'Oude' Kuip kan nog heel veel jaren mee Feyenoord moet Arsenal als voorbeeld nemen SPORTFOTO VAN DE WEEK SPORT 39 R0P0ntl1 Cl pARIJS - Een veelvoorkomend beeld in de eer- beschermen tegen de regen. Het geduld van Slam-toernooi niet de mogelijkheid om over- Feyenoord heeft vergevorderde plannen voor de bouw van een nieuw stadion. De meningen zijn sterk verdeeld. DE STELLING UW MENING ZATERDAG 1 JUNI 2013 O ste week van het tennistoernooi op Roland de toeschouwers werd danig op de proef ge- dekt verder te spelen. Ondanks de regens- Garros. Regen. Bijna elke dag ging het zeil steld. In tegenstelling tot de Australian Open tops ligt het toernooi goed op schema, wel een keer over de banen om het gravel te en Wimbledon heeft het Franse Grand foto Yoan Valat/EPA Nu het op sportief vlak ein delijk weer beter gaat met Feyenoord, jaagt de leiding van de club de fans in de gordijnen door de plannen voor een nieuw stadion te presente ren. Als het aan de bestuurders ligt, is de nieuwe Kuip een voldongen feit. Door het nieuwe stadion zou de Rot terdamse club het financiële gat met concurrenten zoals Ajax en PSV kun nen dichten, onder meer doordat nieuwbouw veel meer commerciële mogelijkheden zou bieden. De actiegroep Red de Kuip is daar al lerminst van overtuigd. En niet al leen vanuit nostalgische overwegin gen. Zij ziet meer in renovatie en uit breiding van de voetbaltempel, waar door Feyenoord structureel kan aan haken bij de vaderlandse top. In de plannen voor het nieuwe sta dion lijkt het erop dat Feyenoord het minst zal profiteren. Want ook al worden de inkomsten uit skyboxen, business seats en andere exploitatie mogelijkheden hoger, de club heeft er weinig aan. Dit komt vooral doordat de beoogde eigenaars van het stadion en andere financiers (grotendeels via leningen) veelal commerciële bedrij ven zijn die iets terug willen zien van hun investeringen. Met andere woor den: de inkomsten zijn hoog, maar ook de kosten. In het slechtste geval wordt Feyenoord een speelbal van die partijen. In de huidige Kuip zijn er inderdaad minder commerciële mogelijkheden, maar gaan de inkomsten vanwege de eigendomsstructuur wél bijna volle dig naar Feyenoord. Bij een (veel goedkopere) renovatie kan de club er op dit vlak alleen maar op vooruit gaan en zodoende de slag maken die de huidige bestuurders voor ogen heb ben. En ook niet onbelangrijk: een monument zoals de Kuip doe je niet zo maar weg. Ook niet nu het sta dion al ruim 75 jaar bestaat en inder daad wel enige modernisering kan ge bruiken. Maar dat het imposante bouwwerk opeens zou zijn ingehaald door de tijd is onzin. Nog altijd geldt de Kuip als voorbeeld voor de bouw van stadions. Om nog maar te zwij gen over de sfeer langs het veld. René van Stee Feyenoord moet een nieuw stadion bouwen. Reageer op pzc.nl/sport De play-offs in de eredivisie zijn onzinnig EENS ONEENS 83% 17% Beslissingen nemen op basis van gevoelens of sentimen ten pakt vroeg of laat bijna altijd verkeerd uit. Op dit moment is het logisch dat de suppor ters van Feyenoord vasthouden aan de oude vertrouwde Kuip. De plek waar vele successen werden gevierd en dieptepunten werden verwerkt. Hoeveel tranen van vreugde en ver driet zullen er in al die jaren niet over de heilige grond zijn gerold? Het spreekt voor zich dat al die fans niet staan te springen om afscheid te nemen van de Tempel aan de Maas, zoals de Kuip in de volksmond ook wel wordt genoemd. Maar aan de andere kant zal vroeg of laat het besef komen dat er wat moet gebeuren. Veel voorzieningen in en om het stadion zijn niet meer van deze tijd. In Engeland speelde tien jaar gele den een soortgelijke discussie. Ar senal en Highbury waren daar onlos makelijk met elkaar verbonden. Er ging een schok door de helft van voet- balminnend Londen toen de club be kendmaakte het knusse stadion in de volkswijk in te ruilen voor een voet baltempel vijfhonderd meter verder op. Inmiddels zijn we zeven jaar ver der en zit het Emirates Stadium elke week tot de nok toe gevuld met ruim 60.000 knotsgekke voetbalfans. De pijn van het inwisselen van een oude liefde was er even, voor de oudere supporters een aantal jaar, maar in middels weet de doorgewinterde fan niet beter. Ook in financieel opzicht geniet nieuwbouw in Rotterdam de voor keur. Iedereen die zijn huis van on der tot boven wel eens heeft ver bouwd, heeft vast wel eens de ge dachte gehad: hadden we niet beter alles plat kunnen gooien en een nieuw huis vanaf de grond kunnen opbouwen? Voor die keuze staat de gemeente Rotterdam en het bestuur van Feyenoord nu ook. Wordt het doorpakken of pappen en nathou den. De gemeente neigt naar het eer ste. Het lijkt de juiste keuze. Want hoe langer er wordt gewacht met de bouw van een nieuwe Kuip, hoe ho ger de kosten zullen worden. Maurice Steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39