Jarige trakteert op muziek en waterkunstwerk Goedkoper kan écht niet! hollands nieuwe. Voor maar SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Stichting Renesse is al zestig jaar vermogensbeheerder. De revenuen komen de regio ten goede. ,€387, Voordeel voor lezers van de PZC Mannen verdacht van kreeftenstroperij 'Praet' tuin weer open voor bezoekers Geen vaste subsidie voor Cameramuseum Nieuwe locaties in Kunstwandeling Apple iPhone 4 275 min/SMS 500 MB totaal voordeel Bestel nu: www.hollandsnieuwe.nl/pzc ZATERDAG 1 JUNI 2013 Suikeroom vergaart en deelt steeds royaal uit door Ali Pankow RENESSE - Menig financieel ambte naar bij de gemeente heeft wel eens knarsentandend gekeken naar het kapitaal van de Stichting Renesse. „Die club zit maar met gemeenschapsgeld te sinterklazen zonder dat daar voldoende demo cratische controle op bestaat", luidde soms de kritiek. Voorzitter Renger Erenst van de Stichting Renesse lacht eens fijn tjes. Hij kent dat soort gemor wel uit verhalen. Tegenwoordig lijkt het besef doorgedrongen dat er van het benijde vermogen weinig over zou zijn als het ooit naar de gemeentekas was gevloeid. De Stichting Renesse doet waar 7P goed in is: vermogen beheren. Al zestig jaar. Dat vermogen zit voor een groot deel vast in grond en gebouwen, maar loopt in de ve le miljoenen. Dick Kooman, al sinds 1985 administrateur bij de stichting, praat niet graag over exacte bedragen. Ooit, vóór invoe ring van de euro, verwees hij naar de 8,6 miljoen gulden die in de boeken stonden. In werkelijkheid zou dat met pakweg zes vermenig vuldigd moeten worden. „Maar ik sla er maar een slag naar hoor",zei hij toen. „Laten we het daar dan maar op houden", zegt hij nu. De Stichting Renesse dankt haar bestaan aan een visionaire blik van toenmalig burgemeester Lun- singh-Tonckens en gemeentese cretaris Jan de Jonge van Renesse in 1952. De recreatie leek een gro te groei te gaan doormaken. Pro jectontwikkelaars van buitenaf moesten maar op afstand worden gehouden. Mensen in de West hoek zelf waren best en wellicht beter in staat een goede infrastruc tuur te ontwikkelen en de op brengsten binnpn de eigen regio te houden. Toenmalige agrarische ondernemers die moesten boeren op arme zandgronden waren graag bereid het roer om te gooien. Met hen was goed zaken te doen. Een belangrijke impuls voor de Stichting Renesse kwam met de Oostenrijkse woningen in 1954, eerst bedoeld voor huisves ting van rampslachtoffers en daar na bestemd voor recreatie. Verho ging van de erfpacht tot marktcon forme prijzen leverde de stichting veel reuring op. De strijd over 'on behoorlijk bestuur' liep op tot aan de Raad van State. Volgens de rechter viel de stichting als priva te organisatie echter niks te ver wijten. Volgens Erenst is de hoog te van de erfpacht-canon overi gens heel reëel. „Bovendien be hoeven wij als stichting toch ook geen recreanten te subsidiëren?" Met de opbrengsten uit erfpacht en beleggingen doet de Stichting Renesse vooral 'leuke dingen' voor de samenleving. Zo wordt er jaarlijks vijf ton uitgedeeld aan so ciaal-culturele activiteiten op Schouwen-Duiveland en krijgt el ke kern in een reeks van jaren een beeld van een vroegere dorpsbe woner die op specifieke wijze van belang is geweest voor de bevol king. Verdeeld over diverse stich tingen investeert deze vermogens beheerder ook in cultureel erf goed op Schouwen-Duiveland en in Podium De Weverij in Zierik- zee. Volgend jaar staat er een be stuurswisseling op de rol. Het zoe ken is naar mensen met een warm hart voor de regio, die goed met geld kunnen omgaan. RENESSE - Onder het motto 'wie ja rig is trakteert', biedt de Stichting Renesse bij haar