Media PZC Thuisbakkers gezocht 2&3 kameroen Paradijselijke plekken voor weinig 4 Stockholm Duik in de wereld van ABBA 25 televisie WAAR EN WAT Tussen de vier grootste steden van Nederland ligt het Groene Hart, een typisch Nederlands polderlandschap. Dwars erdoorheen stroomt het veenriviertje Vlist. De gelijknamige gemeente telt drie kernen: Haastrecht, Vlist en Stolwijk. Reizen Meer info over het museum op www.bisdomvanvliet.nl en over geitenboerderij op rland.nl j In het Groene Hart door Joost Brantjes Met het Groene Hart wordt het relatief dunbevolkte veenweidege- bied tussen Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Utrecht bedoeld. Meer weten over het gebied, over activiteiten en accommodaties? Kijk dan op www.groenehart.nl. Op www.vlistonderneemt.nl lees je meer over de gemeente Vlist. Het gebied leent zich uitstekend voor wandelen, fietsen en allerlei watersporten. Wandel- en fiets routes vind je bijvoorbeeld op www.zuidhollandslandschap.nl. In Kanocentrum Haastrecht kun je naast fietsen ook kano's of trapkano's huren. Zie daarvoor www.kanocentrum-haastrecht.nl Over een heuse ophaal brug uit 1883 naar een stadhuis in Hollandse re naissancestijl wandelen. Dat is pas charmant. We zijn in Haastrecht, een van de drie kernen van de gemeente Vlist, midden in het Groene Hart. Iets voorbij het raadhuis, in de Hoog straat, staat het Museum Bisdom van Vliet, gevestigd in het voormalige woon huis van Paulina le Fèvre de Montigny, de laatste telg uit een geslacht dat Haastrecht verschillende burgemeesters leverde. Pro testantse Paulina liet in 1901, pal voor de katholieke kerk, buurtcentrum Concordia bouwen. Volgens kwade tongen om de kerk niet te hoeven zien. Ze bleef kinder loos en liet haar geld na aan een stichting die het huis in een museum moest omzet ten. Het interieur is onveranderd en toont hoe een rijke patriciërsfamilie in de negen tiende eeuw woonde.. Aan de overkant van de provinciale weg ligt De Overtuin, een in de zeventiende eeuw door Adriaan Bisdom van Vliet ge sticht park met zandstenen beelden van Ignatius van Logteren en het graf van Pau lina en haar man, en ook dat van hun hond Nora. We verlaten Haastrecht en volgen een rou te langs de door knotwilgen omzoomde ri vier de Vlist. Dwars door het open polder landschap van de Krimpenerwaard waar de wind vrij spel heeft. We zijn omgeven door baltsende futen, meerkoeten, ooie vaars, reigers en ganzen. De routes hier zijn gemarkeerd en er is informatie over de molens die er ooit stonden. Boezemmo- ,len fiuipmer 6 is als enige overgebleven A van zeven molens. Sinds 2010 heeft de mo len weer een volledig draaibaar bovenhuis met wieken. Daarvoor was het een peper bus. Vrijwilliger molenaar Kees Kamme- raat legt enthousiast uit hoe de molen het water vanuit de polders in de verschillen de boezems maalde, vanwaar het weg vloeide in de Lek en de Hollandsche IJssel. Binnen afzienbare tijd is het de bedoeling dat de molen dit weer gaat doen. In Vlist lunchen we met een carpaccio met een overjarige lokale kaas en laden ons op voor het vervolg van de ontdek kingstocht. Ons vervoermiddel is een ro buuste transportfiets met drie versnellin gen en een krat voorop. We zoeven over goed onderhouden fietspaden naar Stol wijk, een dorp met vijfduizend inwoners. De beroemdste Stolwijker is rietdekker Dirk Bakker. Drie eeuwen geleden woon de hij op 32-jarige leeftijd nog altijd bij zijn ouders. Lui als hij was, dacht hij het met zijn vaders erfenis na diens heengaan wel uit te kunnen zingen. Maar pa bleek na zijn dood arm en Dirk kroop depressief in bed. Daar sliep hij onafgebroken, was niet meer wakker te krijgen. Artsen kwa men af en aan om hem te bestuderen en ook het gewone publiek wilde het wel eens zien. De zus van Dirk besloot entree te gaan heffen. Tot bleek dat Dirk 's nachts uit drinken ging van het overdag 'verdiende' geld. Dirk werd letterlijk al sla pende rijk. Tot hij na 189 dagen tegen de lamp liep. Tina en Henk Verhoef moeten harder voor hun geld werken. In het landschap van sloten en landerijen runnen zij boer derij Mooimekkerland met geiten. Veel geiten. Het zijn er inmiddels zo'n dui zend. In 2002 begonnen ze met het maken van geitenkaas. Met vallen en opstaan, maar vooral met veel passie, maken ze ver schillende kazen van de melk van witte saanengeiten. Ze staan ruim behuisd in een schuur waar een karretje met voer de dieren aan eten helpt. De radio staat altijd aan om de geiten rustig te houden en twee maal per dag worden ze gemolken, telkens om half vijf. Mijn voorstel om dat twee keer per dag om acht uur te doen, wordt weggelachen. Want dan heb je niets meer aan je dag. Tina laat me drie kaasjes proeven: een met fenegriek met een heerlijke notensmaak, een met Italiaanse kruiden en olijven en een oude. Ze verkoopt haar kaasjes in de boerderijwinkel die twee keer per week open is. En tijdens een excursie op af spraak mag je meekijken voor, tijdens of na het melken. Zo heb je naast wandelen, fietsen, schaatsen, skaten of roeien, nóg een leuke manier om te genieten van het prachtige polderlandschap van de Krimpe- nerwaard. reageren? Sjtf reizen@depersdienst.nl Het rijke polderlandschap van de Krimpenerwaard. foto links: Rijpende kazen bij boerderij Mooimekkerland. foto's Joost Brantjes cB r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101