Kapelle controleert op campings fruittelers 2 Protest tegen Decathlon Zelf bestuursvleugel schilderen 24 BEVELANDEN en THOLEN Joop Paauwe koestert oesters op tafels en in hangmandjes. VERBOUWING Vredehoflaan 268 Vlissingen door Nadia Berkelder KAPELLE - Fruittelers in de gemeen te Kapelle moeten dit jaar zorgen dat de huisvesting voor tijdelijke ar beidskrachten op hun erf op orde is. De gemeente kondigde vrijdag aan streng te gaan toezien op nale ving van de regels. Veel fruittelers hebben in de pluktijd buitenland se arbeidskrachten in dienst die ook op het bedrijf overnachten. Bij controles vorig jaar bleek dat er nogal eens iets schort aan de onderkomens. Bij die controle is niet meteen op getreden, zegt burgemeester An ton Stapelkamp. „Behalve als er echt ernstige dingen aan de hand waren, als de veiligheid van de mensen in het geding was." Alle ondernemers hebben een brief ge kregen waarin de volgende contro le is aangekondigd. „We leggen uit dat we willen dat mensen zich aan de regels houden en wat die regels zijn. En we zeggen erbij dat we dit jaar strakker gaan optre den. We willen geen heksenjacht ontketenen." In Kapelle zijn enkele tientallen bedrijven die arbeidsmigranten in caravans op het erf huisvesten, schat Stapelkamp. In het verleden is niet altijd even streng opgetre den bij overtredingen, ze.gt hij. HEINKENSZAND - Voor een keer niet een pen en een stapel papier maar schuurpapier en een kwast Burgemeester Jaap Gelok en de wethouders Ad Schenk en Jan Zandee van de gemeente Borsele droegen gisteren op hun vrije middag hun steentje bij aan de verbouwing van het gemeentehuis. Dat deden ze samen met de medewerkers van het managementteam en de leden van het bouwteam. De bestuursvleugel werd geschilderd. „Des te meer wordt het gemeentehuis een beetje van jezelf', aldus burgemeester Gelok. „Het is daar naast gewoon leuk om te doen." fotoMechteld Jansen „Daarom hebben we vorig jaar ge controleerd en sturen we nu eerst een brief met uitleg over de re gels. Je kunt niet meteen hard in grijpen." Er zal vooral gelet wor den op de veiligheid, zegt Stapel kamp. „Soms wonen mensen twee maanden in oude slechte ca ravans die brandgevaarlijk zijn." Intussen lijkt het erop dat wonin gen op vakantiepark De Oester baai in Wemeldinge niet meer il legaal verhuurd worden aan ar beidsmigranten. Bij de laatste con trole bleek dat alle 26 woningen waar twee jaar geleden nog ar beidsmigranten woonden niet meer in gebruik zijn voor verhuur aan werkers. De rechtbank sommeerde twee jaar geleden dat de gemeente moest gaan handhaven op de Oes terbaai. Die is dat vervolgens ook gaan doen. En met succes, blijkt nu dus. In alle gevallen is overi gens vrijwillig een einde aan de il legale situatie gekomen. Intussen wonen er nog steeds mensen permanent op het vakan tiepark, en dat is eigenlijk niet toe gestaan. In de gemeenteraad van Kapelle loopt nog een discussie over een oplossing, tot die is afge rond wordt er niet opgetreden. Het aantal mensen dat met een ge- doogbeschikking (min of meer le gaal) op het park woont, loopt trouwens wel langzaam terug. Tafeloesters krijgen door Claudia Sondervan YERSEKE - Bij Wemeldinge wie gen oesters in mandjes die tussen palen hangen op het ritme van golfslag en tij. Vanaf de Koudepol- derdijk, achter Camping Linda, zijn ze bij laag tij te zien in de richting van de havenmond. En op de Slikken van Kats, over de Oostzeedijk, liggen de oesters in zakken op tafels bij laag tij in de zon en bij hoog tij in de golven. 