Gemeentehuis Domburg krijgt zonnepanelen z Raad Vlissingen stelt vergadering over financiële keuzes 2014 uit i 24 WALCHEREN DELTA VEER ZATERDAG 8 JUNI GEMEENTEHUIS DOMBURG De ene na de andere straat komt in Middelburg aan de beurt. Delta vervangt 75 kilometer gasleiding. ft wwwJkoozie.nl We moeten bij dit werk de veiligheid goed in het oog houden. MHV/U De nieuwe woonvoorziening voor ouderen met geheugenver lies en dementie die donderdag door Zorgstroom is geopend in Nieuw- en Sint Joosland (PZC, vrijdag 31 mei) heet niet Buiten haven, zoals in de krant is ver meld, maar Binnenhaven. De woonvoorziening is gevestigd in de Kraayerthavenstraat. door Carla van de Merbel DOMBURG - Op het gemeentehuis in Domburg worden zonnepanelen geplaatst. De gemeenteraad van Veere heeft donderdagavond inge stemd met het plan hiervoor. Veere streeft ernaar om in 2030 een energieneutrale gemeente te zijn. Dat betekent dat de benodig de energie volledig wordt opge wekt met 'hernieuwbare bron nen'. Het plaatsen van zonnepane len maakt hiervan deel uit. Het gemeentehuis is zeer ge schikt voor zonnepanelen, zegt de gemeente: 'De ligging van de da ken ten opzichte van de zon is zo danig dat het rendement van de zonnepanelen rond de 90 procent ligt'. De zonnepanelen leveren de gemeente relatief veel rendement op: er kan zo'n 114.000 kWh be spaard worden, ongeveer 20 pro cent van het verbruik in het ge- GEMEENTE Kom op zaterdag 8 juni van 10.00 tot 16.00 uur naar de Veerse woonmarkt in het gemeentehuis in Domburg en maak kans op cadeaubonnen voor woninginrichting met een totaalwaarde van 400,-. Naast alle gemeentelijke informatie over subsidies, startersleningen, bouwen, verbouwen zijn er ook: Aanbieders bouwgrond Makelaars Aannemers Banken Notarissen Leveranciers bouwmaterialen Aanbieders zonnepanelen Verkoop eigen woning We hebben ruimte voor 13 personen die hun eigen woning willen verkopen. Dit kan met een filmpje, foto's, folder of uw eigen verhaal. Geïnteresseerd? Meldt u voor 4 juni aan via JM.Reijnhoudt@veere.n! onder vermelding van: 'verkoop eigen woning'. Voor meer info en voorwaarden, zie onze website Veere.nl onder Actueel-Woonmarkt of scan de QRcode. o o z z 73 Nog 60 km aan door Theo Giele meentehuis. Het gemeentehuis verbruikt de meeste energie van alle gemeentelijke gebouwen in Veere. De zonnepanelen waren vóór de instemming van de raad al be steld bij de Samangroep in Zierik- zee. Er was haast bij, omdat vanaf juni de aanschaf van zonnepane len wordt belast met een Europe se heffing, waardoor de kosten 6 tot 10 procent hoger zouden zijn. Nu de raad akkoord is, wordt de opdracht aan Saman definitief. De aanschaf van zonnecollecto ren kost de gemeente 155.000 eu ro. Dit wordt deels betaald vanuit het zogenoemde 'revolving ener gy fund', een eenmalig beschik baar gesteld budget voor het reali seren van energiebesparingspro jecten. De besparingen die een in vestering oplevert, vloeien terug in het fonds, waarna weer nieuwe investeringen kunnen worden ge daan. MIDDELBURG - Na maanden van werkzaamheden liggen de klin kers en tegels op Klein Vlaande ren weer op hun plaats. Nu heb ben de bewoners van de Nieuwe Oostersestraat acht weken lang een sloot voor de deur, ligt de kop van de Langeviele/Molenberg open en ook in de smalle Blinden hoek wordt gewerkt. Maar niet alleen in de Middelburg se binnenstad wordt gewerkt. Ook in andere delen van de stad zijn en worden door Delta gas- en zo nodig andere kabels en leidin gen vernieuwd. In de Blindenhoek liggen stukken pijp gewikkeld in dik folie met het opschrift 'asbest'. Dat ver raadt de reden voor de werkzaam heden die Delta in de stad uit voert. Voor het jaar 2025 moeten alle gasleidingen die gemaakt zijn van asbestcement uit de grond zijn verwijderd. „Asbestvezels werden vóór de ja ren negentig verwerkt in cement ter versteviging van de