'Het is onbegonnen werk, maar toch hoop ik een klein verschil te maken' Tafels geven oesters lekker dikke buikjes Borstbeeld voor astronaut Let op! Verkeershinder. SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Westerschelde- turinel volledig afgesloten van 4 op 5 juni Ongeval zorgt voor vertraging op A58 www.westerscheldetunnel.nl mmÊ WÊÊi tussen 20.30 en 04.00 uur W Tot 6 juli 2013 kunt u nog een keuze maken m voor een leveringsovereenkomst bij DELTA m Wees er snel bij, want op op. Meer weten? www.DELTA.nl/kies ZATERDAG 1 JUNI 2013 Madeleen Buth uit Burgh-Haamstede (rechts op de foto) en Sanne Vermijs hebben de afgelopen drie maanden de hygiëne van honderden bezoekers van een soepkeuken in een sloppenwijk in Namibië verbeterd. door Joeri Wisse WINDHOEK - Een tandenborstel, een onderbroek en zeep om je han den te wassen. Voor Nederlandse kinderen zaken die als vanzelfspre kend aanwezig zijn in huis, maar voor bewoners van de sloppenwijk Katutura in de Namibische hoofd stad Windhoek pure luxe. Dankzij Madeleen Buth (22) uit Burgh-Haamstede beschikken en kele honderden arme kinderen nu hierover. „Een goede gezond heid begint met een goede basis verzorging", legt de vierdejaars studente Verpleegkunde uit. Samen met haar vriendin en stu diegenoot Sanne Vermijs heeft ze in het kader van een afstudeerpro ject de afgelopen drie maanden sterk gemaakt om de gezondheids toestand van de klantjes van een soepkeuken iets te verbeteren. In deze keuken, Home of Good Hope, krijgen dagelijks 500 tot 700 kinderen een bordje pap of soep. „De kinderen zijn tussen de 2 en de 12 jaar oud en komen al tijd alleen, zonder hun ouders. Ze zijn ook al vroeg zelfstandig. Heel veel kinderen hebben HIV. Op zich is dat goed te behandelen, maar door de bij-effecten hebben ze bloedarmoede, dat zie je met een aan hun gele of rode ogen." Ook lijden veel kinderen aan tu berculose. „In de soepkeuken krij gen ze dagelijks wat te eten. Om tien uur komen de kinderen die niet naar school gaan en daarna gaat het aan de lopende band door." Madeleen en Sanne helpen niet zozeer met het eten, maar hebben allerlei projecten opgezet om te zorgen dat de hygiëne beter wordt. Ook als ze volgende week weer terug gaan naar Nederland. „Neem bijvoorbeeld het handen wassen. Daar hebben we heel veel zeep voor gekocht en we hebben uitgelegd dat ze niet even twee se conden hun handen onder het wa ter moeten houden, maar ook hun nagels moeten schoonma ken. We hebben een poster ge maakt waarop dit allemaal staat door Claudia Sondervan en je ziet dat ze zich er echt aan proberen te houden." Met steun van vrienden, familie en docenten hebben de studentes bijna 2000 euro opgehaald. „Met dat geld hebben we in Chinatown heel veel schoenen en ondergoed gekocht." Ook hebben ze onder meer vitaminepillen, verband en tandenborstels en -pasta gekocht. „Als je vraagt wie een tandenbor stel heeft, steken ze allemaal hun vinger op. Maar als ze dan ziet dat zo'n kindje van vijf drie rottende tanden heeft, weet je dat het an ders is." De schrijnende verhalen over mishandeling en alcoholver slaafde ouders hebben diepe in druk achtergelaten bij Madeleen. „Als je de situatie ziet is het eigen lijk onbegonnen werk, maar toch hoop ik hierdoor een klein ver schil te maken." De Burgh-Haam- steedse komt volgende week thuis, maar is vast van plan nog eens terug te gaan. „Wij hebben het zo goed in Nederland en zij hebben onze hulp hard nodig." Zie ook: homeofgoodhope.nl YERSEKE - Bij Wemeldinge wiegen oesters in mandjes die tussen pa len hangen op het ritme van golf slag en tij. Vanaf de Koudepolder- dijk, achter Camping Linda, zijn ze bij laag tij te zien in de richting van de havenmond. En op de Slikken van Kats, over de Oostzeedijk, lig gen de oesters in zakken op tafels bij laag tij in de zon en bij hoog tij in de golven. 