De vierde man MEDIA 27 Britse mannen zijn 'superhot' in Hollywood. Is dat omdat ze zo lekker goedkoop zijn? Of is er iets anders aan de hand? ZATERDAG 1 JUNI 2013 door Bauke Boersma Tijden veranderen, dat weet iedereen wel. Maar hoe kun je daar meer van maken dan een cliché? Hoe maak je het tastbaar? Nou, bekijk eens een film van dertig jaar geleden en vergelijk dat met de huidige rolprenten in een bepaald genre! De vierde man - Nederlandse film uit 1983 van Paul Verhoeven, geba seerd op de gelijknamige roman van Gerard Reve - is zo'n illustra tief voorbeeld van voortschrijden de tijd. Het is een bovennatuurlij ke thriller, een mengsel van sur- reallistische horror, psychologi sche spanning, erotiek en bijbelse symboliek. Een thriller is het ook zeker wel, maar de suspense van de jaren tachtig is blijkbaar heel andere koek dan anno 2013. Vol gen de ontwikkelingen in een film elkaar tegenwoordig razend snel op, De vierde man is weinig anders te kwalificeren dan 'traag, bij het stroperige af. Maar daar om is de film nog niet per se min der vermakelijk. Toch trok de film in Nederland maar zo'n 300.000 bezoekers. Aan zienlijk minder dan Verhoevens vorige films, zoals Turks fruit, Keet je Tippel en Soldaat van Oranje. Dat Jeroen Krabbé en Renée Souten- dijk in De vierde man. zal de regisseur ongetwijfeld heb ben betreurd, maar uiteindelijk haalde hij wel zijn gram. De film had in het buitenland namelijk wel succes; in Amerika werd het zelf de meest succesvolle Neder landse film tot nu toe. Bovendien zorgde De vierde man voor Paul Verhoevens bekendheid in Hol lywood. En wat daar verder zoal voor fraais uit voortkwam, mag genoegzaam bekend zijn. Dat de film het hier niet geweldig deed, lag in elk geval niet aan de cast Met Jeroen Krabbé, Renée Soutendijk en de nog jonge Thom Hoffman is daar weinig mis mee. Krabbé speelt schrijver Gerard Re ve, die naar Vlissingen reist om een lezing te geven. Onderweg krijgt hij voortekenen die hem waarschuwen voor naderend on heil. Na de lezing blijft hij over nachten bij Christine Halsslag (Soutendijk), een rijke weduwe. De homoseksuele schrijver plakt er zelfs nog een paar dagen en nachten aan vast om Herman (Hoffman), de vriend van Christi ne, te leren kennen. Reve krijgt steeds meer hallucinaties en wordt steeds gewaarschuwd voor Christine. Hij ontdekt dat ze al drie keer was getrouwd en dat al die mannen op mysterieuze wij ze om het leven kwamen. Wie wordt de vierde man? Spannende ingrediënten, die wel nogal traag richting ontknoping sudderen. Misschien kan Verhoe ven het nog eens overdoen in een modern, sneller jasje. Want hoe oud de film ook is, het einde heeft alles van een cliffhanger a la de 21e eeuw. De titel is dan ook niet zo moeilijk: De vijfde man. Robert Pattinson - ster en vrouwenmagneet - is vooral bekend van Twilight, foto EPA kaanse personages spelen, zónder een greintje accent. Nooit eerder waren Britten - met name mannelijke acteurs - zo promi nent aanwezig in Hollywood. Dat juist Lon- denaar Daniel Day-Lewis een Oscar won voor zijn vertolking van president Abra ham Lincoln in rolprent Lincoln, past per fect in die trend. Dagblad USA Today maak te begin dit jaar melding van een stijging van maar liefst 500 procent van het aantal visum-aanvragen van regisseurs en acteurs uit het Verenigd Koninkrijk. Tim Gray, hoofdredacteur van entertain- mentmagazine Variety, sprak van 'het Hugh Laurie-syndroom': „House was enorm succesvol, dus willen producers op eens allemaal Britse acteurs inhuren: dat is deels bijgeloof en deels noviteit." De aanbeveling 'hij is niet alleen getalen teerd, hij is ook nog Brits', heeft verstrek kende