met wetsvoorstel tegen racisme ■PARIJS Hoofdverdachte moordzaak vroeg vriendin ongebluste kalk te leveren 6 BUITENLAND NOORD-IERLAND VJMCIYCM UCUACICII 119 Voor tonnen krijgt het door de crisis geraakte Enniskillen een facelift voorafgaand aan de G8-top. 66 De recessie was flink, maar heeft ons hier toch ook niet op de knieën gekregen Dankzij de G8 door onze correspondent Thijs Kettenis ATHENE - De druk op Griekenland om daadkrachtig op te treden te gen racistisch geweld, wordt steeds groter. De Europese Com missie en mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch (HRW) roepen de regering in Athene op een wetsvoorstel dat racisme straf baar stelt, zo snel mogelijk aan het parlement voor te leggen. De coali tie kan het echter maar niet eens worden over de wet. Griekse politici liggen al weken overhoop over het wetsvoorstel dat het aanzetten tot haat op grond van ras, religie, afkomst en seksuele voorkeur verbiedt. Over treders kunnen volgens het voor stel een celstraf krijgen van maxi maal zes jaar. Ook de regering van premier Sa maras is intern verdeeld over het voorstel. De twee linkse coalitie partijen Pasok en Democratisch Links zijn voor, maar premier Sa maras weigert het voorstel voor alsnog naar het parlement te stu ren. Hij dringt aan op 'verbeterin gen'. Anderen binnen zijn cen trum-rechtse partij Nieuwe De mocratie vinden de nieuwe wet zelfs overbodig. Zij zeggen dat de huidige regels uit 1979 volstaan om racisme aan te pakken. De vermoedelijke reden dat Nieu we Democratie niet warmloopt voor de wet, is dat de partij bang is zijn rechtse kiezers in de armen van Gouden Dageraad te drijven. Deze extreem-rechtse partij zit sinds juni in het parlement en zou volgens peilingen de derde van het land worden als er nu ver kiezingen waren. Gouden Dage raad wordt vaak in verband ge bracht met racistisch geweld maar ontkent elke betrokkenheid. Deze maand bewerkten vier mannen in Athene een Afghaanse jongen met een gebroken fles Judith Sunderland van HRW Volgens mensenrechtenorganisa ties vonden tussen oktober 2011 en december 2012 in Griekenland 214 racistische incidenten plaats. Grof geweld wordt daarbij niet ge schuwd. Eerder deze maand be werkten vier mannen op straat in Athene een 15-jarige Afghaanse jongen met een gebroken fles in zijn gezicht en werd een donkere man bij een metrostation in el kaar geslagen. Het werkelijke aan tal gevallen van racistisch geweld ligt vermoedelijk een stuk hoger, aangezien veel migranten zich niet durven te melden. „De Griekse regering moet nu op treden en de wet aan het parle ment sturen", zegt Judith Sunder land, onderzoekster bij HRW. „Wij staan niet helemaal achter de inhoud. We vinden bijvoor beeld dat de vrijheid van menings uiting in het voorstel te sterk wordt beknot. Maar dat soort za ken moet het parlement open kunnen bediscussiëren." Eerder deze week drong ook euro commissaris Malmström van Bin nenlandse Zaken bij de Griekse re gering aan de wet in het parle ment te behandelen. Vanwege het getreuzel van hun rechtse coalitiepartner zijn de twee linkse regeringspartijen nu van plan het wetsvoorstel zelf in het Griekse parlement in te die nen. ICIFF TOURINGCAR 1 dagen v.a Vertrek: 13, 16, 22, 25, 28, 31 juli, 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Geniet van romantisch Parijs! Bekijk de Sacré-Coeur, de Eiffeltoren en de Champs Elysées. Breng een bezoek aan de gezellige wijk Montmartre en het kunstenaarspleintje Place du Terte. Maak een lichttour door Parijs en een boottocht over de Seine! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar; Berlijn Landen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a/Jaiasasv nl of bel 0529 46 96 67 9§f9WW9§m Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18. reserveringskosten per boeking. door Koen Verhelst ENNISKILLEN - Ironie waart door Noord-Ierland, ruim twee weken voordat op de G8-top de wereld economie besproken gaat worden. De omgeving van het stadje En niskillen, dat de gastheer van de top zal zijn, wordt voor ruim 230.000 euro opgeknapt. Kauw gom moet van de stoepen ge schraapt, bouwvallen moeten wor den opgeknapt of verstopt. Onder tussen ligt de economie in het ge bied op apegapen. Volgens wethouder Brendan He- garty van het graafschap Ferma nagh - waarvan Enniskillen de hoofdplaats is - zijn voor de