22 hectaren liggen tussen Zeelandbrug en de haven, en ten zuiden van de haven ligt nog een hectare of acht. Leen 'Boffie' Steketee en Johan de Jonge en hun families zijn er vrij wel dagelijks om bij eb de zakken oesters te schudden, te keren, vrij te houden van wier en om oesters te rapen waar nieuwe tafels wor den geplaatst. Die oesters worden bij kweker Le Petit Pêcheur in Yer- seke gesorteerd en ook in zakken teruggeplaatst op de tafels. Daar groeien ze net als de rest uit tot de drierings-Zeeuwse Creuses die de Belgische grootgrutter Delhai- ze van Le Petit Pêcheur betrekt. Het is een arbeidsintensieve teelt wijze, de oestervariant van de hangcultuur. Joop Paauwe van het jonge schelpdierhandelsbe drijf keek de teelt op tafels en in manden af van de Fransen en kocht daar ook de materialen. In clusief het lage scheepje dat Steke tee en De Jonge gebruiken om heen en weer te pendelen tussen Yerseke en de kweekpercelen. De 'tafeloesters' groeien eens zo hard als bodemoesters, gelooft Paauwe. „Ze groeien gelijkmatig omdat ze in licht, planktonrijk water leven. Ze ontwikkelen een sterke sluit spier doordat ze geregeld droog liggen en door het schudden en draaien. Ze groeien niet in de lengte maar krijgen dikke buikjes. Bovendien: wat op de percelen ligt, is je schone oogst. Schepen met korren halen alles op wat er op de zeebodem ligt. Een hoop rommel, maar ook veel oesters in verschillende maten. Elke zak op de tafels heeft één maat oesters." Dat maakt de methode, ondanks de teeltzorg, renderend volgens Paauwe. Hij verwacht zo op ter mijn twee miljoen oesters per jaar te kunnen leveren. „We den ken twee keer per jaar te kunnen oogsten. Er zullen wel meer kwe kers gaan navolgen." Het Katse perceel ligt aan een dijk die tot vogelrustgebied is be noemd, maar aan het geregelde bezoek van de twee mannen in hun bootje wennen vogels wel, denkt Paauwe. „Als de tafels droogvallen, fourageren de vogels er onder door." Paauwe wil van het Katse perceel een 'echte kwe kerij' maken. „We willen deze oes ter apart promoten. Ook door groepen mensen mee te laten gaan." Publiek bezoek is ook popu lair bij het bedrijf Le Petit Pêcheur zelf. „We hebben dat maar uitbesteed aan de VVV." iSl SLUISKIL - In het plantsoen voor het huis dat zijn moeder aan de Baljuwlaan in Sluiskil liet bou wen, heeft de eerste ruimtevaar der van Nederlandse komaf, Lode- wijk van den Berg (81), gister avond een borstbeeld van zichzelf onthuld. Het door Jozef van Mier- lo gemaakte beeld onderstreept hoe trots het kanaaldorp is op mis schien wel zijn beroemdste inwo ner ooit Heeft u al gekozen voor een leveringsovereenkomst bij DELTA? WOENSDRECHT - De A58 is vrijdag enkele uren afgesloten geweest omdat een gekantelde vrachtwa gen de weg blokkeerde. De wagen kantelde bij Woens- drecht, ter hoogte van het knoop punt Markiezaat. Door het onge val ontstond een kilometerslange file. Verkeer richting Vlissingen en Antwerpen moest ver omrij den. Het duurde uren voordat de vrachtwagen, die geladen was met blikken geconcentreerd ana nassap, van de weg was. Ook het sap verwijderen kostte tijd. Iets na 13.00 uur werd één rijbaan weer vrijgegeven. Toen stonden er ook nog files. Rijkswaterstaat vroeg automobi listen om Bergen op Zoom te mij den. Ze werden over Zierikzee en Antwerpen gestuurd. De andere kant op, Zeeland uit, waren er geen problemen. In de nacht van 4 op 5 juni 2013 wordt groot onderhoud verricht aan de Westerscheldetunnel en de tunnelweg. Ook is er een grootschalige calamiteitenoefening in de tunnel. De werkzaamheden starten op dinsdag 4 juni om 20.30 uur en duren tot 04.00 uur op woensdagochtend 5 juni, of eerder indien mogelijk. Gedurende de werkzaamheden is de Westerscheldetunnel in beide richtingen volledig afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via Antwerpen. Tijdelijke gele verkeersborden geven de route van de omleiding aan. Onze excuses voor het ongemak. Meer informatie: Kijk op www.westerscheldetunnel.nl of stuur een e-mail naar info@westerscheldetunnel.nl of bel de Klantenservice - vanuit Nederland: 0900 - 23 58 866 0,05/min.) - vanuit België: 0031 -113 -23 28 44 Volg ons ook op Twitter via @WSTVerkeer VW ESTER weec tnö^elïjk/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53