'Mao joengers, die kan sprinten' CULTUUR 31 Podium-Z sluit in Domburg eerste seizoenhelft af Gerdi Zwaan exposeert in Zwanenhof Zonder Concert at Sea zou Zeeland 3,5 miljoen euro minder inkomsten per jaar hebben. Onderzoek heeft dat uitgewezen. ZATERDAG 1 JUNI 2013 Zeelandpromotie bij uitstek dankzij festival door Ali Pankow MIDDELBURG - Niet alleen direc teur Lesley Grieten van Concert at Sea is blij met de uitkomsten van het onderzoek door Hendrik Beerda Brand Consultancy naar het economisch effect van het fes tival aan de Brouwersdam, ook ge deputeerde Ben de Reu zegt ver heugd te zijn over de gegevens. Van de bezoekers is 88 procent al eens eerder op het festival ge weest en in 2012 gaf 82 procent aan in 2013 weer te komen. De waarde voor Zeeland zit niet al leen in de horecabesteding, toeris tenbelasting of overige bezoekers uitgaven. De festivalorganisatie zorgt voor veel mediawaarde en voor veel (herhaal) bezoek naar Zeeland. Zo kwam in 2012 ruim 80 procent van de festivalbezoe kers van buiten de provincie. Cir ca 54 procent van hen verwacht de provincie Zeeland, los van het festival, vaker te gaan bezoeken. Gedeputeerde De Reu, met cul tuur én economie in zijn porte feuille zegt: „Veel Nederlanders hebben Zeeland op hun netvlies door de beelden van Concert at Sea: de mooiste plek om een festi val te beleven. Dat is Zeelandpro motie bij uitstek. Nu blijkt dat het festival ook nog eens van gro te economische waarde is. Lo gisch dat we als provinciebestuur dit festival steunen." Bij de vast stelling van de nieuwe cultuur nota pleitte een meerderheid van de Staten nog voor een bezuini ging op de circa 50.000 euro subsi die die Concert at Sea van de pro vincie ontvangt. Volgens De Reu strookte dat echter niet met eerde re afspraken, niet alleen met Con cert at Sea, maar ook met de ande re professionele festivalorganisa ties in Zeeland. Uitgangspunt was dat die buiten schot bleven bij de bezuinigingsoperatie in de cul tuursector. De gemeente Schou- wen-Duiveland verstrekt geen klinkende munt aan het festival in de vorm van subsidie, maar in vesteert er er wel aanzienlijk wat gratis facilitaire uren in. „Concert at Sea is een geweldig festival voor Zeeland en we ho pen het nog lang te mogen organi seren op de Brouwersdam. Dit on derzoek motiveert ons nog beter met alle betrokken partijen af te stemmen en te timen. Ondanks dat we slechts twee dagen per jaar hebben voor de echte lakmoe sproef, lukt het ons steeds beter de ideale vorm te vinden", zegt festivaldirecteur Grieten. Dit jaar wordt CaS gehouden op vrijdag 28 en zaterdag 29 juni. DOMBURG - Podium-Z sluit de eer ste seizoenshelft af met een mooie selectie van bands en akoestische acts die in de voor gaande edities een duidelijk visite kaartje hebben afgegeven. Zondagmiddag 2 juni geven Mons- un, The Fictionals, Willy The Poet en NUTZ een concert in Strandpaviljoen Noordduine bij Domburg. Aan die line-up zijn acts en bands toegevoegd uit de andere Zeeuwse bandprojecten PopaanZee (Geert The Chiefs) en PopSport (winnaar Funky Or- ganziers). Uit de Kunstbende en ClassiclFever komen daar nog COSMO en Marowo bij. Deze 'pre-summer beach edition' is tevens onderdeel van het WAK programma (Week van de Ama teurkunst) van de gemeente Veere. De concerten beginnen om 15.00 uur en duren tot ongeveer 19.00 uur. De toegang is gratis. Podium-Z legt de nadruk op ont wikkeling van deelnemende acts. BIGGEKERKE - Beeldend kunstena res Gerdi Zwaan uit Middelburg exposeert vanaf vandaag tot en met zondag 9 juni haar kerami sche beelden zowel in de tuin als in het wagenhuis bij Zwanenhof aan de Klaassesweg 2 in Biggeker- ke. Die naamsovereenkomst is overigens toeval. „Mijn werk is het resultaat van een steeds doorgaande