gele genheid zo'n 140 panden in de omgeving opgeknapt of schoonge maakt. De gevels zijn opnieuw ge schilderd of hun uithangborden zijn vernieuwd. Dat werk is nu bijna klaar, zegt Hegarty. Op ver schillende plekken in Fermanagh zijn enorme billboards neergezet om lelijke bouwvallen aan het oog te onttrekken. Daarnaast zijn er hyperrealis tische etalageschilderingen be dacht. Die moeten leegstaande Slager Peter O'Doherty winkels doen lijken op florerende zaken. De tot voor kort verweerde ramen van een failliete slager to nen nu een slagerij vol met lokale lekkernijen. Aan de overkant van de weg zit een andere nepwinkel met kantoorartikelen die nooit ie mand zal kopen. „Relatief gezien zijn er maar wei nig leegstaande panden die een beschilderde etalagè hebben ge kregen", zegt wethouder Hegarty die in ieder geval blij is met de aandacht voor Fermanagh. En ja, als Merkel, Obama en Poe- tin straks langs suizen in hun li- mo's richting de G8, zullen ze niet worden aangegaapt door troosteloze leegstand. De werkelijkheid is dat Noord-Ier- land maar langzaam opkrabbelt uit een diepe recessie. De klappen die de Ierse republiek kreeg - waardoor het land urgent EU-steun moest aanvragen - lie ten het noordelijke, Britse, deel van het eiland niet onberoerd. Tijdens de laatste helft van 2012 gloorde wat economisch herstel, maar dat blijft vooralsnog onder de 1 procent. De werkloosheid ligt momenteel net onder een kwart van de beroepsbevolking. Half mei publiceerde Danske Bank een sombere, tegelijk wat geforceerd hoopvolle prognose voor Ulster. „Ondanks brokjes goed nieuws uit Noord-Ierland tonen de be langrijkste statistieken een stil staande economie." Tegelijkertijd is er hoop voor een aantal sterke sectoren, zegt Dans ke Bank, met dank aan diverse evenementen die Noord-Ierland mag organiseren, zoals de G8. De Britse bank Barclays raamt dat het bezoek van de acht wereldlei ders zo'n 46 miljoen euro kan op leveren voor de streek. Dat cijfer is gebaseerd op de opbrengst voor de omgeving van Gleneagles in Schotland nadat de G8 in 2008 daar samenkwam. De miljoenen bestaan voor een deel uit restaura tiecontracten (zoals ook de be schilderingen van etalages), maar ook uit de uitbetalingen van over uren voor bewakers en hotelperso neel. door onze correspondent Pauline Blom MADRID - De kroongetuige in de moordzaak van Ingrid Visser en Lo- dewijk Severein blijkt een vriendin te zijn van de hoofdverdachte. Dat meldt de Duitse krant Welt-HD. De vrouw sloeg alarm bij de Spaanse politie toen Juan Cuenca, die wordt beschouwd als het brein achter de dubbele moord, haar vroeg een cirkelzaag en zak ken ongebluste kalk te brengen naar het huis in het dorp Molina de Segura, net buiten de stad Mur- cia. Daar is het Nederlandse paar - zo blijkt uit het onderzoek - om het leven gebracht. De vrouw is ook degene die Vis ser en Severein uitnodigde voor een ontmoeting met Cuenca. Bij haar stapten de twee, nadat ze hun huurauto hadden geparkeerd op de Avenida Juan Carlos in Mur- cia, op 13 mei nietsvermoedend in. De vriendin van Cuenca bracht de twee naar het gehuurde vakantiehuis, waar ze werden op gewacht door de hoofdverdachte en twee Roemenen. Toen twee da gen later het verzoek kwam voor de cirkelzaag en ongebluste kalk, weigerde de vrouw daaraan te vol doen. Op 17 mei, toen de vermis sing in het nieuws kwam, bracht ze de politie op de hoogte. Ongebluste kalk wordt, net als het moeilijker verkrijgbare zout- Cuenca werd op heterdaad betrapt bij overhandigen 6000 euro aan Roemeense huurmoordenaars zuur, in misdaadkringen vaak ge bruikt om slachtoffers letterlijk te laten oplossen. Een speciale eenheid van de Spaanse politie kwam Cuenca ver volgens op het spoor in zijn woon plaats Valencia. Cuenca, voorma lig technisch directeur van Volei- bol 2005, waar Ingrid Visser twee jaar voor speelde, werd op heter daad betrapt bij het overhandigen van 6000 euro aan de Roemeense huurmoordenaars. De politie onderzoekt momenteel het mailverkeer tussen de ver dachten, Evedasto Lifante (de ex-preases van de volleybalclub) en de slachtoffers. Het voorarrest van de Roemenen is inmiddels verlengd voor onbe paalde tijd. De plaatselijke krant Las Provincias meldde gisteren dat de twee vooralsnog hebben ge weigerd verklaringen af te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6