22 hectaren liggen tussen Zeeland- brug en de haven, en ten zuiden van de haven ligt nog een hectare of acht. Leen 'Boffie' Steketee en Johan de Jonge en hun families zijn er vrij wel dagelijks om bij eb de zakken oesters te schudden, te keren, vrij te houden van wier en om oesters te rapen waar nieuwe tafels wor den geplaatst. Die oesters worden bij kweker Le Petit Pêcheur in Yer- seke gesorteerd en ook in zakken teruggeplaatst op de tafels. Daar groeien ze net als de rest uit tot de drierings-Zeeuwse Creuses die de Belgische supermarktketen Delhaize van Le Petit Pêcheur be trekt. Het is een arbeidsintensieve teelt wijze, de oestervariant van de hangcultuur. Joop Paauwe van het jonge schelpdierhandelsbe drijf keek de teelt op tafels en in manden af van de Fransen en kocht daar ook de materialen. In clusief het lage scheepje dat Steke tee en De Jonge gebruiken om heen en weer te pendelen tussen Yerseke en de kweekpercelen. De 'tafeloesters' groeien eens zo hard als bodemoesters, gelooft Paauwe. „Ze groeien gelijkmatig omdat ze in licht, planktonrijk water leven. Ze ontwikkelen een sterke sluit spier doordat ze geregeld droog liggen en door het schudden en draaien. Ze groeien niet in de lengte maar krijgen dikke buikjes. Bovendien: wat op de percelen ligt, is je schone oogst. Schepen met korren halen alles op wat er op de zee bodem ligt. Een hoop rommel, maar ook veel oesters in verschillende maten. Dat moet weer geselecteerd worden. Elke zak op de tafels heeft één maat oesters." Dat maakt de methode, ondanks de teeltzorg, renderend volgens Paauwe. Hij verwacht zo op ter mijn twee miljoen oesters per jaar te kunnen leveren. „We den ken twee keer per jaar te kunnen Miljoen drierings-oes- ters per jaar hoopt Paauwe binnen drie jaar van de tafels te kunnen oogsten. oogsten. Er zullen wel meer kwe kers gaan navolgen." Het Katse perceel ligt aan een dijk die tot vogelrustgebied is be noemd, maar aan het geregelde bezoek van de twee mannen in hun bootje wennen vogels wel, denkt Paauwe. „Als de tafels droogvallen, fourageren de vogels er onder door." Paauwe wil van het Katse perceel een 'echte kwe kerij' maken. „We willen deze oes ter apart promoten. Ook door groepen mensen mee te laten gaan." Publiek bezoek is ook popu lair bij het bedrijf Le Petit Pêcheur zelf. „We hebben dat maar uitbesteed aan het VW." fiffB WSBJ RWgCafjt: Fraai appartement op de 6e verdieping met fraai I uitzicht over zee én tand! Gebouwd in 2004 en com- pleet van afwerking. Een V *V royale woonkamer met - open keuken, bijkeuken, twee slaapkamers en baa- MÊfc ET kanier met douche, wastafel mojeüA: en 2e toilet. Balkon op m'M mm zuiden. Ii'li1 HIIWlilHil1 *iIfijiiiii i li''11!»fBWWHP.il' Vraagprijs 259.000,- k.k. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Twee ondernemers verenigingen in Middelburg protes teren tegen de komst van een vesti ging van de Franse sportketen De cathlon op het ZEP. De Vereniging Ondernemers Mid delburg (VOM) en Gebruikersver eniging Woonboulevard de Mor- tiere zijn hier 'mordicus tegen'. De ondernemersverenigingen vre zen dat de komst van Decathlon leegstand van winkels in de bin nenstad en op de woonboulevard tot gevolg zal hebben. Ze hebben alle lokale politieke partijen een brief gestuurd waarin ze hun zor gen uiten. Ze schrijven daarin on der meer: 'Een gehele vrijetijds- branche kan door de komst wor den ontwricht en mogelijk zullen bedrijven hierdoor moeten slui ten.' Decathlon wil de zaak in Middelburg volgend jaar openen. Omdat de winkel goed is voor 120.000 bezoekers per jaar is de komst belangrijk voor ZEP. Daar om bepleit de gemeente een ver snelde procedure, waarbij be zwaarmakers direct naar de Raad van State kunnen. De Middelburg se ondernemers onderzoeken met juristen hoe ze de komst kunnen vertragen of tegenhouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56