zoektocht. Ik experimenteer graag met aller lei materialen. De beelden die ik maak markeren en soort stopplaat sen op die zoektocht", vertelt Zwaan over haar werkwijze. Het begint bij haar altijd met materia len en al makend verwerkt zij eer der opgeslagen impulsen in haar beelden. Dat areaal om uit te put ten is groot. „Ik werk bij voorkeur met klei. Dat voelt als een soort huid en dan verwerk ik daar graag materialen als hout en ijzer in. In combinatie met elkaar kan ik vorm geven aan de elementen wa ter, lucht, vuur en aarde." De expositie in Zwanenhof is da gelijks geopend: 11.00 -17.00 uur. De economische waarde van Concert at Sea zit niet alleen in de horecabestedingen, toeristenbelasting of andere bezoekersuitgaven. Het festival zorgt ook voor enorm veel mediawaarde en voor veel (herhaal)bezoek naar Zeeland, foto Lex de Meester door Rinus Willemsen. W eete hie dat al?" vraogt de buur man an me as ik in den 'of be zig bin mee wat vuulte te kappen. „D'r zit 'n nist mee joenge spreêuwen onder de pannen." 't Is zö ongeveer 'n weeke geleejen. Jao, toen bie die kouwe daogen. Niks wil t 'r deugroeien in den 'of. De slao stao wa te verpieteren, de peetjes kommen mao mee moeite uut de grond, d'èrpels, die staon schööne en de frènzen ook. Ze staon in den bloei. De beloven 'eêl wat. Mao vérder is 't nie vee soeps. Vee te koud ommerst. „De spreêuwen," zeg ik, „die zit ten daor al een paor weeken. Net onder m'n achterdeure. Je ziet die ouwe spreêuwen den 'eêle dag heen en weer vliegen. En die joen- gen die maoken toch van udder neuze." En binst an 'k dat zeggen komt dien ouwen angevloogen. Die loopt 's over m'n èrpelruggen en pikt 'ier en daor wat in de grond. Dan vindt ie 'n wurmpje. 'Andig pikt die dat op en pakt 't kroenkelend beêtjes overdweês in z'n bek. De wurm kronkelt flienk, mao vast is vast. Nog 's pikt ie in de grond. Weer raok. 'Oe ist moge lijk ee. Die pakt den tweêden wurm en d'n eêste wurm valt nie uut z'n bek. Al je noe dienkt dat ie bots nao boven vliegt, nao de goote en dao wat zit te wachten totdat ie 't nist induukt. Niks van dat alles. Die hulpt nog 's over den eêsten èrpelrik en pakt zowaor 'n dèrde wurm. Mee drie kroenkelen- de wurmpjes vliegt ie nao z'n nist. Op de rand van de goote bluuf tie even zitten. De joenge veugels on der den 'oekpanne beginnen nog 'arder te piepen en andere gelui den te maoken. 't Is een gekrijs van jewelste. Daor is ook de katte van de buuren op afgekommen. Bie d'èr pels, wao nog geên menuut gelee jen die spreêuwe z'n wurms zocht, zit noe de katte te loeren. Die kiekt nao de goote, nao 't nist mee spreêuwen, wao die zö gèrn 's in zou rokelen. Z'n bekje gaot open en z'n schoon rooi toengetje lekt 's langst z'n lippen. „Moe je dat 's zien," zegt de buurman binst ad ie nao de grieze katte wiest, „die zit z'n eigen al te verlek keren?' Ik knikken maor 's en zie nog net dat dien ouwe spreêuwe onder den 'oekpanne duukt. 't Ru moer in 't nist is noe nog veel ér ger. De katte gaot zelfs op z'n achterpoöten staon. Dan loopt ie nao d'achterdeure en gaot op de buutenmatte zitten. As 'k 'm even later een schelletje woste geven, sleept die dat mee nao t'ander ènde van de straote, wao die ook de spreêuwen in de gaoten kan 'ouwen. Jao, in de buurte van d'èrpels, wao die ouwe veugels udders wurms zoeken, 'n Bitje lui, verdoken achter de vuul- bak 'ouw tie alles in de gaoten. „Moe je 'm daor 's zien zitten," zegt de buurman en net op dat ogenblik vlieg tie overènde en schiet weg tussen d'aoge. In 'n flits. Roetsjjj. Weg. De straote over tussen de struuken van de gemeênte. „Mao joengers, die kan sprinten," zegt de buurman. Ik knikken en dienken: „Dao zat ze ker peèrevleês in die woste."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31