buizen. De asbestvezels zitten opgesloten in het cementmengsel. De leidin gen vormen geen gevaar zolang ze onbeschadigd blijven. Delta zorgt er daarom ook voor dat het verwijderen van de leidingen zeer zorgvuldig gebeurt", zegt Rob Menheere van Delta Infra. In Zeeland zijn deze asbestce- mentleidingen alleen in de stad Middelburg toëgepast door het toenmalige gemeentelijke energie bedrijf. In Middelburg gaat het om 75 kilo meter gasleiding. Delta is drie jaar geleden met het project begon- De Blindenhoek, een smal zijstraatje van de Korte Noordstraat, ligt bijna van gevel tot gevel open. door Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten de verga dering over de Kadernota 2014 met enkele weken uit te stellen. Re den is dat de financiële gegevens over 2012 nog niet bekend zijn. De raad zou aanstaande donder dag, 6 juni, de Kadernota 2014 be spreken. In dat stuk worden finan ciële keuzes gemaakt voor vol gend jaar. Maar om de goede keu zes te kunnen maken, wil de raad ook weten hoe de eindafrekening van vorig jaar is. Het stuk waarin "dat staat, de jaarrekening 2012, is er alleen nog in concept. De ac countant moet dat concept nog goedkeuren. Dat wordt dinsdag aanstaande verwacht. Woensdag komt dan een auditcommissie - een vertegenwoordiging van de gemeenteraad - bijeen om over die jaarrekening te praten. Pas als dat allemaal is gebeurd, gaat de jaarrekening naar de frac ties. Dat kan in de loop van woensdag. De fracties vinden dat ze dan te weinig tijd hebben er goed naar te kijken en er conclu sies aan te verbinden, voordat ze al over de Kadernota 2014 moeten praten. De agendacommissie van de ge nen. Elk jaar wordt vijf tot zes ki lometer vervangen. „Omdat het om asbestcement- gasleidingen gaat, moeten we de veiligheid goed in het oog hou den. Voor elke handeling zijn pro cedures voorgeschreven die we in acht moeten nemen. Het werk kost daardoor ook de nodige tijd." Delta vervangt waar nodig ook meteen andere kabels en leidin gen. De volgorde waarin wordt ge werkt, hangt niet alleen af van Delta, legt Menheere uit. „We maken onze planning in overleg met de gemeente Middel burg. Wanneer zij een straat open breken voor herinrichting of bij voorbeeld rioleringswerkzaamhe den gaan wij daar ook aan de slag." Voorbeeld daarvan is de Dolfijnstraat en omgeving in de wijk Dauwendaele, waar vorig jaar de straten werden heringe richt Het werk in de binnenstad is op zich niet lastiger dan in naoorlog se wijken. „De positie van alle lei dingen en kabels, ook die in de binnenstad, hebben wij in onze systemen staan. Voor we echt gaan graven, maken we eerst een paar proefsleuven om vast te stel len waar de leidingen exact lig gen. Wat het werk in het centrum wel anders maakt, is de kans op het puin in de grond. Na de ver woesting van het centrum in de Tweede Wereldoorlog is veel puin in de grond gestopt. Dat puin voe ren wij nu af en vervangen we door schone grond." Als dichtbij een monumentaal pand gegraven moet worden, maakt Delta van tevoren foto's van het pand. Dat moet discussie over beschadigingen als gevolg van de werkzaamheden voorko men. Delta zal nog ruim tien jaar bezig zijn in Middelburg met het ver vangen van de asbestcement-lei- dingen. Rob Menheere, Delta Infra meenteraad, die bepaalt wanneer vergaderd wordt en waarover, heeft woensdag gesproken over de mogelijkheid om de speciale vergadering over de Kadernota uit te stellen tot de eerstvolgende gewone raadsvergadering, op don derdag 27 juni. Die vergadering be gint dan om 16.30 uur. Als eerste staat op de agenda de Kadernota. Na een eetpauze van 18.30 tot 19.30 uur gaat de vergadering ver der met'de gewone agenda. Een meerderheid van de fractievoorzit ters heeft donderdag met dat voor stel ingestemd. De definitieve tijdstippen en agen da komen later op vlissingen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24