TO©S PZC Beroep tegen opheffen tbs in zaak-Bradaric I I 1 Ij PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! DUITSE HYPOTHEKEN Het blijft onduidelijk met hoeveel geld Duitse banken op de hypotheekmarkt komen. Belgische premier schrikt na hacken e-mail PAUL KUSTERS toosenhenk.nl Oi De namen worden pas bekend als die partijen daar toestemming voor hebben gegeven EF fp Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0T18- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530"AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-S388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-# De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee mnimaal 6 maanden abonnee blijven. Verwarring over Duitse geldschieters www.pzc.nl/abonneewerftabonnee door Chris van Alem en Wierd Duk beeld De Persdienst ENSCHEDE - Er is grote verwarring uitgebroken over de hypotheek oorlog die Duitse banken in Ne derland willen ontketenen. Deutsche Bank en Allianz ontken nen betrokken te zijn bij plannen om, samen met andere banken, in totaal 200 miljard euro in de Ne derlandse woningmarkt te steken. Schwabisch Hall erkent samen met lokale en regionale banken Verkennende gesprekken' te voe ren over hypotheekverstrekking in Nederland. De woordvoerder van dit bedrijf noemt het 'onwaar schijnlijk' dat concurrerende in stellingen als Deutsche Bank en Allianz met elkaar in één consor tium gaan samenwerken. Duitse banken willen met lage rentetarieven de veel duurdere Hanneke Mons, hypotheekadviseur BRUSSEL - Persoonlijke e-mail- accounts van de Belgische pre mier Elio Di Rupo zijn gehackt. Het gaat om persoonlijke berich ten uit de periode van voor zijn premierschap. Dat berichtte de Vlaamse krant De Morgen, die de honderden e-mails op een anonie me cd-rom toegestuurd kreeg. Al le berichten dateren van 2004 tot 2008. Toen was Di Rupo de voor zitter van de Franstalige socialis ten (PS) en twee jaar lang minis ter-president van Wallonië. Bijna alle e-mails die De Morgen kreeg, gingen over persoonlijke za ken en nauwelijks over politieke activiteiten. Di Rupo reageerde geschrokken. Nederlandse hypotheekaanbie ders beconcurreren. De namen van betrokken banken zijn ge noemd door de hypotheekbemid delaars Rob Jansen uit Deventer en Peter Snijders uit Enschede. Hanneke Mons, een Nederlandse hypotheekadviseur met een eigen kantoor in het Duitse Neuenhau- sen, vlakbij Enschede, verzekert dat de Duitse geldschieters wel de gelijk de Nederlandse markt be treden. Mons zegt de Duitse partijen bij elkaar te hebben gebracht via een zakenrelatie. „Ik breng de namen pas naar buiten als {je daar toe stemming van die partijen voor heb gekregen." Mons verwacht dat volgende week bekend wordt wie meedoen met het hypotheek- offensief. Dat anderen namen genoemd heb ben, vindt ze kwalijk. „Ik distanti eer me van hun uitspraken. Dat die partijen samen 200 miljard eu ro bezitten, wil niet zeggen dat ze 200 miljard in Nederland investe ren. Dat zijn wildwest verhalen." Mons Adviesgroep verzamelt en controleert de aanvragen voor Duitse hypotheken die straks via de Nederlandse bemiddelaars bin nenkomen. In de meeste gevallen zullen de klanten op haar kantoor de defini tieve overeenkomst moeten teke nen; in een enkel geval bij de ARNHEM - Justitie legt zich niet neer bij het opheffen van de tbs van Goran M., die in 2003 een moord bedacht en met een vriend ook echt uitvoerde op de 16-jarige Maja Bradaric. De recht bank in Arnhem besloot gisteren tot opheffing, maar het Openbaar Ministerie gaat daartegen in be roep. Zolang een rechter in hoger beroep zich niet over de zaak heeft uitgesproken, komt M. niet vrij. Goran M. en Ferdi wurg den de bevriende scholiere in no vember 2003 tijdens een autoritje vanuit Nijmegen met een touw. Daarna overgoten ze haar lichaam met benzine en staken haar in bank. De hypotheekakte passeert bij een notaris in Duitsland. De aankondiging van het Duitse hypotheekoffensief heeft veel los gemaakt Jansen en Snijders zeg gen te worden bedolven onder reacties van mensen die informa- 'tie over het product willen. Dat zelfde geldt voor partijen als Smartfee.nl en MijnDuitseHypo- theek die al enige tijd Duitse hy potheken in Nederland verkopen. Inmiddels komt er meer zicht op het concrete aanbod van Duitse geldschieters. Peter Snijders van Novès Hypotheken uit Enschede zegt dat in eerste instantie een fi nanciering van 70 procent wordt aangeboden tegen een rente van 2,6 procent a 2,8 procent. Duitse banken hanteren dagrente koersen. Een financieringscon structie hangt af van ouderdom en ligging van de woning en de leeftijd van de hypotheekaanvra ger. Mons: „Voor een woning uit 1940 krijg je geen 100 procent fi nanciering. De looptijd wordt be paald door de leeftijd. Duitse hy potheken zijn maatwerk en geen massawerk, zoals in Nederland." Snijders wijst op de aflossingsver plichting. „Wie een financiering van 70 procent heeft moet binnen 10 jaar 40 procent van het hypo theekbedrag verplicht aflossen. Met een hypotheek van twee ton moet je dus 80.000 euro bijeenge- spaard hebben via een Bauspar-re- kening. Dat is dus een zware ver plichting." Voor hypotheken die 100 procent zijn gefinancierd - overdrachtsbe lasting, advies- en notariskosten moeten uit eigen zak worden be taald - geldt doorgaans een ver plichte aflossing in 20 jaar. i brand. Volgens deskundigen is M. nu geslaagd behandeld. Hij is nog steeds gevoelig voor vernedering en krenking, maar dat haalt niet meer het niveau van een stoornis. De destijds 18-jarige Goran M. werd veroordeeld tot tien jaar en tbs met dwangverpleging. De toen 19-jarige Ferdi kreeg twaalf jaar cel. Een 15-jarig vrien dinnetje dat niemand waarschuw de, kreeg vier maanden jeugdde tentie. Het is niet vooraf te zeg gen of de stoornis van Goran M. kan herleven als hij uit de kliniek komt, maar tijdens de hele duur van de tbs was er geen incident, overwoog de rechtbank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2