zestigste verjaar dag de bevolking vrijdagavond 7 juni in de Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven een gratis concert aan van het Zeeuwse Kameror kest TY. De titel Van Bach tot Blof wekt her inneringen op aan de viering van het gouden jubileum tien jaar ge leden toen de Stichting Renesse voor de bevolking een gratis con cert van Blof aan de Brouwers- dam organiseerde. Het enthousias me dat dit evenement teweeg bracht, gaf de aanzet tot het groot scheepse professioneel opgezette jaarlijkse festival Concert at Sea. Het concert in de Sint Nicolaas kerk biedt een breed repertoire van barok tot chansons en van klassiek tot pop. Gratis kaarten zijn aan te vragen via e-mail: stichren@zeelandnet.nl Met het dorp Renesse heeft de stichting een speciale band. Om die te accentueren heeft het be stuur besloten de bevolking een kunstwerk aan te bieden. Het be treft een sculptuur van roestvrij- staal gemaakt door beeldend kun stenaar Lolke van der Bij. Van hem was eerder in deze regio werk te zien tijdens de Kunst- schouw Westerschouwen. Zijn 'waterkunstwerk'- een kron kelige zuil met cirkels erom heen - komt op de plek van de voorma lige Watermeter op de Hogezoom in Renesse. De Stichting Renesse draagt de sculptuur vrijdagmid dag 14 juni om 16.00 uur officieel over aan de gemeente. DREISCHOR Twee mannen van 18 en 22 jaar oud zijn door de Zeeuwse poli tie opgepakt op verdenking van kreeftenstroperij. De politie kwam het duo op het spoor nadat begin mei een melding kwam dat er nabij de Helleweg in Dreischor twee mannen bezig waren met fui ken lichten. Vrijdagochtend rond 6.00 uur zijn de mannen in hun woning - ergens in de gemeente Schouwen-Duive land - opgepakt en meegeno men voor verhoor. SEROOSKERKE Hester en Peter Praet openen met ingang van donderdag 6 juni hun landschappelijk aange legde tuin van 1,25 ha weer voor belangstellende bezoe kers. De zogeheten 'Praef tuin is gelegen aande Oude Zand weg 11 in Serooskerke (S). De tuin kenmerkt zich onder meer door hoogteverschillen, stapelmuurtjes, traptreden en hellende paden. De tuin is van 6 juni t/m 5 september elke donderdagochtend open van 10.00 tot 13.00 uur. ZIERIKZEE Het Cameramuseum in Zierik- zee kan de komende jaren niet op subsidie van de gemeente rekenen. Het college van B en- W heeft een aanvraag om drie jaar lang 3000 euro subsidie te verstrekken afgewezen. De ge meente subsidieert structureel vijf musea die bijdragen aan ge meentelijke doelstellingen. Daar valt het Cameramuseum niet onder. Omdat het college het initiatief wel waardeert, is vorig jaar een starterssubsidie van 3000 euro verstrekt. ZIERIKZEE De maandelijkse Kunstwande ling door Zierikzee op de eer ste zondag van de maand biedt zondag twee nieuwe locaties. Dat zijn het Stadhuismuseum in de Meelstraat en het Camera museum in de Visstraat. In de bovenzaal van het Stadhuismu seum is op dit moment de ex positie 30 jaar schilderen van Hetty de Wette te zien. Verder voert de route langs diverse andere galeries en ateliers her kenbaar aan een blauwe vlag. Open van 13.00 tot 17.00 uur. Met deze superaanbieding bel, sms en internet je maandelijks voor slechts €23,50, Je krijgt elke maand 275 minuten of sms'jes. 500 MB en de iPhone 4 (t.w.v. €340,-). Je betaalt geen aansluitkosten (€10,-) en de bezorgkosten zijn eenmalig €25,-. Je totale voordeel loopt op tot €387,-. Goedkoper kan je het niet krijgen! Wil je meer bellen, sms'en of internetten? Kijk dan op onze website voor nog meer superscherpe aanbiedingen met de iPhone 4. Met holiandsnieuwe bel, sms en internet je altijd voor één vast laag tarief. Ook buiten je bundel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51