0fe\^)®[7cco 4 WONEN Het huis valt nauwelijks op tussen de gigantische villa's die de entree van Domburg markeren en door het gebladerte waarmee het overwoekerd is geraakt. Toch is het schitterend, een Rijksmonu ment zelfs. Van Bovenstraat 42, Terneuzen 67.000 k.k. rond de 60.000 VRIJDA 'Ja, mevrouw Roe door Wendy Wagenmakers Het voormalige koetshuis met voor de vakantiewoning en in het midden de stal. foto's Ruben Oreel Nu er een bouwbord aan de poort hangt, vangt het voormalige koetshuis van de naastgelegen villa mis schien meer blikken van voorbijrijdende automobi listen op. De firma Jobse uit Aagtekerke is er aan het werk. „In eer ste instantie alleen om de voorkant tot va kantiewoning te verbouwen", vertelt Louw Jobse, terwijl hij de deur open houdt. „Zo dra de eigenaar, familie Roelse van het au tobedrijf in Grijpskerke, zijn huidige huis verkocht heeft, kunnen we met de rest be ginnen." Dat belooft wat, als je ziet hoe de vakantie woning is geworden. De originele balken aan het plafond zijn prachtig gerestau reerd, evenals de authentieke kozijnen. En wat niet echt oud is, ziet er wel zo uit. Zo als de ornamenttegeltjes in het toilet of de geglazuurde reliëftegels in de badkamer. „Ja, mevrouw Roelse heeft smaak", knikt de klusser bevestigend. Jobse is gevraagd voor het grote werk, de kleine karweien doen de eigenaren zelf. Zo heeft Jobse de trap verplaatst, een aan bouw verwijderd en extra ramen in de keu ken gezet. En dat terwijl, wederom, ze er authentiek uitzien met het mooie hout en de oude bakstenen in een boog gemetseld. Ook de deur zat er eerst nog niet. Daaron der zit dan weer een dorpel die van kunst stof blijkt te zijn gemaakt, ook al lijkt het eeuwenoud leisteen. Jobse glimlacht weer. „Joah", zegt hij schouderophalend, „da's ons werk, eej." Het koetshuis stamt uit 1883 en hoort bij de naastgelegen villa, die volgens Jobse in de volksmond 'De Wal' genoemd wordt. De buitenkant heeft in 1997 het predikaat Rijksmonument gekregen. Het grootste, middelste deel is de voormalige stal. Die is op slot en Jobse heeft er geen sleutel van. „Maar geloof me, het is een puinhoop. Daar is jaren niets mee gedaan. Met hele ge bouw eigenlijk niet. Het was een bouwval. Het stond al jaren leeg en de bomen groei den naar binnen." Alleen in het aangebouwde huis aan de ach terzijde hebben nog mensen gewoond. Het huis is er in 1956 neergezet en valt qua stijl volledig uit de toon bij alle authenticiteit aan de voorzijde. De moderne buitenlamp alleen al. Het is dan ook de bedoeling dat, wanneer de eigenaar zijn huidige huis in Domburg heeft weten te verkopen, dat Job se het aangebouwde huis helemaal onder handen neemt. Niet om het te vernieuwen, maar juist om het te verouwen. „We gaan het woongedeelte oud maken. Met een zin ken kap en mooi schilderwerk. De grote ko zijnen eraf, de serre eraf. Het moet heel mooi worden." Met een weids uitzicht, want achter het huis ligt een enorme tuin. Die voorheen zelfs nog veel groter was. Nu is dat, op een plant in het midden na, nog allemaal gras, maar Jobse zegt zeker te weten dat er iets moois van gemaakt wordt. „Van de bomen aan de zijkant wordt ook een aantal wegge haald, zodat het huis zichtbaarder is. De dichte poort wordt een echte ingang en de toeristen krijgen een eigen terrasje bij de vakantiewoning. Maar goed, dat is weer aan anderen om te doen." De verbouwing zelf is een leuke klus voor Louw Jobse en zijn zoon Jarco, die terzijner- tijd het bedrijf van zijn inmiddels 69-jarige vader zal overnemen. „We zitten vaak in de verbouwingen, eigenlijk al vanaf het be gin dat ons bedrijf bestaat, nu bijna 35 jaar. Maar we bouwen nu bijvoorbeeld ook De Watertoren op het strand in Domburg. Ook een leuke klus, en het is een prachtig strandpaviljoen geworden. Nee, het is niet toevallig dat we twee klussen hebben in Domburg. We doen hier heel veel. Op heel Walcheren wel hoor, althans, de dorpen. Middelburg is voor ons al ver." Als Jobse aan het huis mag beginnen, is ook de schuur aan de beurt. De koper wil er aan zijn oldtimers sleutelen, op de plek waar vroeger de paarden stonden gestald. En niet alleen paarden. Een tijd lang heb ben er ook koeien gestaan, weet Louw Job se. Het waren namelijk de koeien van zijn vader. „Mijn familie heeft hier gezeten tij dens de oorlog, toen in het land het water twee meter hoog stond. Bijna iedereen van Aagtekerke, en trouwens ook Westkapelle ging naar Domburg, dat veel hoger lag. En heel toevallig zijn wij, met onze koeien en al, precies op deze plek terechtgekomen. Twee of drie jaar hebben we hier gezeten. Ik kan me van die periode niets herinne ren, omdat ik een ventje van twee jaar oud was, maar daar moest ik natuurlijk wel aan denken toen ik deze opdracht kreeg. Dat is toch wel heel bijzonder." Hoekwoning met 85 vierkante meter woon- oppervlak in het cen trum van Terneuzen. Het huis heeft twee rui me slaapkamers en een kleine tuin van 15 vier kante meter die via een eigen achterom bereik baar is. Op de bergzol der is nog plek voor een hobbyruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66