Studiefonds VERDIEPING 9 STUDIEFINANCIERING De aanvragen komen vaak van erg gemotiveerde mensen VRIJDAG 31 MEI 2013 studenten vooruit In de politiek klinken steeds luidere plei dooien om de overheidsbijdrage aan studen ten te verlagen en hen zelf meer verantwoor delijk te maken voor de financiering van hun studie. Dat kan voor particuliere studiefond sen gaan betekenen dat er vaker een beroep op hen wordt gedaan. Particuliere studiefondsen keren toelages uit om ideële redenen. Studenten moeten meestal aan voorwaarden voldoen om voor een gift in aanmerking te komen. Studenten komen bij een fonds terecht als ze om uiteenlopende redenen geen of onvol doende overheidssteun krijgen; bijvoorbeeld bij studievertraging door ziekte of familie omstandigheden of omdat ze als buitenlan der niet de juiste papieren bezitten. voor de studie en alles dat daarbij hoort. De rondreis nadat de buitenlandse stage is afgelopen, moeten jongeren zelf maar be kostigen. Het valt Peters op dat aanvragers die worden afgewezen, soms laten weten dat ze in hoger beroep willen gaan. „Dat is een misverstand, want dat kan namelijk niet. Zo werkt dat niet in de fondsenwe reld. Heel af en toe nemen we een aan vraag in heroverweging." Veel studiefondsen hebben een bestaan in de (zelf gezochte) luwte. Ze hebben een website, voorwaarden, een bestuur. Sommi ge publiceren een jaarverslag, maar de meeste niet. Peters herkent dat wel. „De wat oudere fondsen zijn soms terughoudend. Zij wil len graag helpen, maar in bescheidenheid. Daarentegen zijn er andere, vaak nieuwe fondsen die wél gezien willen worden. Die stellen bijvoorbeeld de eis dat hun logo er gens wordt getoond. Wij hebben maar één doel: doen wat in lijn is met wat de oprich ter bedoeld heeft. K.F. Hein was een spaar zame, sobere man, die zijn familieleden en anderen die dat nodig hadden, graag hielp. Het is prachtig dat wij dit nu al zo lang mo gen voortzetten." Het Charlotte Jacobs Studiefonds, opgericht in 1916, is een klein fonds dat jaarlijks aan dertig studentes een toelage uitkeert. Het is opgericht uit een deel van de nalaten schap van Charlotte Jacobs, de eerste vrou welijke apotheker van Nederland. Studentes.doen er een beroep op om diver se redenen. Door ziekte kan studievertra ging ontstaan, of er zijn problemen in de fa milie. Ook komt het voor dat een buiten landse studente geen studiefinanciering krijgt omdat zij slechts een studievisum heeft. Secretaris Ot Meijers: „De aanvraag- sters bij ons fonds brengen meestal een ver haal mee waaruit blijkt dat het hier om doorzetters gaat. Dan is het mooi als ons fonds een steun in de rug kan zijn." En er zijn ook de bijzondere momenten. „Een meisje had een baantje gevonden en stuurde 500 euro terug. Om iemand anders te helpen, stond op het bankafschrift. Zó ontroerend vind ik dat." Lianne Peters, K.F. Heinstichting op dat de studiefondsen niet in de gaten stappen die de overheid laat vallen. Ander zijds willen de fondsen ook niet los staan van maatschappelijke ontwikkelingen. „Toch komen mensen soms met de indruk dat ze recht hebben op geld." Beleggingen brengen de laatste jaren min der op, hoewel een fonds als de Fundatie zeer prudent met geld omgaat. „We zijn zuinig, geven niet teveel uit." In Utrecht zetelt de K.F. Heinstichting. Lian ne Peters is directeur. De stichting dankt haar financiële kracht aan de nalatenschap van de Nederlands-Duitse Karl Friedrich Hein. Bij zijn overlijden in 1945 liet hij 900.000 gulden na aan de in 1938 door hem opgerichte stichting. Anno 2013 is er jaarlijks 3 miljoen euro opbrengsten te ver geven. Onder de Heinstichting vallen drie fondsen met verschillende doelstellingen. Eén ervan is het K.F. Hein Fonds Studie en In dividuele Noden. Dit fonds heeft in al die ja ren duizenden studenten geholpen. Sedert 2008 waren het er in ieder geval zo'n 600. De eisen zijn scherp, zegt Peters. „We vra gen dat studenten lenen, dat ze hun spaar geld inzetten en dat ze laten zien dat ze er moeite voor doen. De aanvragen komen vaak van erg gemotiveerde mensen." De giften van het fonds zijn echt bedoeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9