WONEN 7 HEBBEN De architect is geen allesbepalende bouwheer meer. Maak gebruik van deskundig advies bij bouw of verbouw van het huis. Dat kan tegen het lage btw-tarief of zelfs gratis. DE NIEUWE ARCHITECT VOORDELIG ADVIES VRIJDAG 31 MEI 2013 nenste. Cynthia is in 1959 geselec teerd uit een partij bloembollen die de firma Van Tubergen kocht van een handelaar uit Tasjkent. De bloem van Cynthia lijkt op die van de meer naar goudgeel neigende Tulipa clusiana var. chrysantha en de bloemstengel is wat langer. De twee laatste varië teiten lijken het meest geschikt voor verwildering in gras. In 2013 bloeiden er meer dan tweehonderd bloemen; sommige bollen produceerden nu al twee bloemstengels. Ik ben helemaal fn de wolken; eindelijk een tulp gevonden die het in mijn bloe menwei doet. En. ik weet wat me te doen staat; volgend najaar plant ik er nog vijfhonderd bij! Want Tulipa clusiana behoort ge lukkig niet tot de duurste soor ten. Lang leve de damestulp! Van en voor de natuur Er jaren van genieten, is er niet bij; hij is immers tijdgebonden. Maar mooi én goed voor het milieu is hij wel: de bank Sheaves van ontwerper Steven Banken. Sheaves is gemaakt van riet en wil genhout uit natuurgebied de Bies- bosch. Dat was vroeger een ongerept gebied voor materiaalvoorziening. Ar beiders verbleven tijdens de winter wekenlang in de Biesbosch om riet en wilgenhout te kappen. Dat doet Steven Banken nu dus weer. Het riet en wilgenhout wordt in de winterperiode gesneden en met roestvrijstalen klemmen gebundeld tot een fraai en bijzonder zitobject voor de zomer. Na het seizoen vallen de bundels weer uit elkaar en dient het materiaal als voeding en nestma teriaal voor de flora en fauna. De prijs van Sheaves is niet bekend. www.stevenbanken.nl architect denkt mee door Suzanne Dijkstra Verhuizen zit er voor ve len momenteel niet in. Wie toch meer ruimte nodig heeft en besluit het huis ingrijpend te verbouwen, ontdekt dat er veel bij komt kij ken. Dat een architect daarbij waar devol advies kan geven, is vaak nog onbekend. „Veel mensen hebben een vertekend beeld van wat een ar chitect voor hen kan doen. Ze den ken dat architecten alleen een crea tief ontwerp maken, terwijl ze veel meer doen", zegt architect Christina Fuchs. Bovendien staan architecten bekend als elitaire, rigide mensen, die alleen grote projecten of dure villa's ont werpen. De branche wil dat beeld graag veranderen. Willem Hein Schenk, voorzitter van de brancheor ganisatie voor architecten BNA, be nadrukte op een architectendag dat de architect verandert. De alwetende en allesbepalende bouwheer is niet meer. Architecten doen meer dan al leen een mooi ontwerp maken, ze bemoeien zich met alle aspecten voor, tijdens en na de ontwikkeling van een gebouw. Bovendien werken architectenbureaus steeds vaker on derling en met andere partijen - zo als landschapsarchitecten, steden bouwkundigen en interieurontwer pers - samen. Architecten zijn er steeds vaker ook voor de 'gewone man', die wil bou wen of verbouwen. Hun diensten hoeven niet duur te zijn. Om de drempel voor de consument te verla gen, begon de Kring Amsterdam- Kennemerland van BNA twee jaar geleden in Amsterdam de eerste Ar chitectenwinkel. Al snel toonden ook architecten in andere steden be langstelling, waardoor het op steeds meer locaties mogelijk is op zaterdag een half uur gratis advies te krijgen van een architect. „Ook als je nog niet meteen wilt verbou wen, kun je een architect vrijblijvend mee laten dénken over hoe je huis pretti ger en leefbaarder gemaakt kan worden", weet Christina Fuchs, die betrokken was bij het opzetten van de eerste Architecten winkel. „Laat gewoon eens de mogelijkhe den op een rijtje zetten. Bovendien wil len we in de Architectenwinkel duidelijk laten zien wat een architect voor je kan betekenen. Is er een klik met de architect, dan kun je altijd besluiten verder te gaan. Want in een half uur ben je er meestal nog niet helemaal." Het mes snijdt aan twee kanten; architec ten kunnen wel wat extra klandizie ge bruiken. „Het is niet zo dat de architecten nu opeens heel veel extra opdrachten krij gen en dat is ook niet de intentie. Het aan tal bezoekjes aan de Architectenwinkel kan wel wat hoger, maar het initiatief werkt wel goed om het imago van archi tecten te verbeteren. We denken echt met je mee en vragen voorafgaand aan de afspraak alvast wat gegevens, zodat we ons in jouw project kunnen verdiepen en met ideeën komen waar je echt iets aan hebt. Zo blijkt al snel dat een architect niet alleen .het creatieve ontwerp maakt, maar ook geld kan besparen door fouten te voorkomen tijdens" het bouwproces, goed te communiceren met de aannemer en het overzicht te bewaren." De 'klik' met een architect is erg belang rijk. Dat Onderschrijft Kees Marcelis ook. Hij is architect in Arnhem. „Het is belang rijk te weten wat je aan elkaar hebt. Kies bewust voor een architect die bij je past. Ik houd ervan te sparren met mijn op drachtgever, zodat we samen iets moois kunnen maken. Goed luisteren en in de huid v^n de opdrachtgever kruipen, is heel belangrijk. Bovendien kijk ik verder dan alleen het gebouw. Veel vakgenoten vinden dat je je als architect alleen bezig mag houden met het ontwerpen van ge bouwen. Ik ben het daar absoluut niet mee eens. Wie de buitenkant bedenkt, kan dat ook doen voor het interieur, zo ontstaat een eenheid. Het vak is aan ver andering onderhevig. Een goede architect kan overal iets moois van maken. Dus ook meubels en lichtplannen." Fuchs raadt iedereen met (ver)bouwplannen aan eens met een architect te spreken. „Je ontdekt dat een architect ook een nor maal mens is en dat je er echt iets aan hebt." www.architectenwinkel.com; www.architec- ten.nlwww.studiokeesmarcelis.nl reageren? wonen@depersdienst.nl Diverse architectenbureaus proberen al aantrekkelijker te worden voor potentiële klanten door op nieuwe manieren te wer ken. Zo begon Daan Bruggink van architec tenbureau ORGA een eigen bouwdivisie, omdat reguliere aannemers zijn ecologi sche manier van bouwen niet waar kon den of wilden maken. De visionair denken de architect won de Architectuurprijs 2013. Het Rotterdamse UN Studio staat bekend als architectenbureau dat al mo dern werkt door architectuur te organise ren rond kennisontwikkeling en co-crea- tie. Het bureau lanceert in juni een interac tief platform, waarmee kennis kan worden gedeeld en andere partijen de kans krij gen mee te denken. Wie na het gratis half uur advies in de Architectenwinkel meer begeleiding van een architect wil, kan dat tijdelijk doen tegen laag btw-tarief (6 procent). Bij de vorige tijdelijke btw-verlaging bij renova ties in 2010 waren architectenwerkzaam heden expliciet uitgesloten. Als u nog moet starten met de verbouwing, is het van belang dat deze afgerond is voor 1 maart 2014. Het verlaagde btw-tarief is ook van toepassing op het ontwerpen en het vervaardigen van bouwtekeningen door architecten, mits zij tevens de renovatie van de woning begeleiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69