gevolgen. Zelfs typisch Amerikaanse iconen als Lincoln en Superman - binnen kort is Engelsman Henry Cavill te zien in de rol van Clark Kent in de nieuwe Super- man-film Man of steel, worden toegeëigend door acteurs met Brits bloed. Die trend doet wel wat wenkbrauwen fronsen in Hol lywood. Maar in dit kloppend hart van de internationale film- en tv-wereld draait al les om dollars, meteen een belangrijke oor zaak voor de invasie. Hugh Laurie werd met House dan wel één van de bestbetaalde tv-acteurs - jaarinkomen: 18 miljoen dollar - zijn navolgers uit het moederland doen het met aanzienlijk minder. Volgens ingewijden spelen er niet alleen economische motieven. Britse acteurs zijn doorgaans grondig en traditioneel ge schoold via theateropleidingen, waar han Damian Lewis kreeg een Golden Globe voor zijn rol in de serie Homeland, foto EPA denvol Amerikaanse collega's rollen bin- nenhengelen door hun reputatie als artiest, realityshow-beroemdheid of model. Roem is leuk meegenomen, maar gebrek aan ta lent kan dodelijk zijn voor een productie. Het is voor de Engelse acteurs wel even wennen aan de cultuur in Hollywood. Rob Kazinsky True blood), in Engeland bekend als Eastenders-sozpie, mocht in de VS in een paar afleveringen van de door RTL 4 uitgezonden serie Brothers sisters spelen. „Het script schreef voor dat mijn persona ge zijn shirt uitdoet, 'waarbij hij een in drukwekkend sixpack toont'. Ik had maar een week, dus ik heb me suf getraind op zo veel mogelijk buikspieroefeningen. Maar toen ik op de set uiteindelijk mijn shirt uit moest doen, viel er een angstwekkende stil te. Ze zouden wel 'om mijn lichaam heen filmen'. Tja, dat was een extreem pijnlijk momentje." Actrice Judi Shekoni (Zafrina in Twilight merkte hoe zwaar de fysieke verschijning er telt. „Als ik 's ochtends om vijf uur op de set moest zijn, was ik om vier uur aan het sporten. En dat terwijl ik bij Tastenders weieens op de set aan de fish and chips zat." Homeland, zondag, Nederland 1, 20.25 uur. Revenge, seizoen 1, donderdag, Net 5, 00.05 uur; seizoen 2, vanaf 10 juni elke maandag, Net 5, 20.30 uur. Ook seizoen 1 verhuist per 10 juni naar de maandag. True blood, seizoen 6, vanaf 18 juni elke dinsdag, Foxlife, 21.50 uur. The good wife, momenteel geen afleveringen, reageren? mediaredactie@depersdienst.nl Britten zijn hot in Hollywood door Monique Brandt De Brit Josh Bowman is door zijn rol als all American-rij- keluiszoon Daniel Grayson in Revenge razend populair geworden aan de andere kant van de oceaan. De ge middelde Amerikaanse kij ker zal je waarschijnlijk glazig aankijken bij de onthulling dat deze vrouwenmag neet geen landgenoot is, maar een Engelse acteur. Zoals ze dat ook niet geloofden van Hugh Laurie, ster uit de inmiddels afgelo pen hitserie House. Meer voorbeelden? Twilight-ster Robert Pat tinson is Brits, evenals acteur Damian Le wis, die onlangs nog een Golden Globe bin nensleepte voor zijn rol als Nicholas Brody in Homeland. Hetzelfde geldt voor Andrew Lincoln (Rick Grimes) en David Morrissey (The Governor) in zombie-dramareeks The walking dead. Ook Alan Cumming, politi cus Eli Gold in The good wife, en Dominic West en Idris Elba, respectievelijk te zien als Baltimore-politieman Jimmy McNulty en drugsdealer Russell 'Stringer' Bell in HBO-serie The wire, hebben een Britse ach tergrond. De meeste kijkers hebben geen enkel be nul van de voor hen exotische herkomst van hun idolen, die stuk voor stuk Ameri Josh Bowman veroverde Hollywood dankzij zijn rol in Revenge, foto ABC Hugh Laurie was succesvol als dokter House in de gelijknamige serie. foto. EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 111