroeiende cellen in het lichaam. Het heeft invloed op haarproducerende cellen, been merg en het darmslijmvlies. Maar de meeste honden hebben weinig tot geen last van de chemo", ver telt dierenarts Johan de Vos. Zeventig procent van de honden die chemo krijgt, wordt daar niet ziek van, een kwart heeft wel eens een slechte dag en vijf pro cent wordt ziek. Gemiddeld krijgt een op de drie honden kanker. Er gaan in Nederland jaarlijks zo'n 175.000 honden dood en hetzelfde aantal komt er ook weer bij. Onge veer vijftigduizend daarvan krijgt kanker. Een aantal meerdere ke ren, waardoor je grofweg kunt stellen dat jaarlijks rond de 75.000 honden in ons land met deze ziek te worden geconfronteerd. De Vos: „Door betere verzorging wor den dieren ouder dan vroeger. Daardoor is de kans op kanker ook vergroot, doordat deze ziekte vooral bij dieren van middelbare of oude leeftijd voorkomt." Het aantal kankergevallen bij kat ten is een op de vier. Het totale aantal katten dat kanker krijgt ligt echter duidelijk lager dan bij hon den. Veel katten worden niet zo oud, onder meer door verkeerson gelukken. Een kat verliest bij een chemo overigens alleen zijn snor haren. Het voorbeeld van de inmiddels twaalf jaar oude Babouschka van de Gentse familie Debuck dateert van drie jaar geleden. „Binnen een paar weken was ze kaal, maar zodra ze medicijnvrij was groeide het haar weer aan", vertelt Brigit te Debuck. „Sommige mensen vonden het maar vies. Babousch ka was opeens een heel tenger beestje. Het vergde ook even wat meer bedachtzaamheid. In de zo mer moest ze namelijk kleding aan tegen de zon en in de winter tegen de kou. Maar wij zien ons dier heel graag, dus hadden we dit er graag voor over." I Babouschka voor (links) en tijdens de chemobehandeling. Trimrassen ver liezen bij een chemo hun haar, andere rassen niet ANALYSE door Raymond de Frel en Wout Bareman TERNEUZEN - In Terneuzen staan al jaren prachtige 'stadsplannen' op stapel. De inwoners kijken er al die tijd al reikhalzend en naar mate de tijd vordert steeds onge duldiger naar uit. Want waar blijft de herinrichting van de voormalige Veerhaven? Waarom duurt de invulling van de Kop van de Noordstraat en het braak liggende Kennedylaan-west zo lang? En Nieuwstraat-zuid. Trouwens, ook de winkelruimte onder de skihal in de Koegorspol- der staat al veel te lang leeg. je kunt natuurlijk alles op de eco nomische crisis steken, maar dat is te gemakkelijk. Immers, veel van die ambitieuze projecten date ren van ver voor de malaise en hadden al veel eerder verwezen lijkt moeten zijn. Natuurlijk scheppen bestuurders enkel de voorwaarden (zeggen ze) en natüürlijk is het aan projectont wikkelaars en andere onderne mers om al die mooie plannen uit te voeren. Maar je mag als ge meentebestuurder niet lijdzaam afwachten tot anderen die initia tieven uitwerken en er in hun ei gen tempo mee aan de slag gaan. Als bestuurder dien je het belang van de stad nooit uit het oog te verliezen. En daarbij is slagkracht geboden. Terneuzen wordt door ras-optimisten wel eens een 'brui sende stad' genoemd. Waar, wan neer? Nee, er moet nog heel veel gebeuren voor Terneuzen zich écht 'een bruisende regiostad' mag noemen. Om dat te bereiken dienen de bestuurders zich stimu lerend op te stellen, is een dyna mische aanpak vereist. Geen ein deloze ambtelijke toetsing van al die fraaie plannen, geen weifelen de opstelling. De afgelopen jaren is in het stadhuis voornamelijk op de rem getrapt. Tenminste, daar heeft het toch alle schijn van. Plannen doorrekenen, nog eens grondig juridisch toetsen... Een projectontwikkelaar verzuchtte deze week: „Dan dien je enthou siast een plan in op het stadhuis en vraagt zo'n wethouder bij wij ze van spreken of je even wilt aan geven hoeveel schroeven er voor de ophanging van de deuren wor den gebruikt!" Maar ziet: plotseling is alles an ders. Wethouder Co van Schaik (fi nanciën), de ongetwijfeld langst zittende wethouder van Neder land, neemt het voortouw. Hij neemt collega's bij de hand en toont ze hoe het óók kan. De invul ling van Kennedylaan-west? Van Schaik trok de onderhandelingen vlot en presenteerde gisteren, met collega Frank van Hulle (grote pro jecten) naast zich, concrete plan nen voor het gebied. Samen met projectontwikkelaar Nico Boussen en aannemer Kees de Regt, dat wel natuurlijk. Van Schaik (op nieuw met Van Hulle naast zich) onderhandelt ook met een project ontwikkelaar over een mooi plan voor de Kop van de Noordstraat. Die invulling kan wel eens veel sneller gestalte krijgen dan menig- Projectontwikkelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64