msmsmmsmm De damestulp van Clusius 6 WONEN Architect Christina Fuchs geeft twee bezoekers van de Architectenwinkel advies, foto Simone Best Fotografie AWWW iVl\VW ï^!tA\V\\\\V het prima, maar met tulpen wil de het niet lukken. Tot nu toe. Tulpen komen voor het grootste deel uit gebieden met strenge winters en bloedhete, droge zo mers. Voor die strenge winter kunnen we zorgen, verzengend hete zomers hebben wij niet Daarom worden tulpen die voor de handel worden geteeld ook elk jaar uit de grond gehaald: om ze extra warmte te geven, die ze in onze koele bodem ontberen. Nu kan de zandgrond van een bollenveld nog flink opwarmen, maar in grasland wordt de zomer warmte ook nog eens getemperd. Voeg daarbij het feit dat tulpen van kalk houden en dat mijn grond van nature licht zuur is, en het is duidelijk waarom tulpen in gras hier geen succes zijn. Maar als tuinier wil je altijd het In 2011 plantte ik er een paar hon derd. Het was een mengsel van verschillende variëteiten, afkom stig van Verberghe, een goede en goedkope bollenleverancier. Wel ke variëteiten het waren, stond er niet bij. Maar toen de tulpen in 2012 bloeiden, zag ik dat het ging om Lady Jane, Cynthia en Tulipa clusiana var. chrysantha. Lady Jane lijkt, wat kleur betreft, op de originele damestulp die in april 1607 voor het eerst in Neder land bloeide, in de botanische tuin van Leiden. De buitenste drie kroonbladeren zijn kersen rood, de binnenste drie crème wit Ik ben niet weg van Lady Jane; de groeiwijze is wat flodde rig en de stengels knakken snel. Meer gecharmeerd ben ik van Cynthia, met rozerode buitenste bloembladen en crèmegele bin- onmogelijke; ik heb jaren tulpen bollen in mijn grasland geplant. In hun eerste jaar gaven die een geweldige show. Ik heb prachtige foto's van een bloemenwei vol lakrode Tulipa linifolia. Ik heb er nu nog drie. Tulipa turkestanica en Tulipa tarda houden het lan ger vol, maar ook hun bloei wordt met de jaren minder. Maar nu heb ik Tulipa clusiana. GROENE VINGERS Romke van de Kaa Tulipa clusiana - naar de beroemde geleerde Clusius - wordt in En geland al sinds de ze ventiende eeuw Lady Tulip genoemd. Waarom? Het is een elegant tulpje, met een slan ke stengel, maar onder de wilde tulpen zitten wel meer elegante soorten. Hoe het ook zij, deze da mestulp is voor mij de ontdek king van het jaar. Zit zo: al jaren experimenteer ik met bloembol len in mijn bloemenwei, soms met groot succes: Narcissus pseu- donarcissus - wilde narcis - zaait zich dat het een lieve lust is en Camassia's - bollen met stervor mige bloemen, uit Noord-Ameri ka - zaaien zich niet, maar vor men steeds grotere pollen. Ook boshyacinten en vogelmelk doen Tulipa clusiana.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68