Themaweekend over tuingeluk in Appeltern Verfrestant.nl brengt zoekers en restjes samen I I 2 WONEN Je hoeft geen winkels met onbetaalbare designermeubels af te struinen om je huis origineel aan te kleden. Juist niet, vinden Sjoerd de Jong (34) en Talitha Schuhmacher (27). Zij laten zien dat je met gebruikte planken en tweede hands spullen een hele hoop kunt doen. EF De Tuinen van Appeltern hou den dit weekend (zaterdag 1 en zondag 2 juni) het themaweek end Tuingeluk. De twee dagen zijn bedoeld voor mensen met een tuin, die niet weten hoe ze precies te werk moeten gaan om een bijzondere tuin te krijgen. In de Tuinen van Appeltern zijn meer dan 200 voorbeeldtuinen te bezichtigen, verspreid over 22 hectare. De Nationale Vaste Plan tentuin herbergt de grootste vas te plantencollectie van Neder land. Meer dan vijftig ontwerpers en hoveniers staan dit weekend pa raat. Zij leiden mensen rond, ge ven adviezen en tonen produc ten waarmee 'tuingeluk' bereikt kan worden. Te denken valt aan: geluidsabsor- berende muren, stucwerken die winterhard zijn, een onder houdsarm gazon, voegmortel voor stenen op het terras, zon en regen regelbare overkappin gen, verlijmbare stenen en grondmengsels die water vast houden en afgeven. Kijk voor meer informatie op www.appeltern.nl foto Robin Utrecht/ANP Jaarlijks worden in Nederland mil joenen liters ongebruikte verf weggegooid. Verf is nu eenmaal niet onbeperkt bruikbaar als de pot is open geweest. Oudere verf, die op het gezicht nog goed lijkt, doet de kwaliteit van het schilder werk geen goed. Verf naar de mi lieustraat brengen is uiteraard een optie, want verfis een che misch goedje. Verwerking ervan kost veel geld. Verfrestant.nl denkt de oplossing te hebben gevonden voor het pro bleem. Het doel van de website is om par ticulieren, maar ook bedrijven aan te sporen om hun restjes verf niet weg te gooien, maar ze onli ne aan te bieden. Scholen, vereni gingen en particulieren kunnen elkaar blij maken met de restan ten. Hoe meer mensen en bedrij ven het online platform gaan ge bruiken, hoe groter de winst voor mens en milieu. Het initiatief is van Home to Live. Op elk moment van de dag kun nen nu restjes verf online worden aangeboden of afgenomen. Gratis of tegen een kleine vergoeding. www.verfrestant.nl _L EF 2 1 LU O al LU ri 1 Even wegdromen naar een tropisch oord door Sharon van Oost Hun huis aan de Zierikzeese Pie- terseliestraat zou zo uit een woonmagazine kunnen komen. Maar ook in een blad over rei zen zou de woning niet mis staan. Met wat tips van de buur man bouwde Sjoerd een over dekte veranda aan zijn huis. Als je er neerploft in een van de gemakkelijke stoelen en om je heenkijkt naar de vele souvenirs en planten, waan je je even in een tropisch oord. De rustge- vepde loungemuziek die er door de speakers klinkt, doet daar nog een schepje bovenop. Inspiratie voor het houten bouwwerk deed de Zierikzeeënaar op in oude Amerikaanse films. „De veranda's aan dat soort huizen vind ik prachtig. Het zat altijd al in mijn hoofd om ooit zoiets te maken." Toen hij een tijd geleden vanuit een klein ap partement in het Schouwse Renesse verhuisde naar een groter huis met tuin, werkte hij zijn plan dan ook meteen uit op papier. Nu, drie jaar later, geniet het stel er bijna ieder weekend. Soms rustig met zijn tweeën, met een wijntje en een boek. Op andere momenten ploffen fa milie en vrienden neer op de zelfgemaakte jute zitzakken. Sjoerds' voormalige baan bij een doe-het-zelf- winkel hielp hem aan een hoop kluservaring. Van zaag- en timmerwerk tot moeilijke elektri citeitsklusjes: hij heeft het allemaal goed onder de knie. De buurman gaf hem wat tips over het dak, maar verder realiseerde Sjoerd zijn idee he lemaal zelf. En dat maakt het des te leuker, vindt hij: „Ik ben trots op wat hier nu staat. Het is de belangrijkste plaats in huis geworden. Ie dereen wil hier altijd zitten, en niet alleen in de zomer. Als het koud is, of regent, schuiven we de deuren dicht en gooien we wat hout in de kachel. Binnen een mum van tijd is het hier warm." Hij wijst op de grote ijzeren houtkachel die ze voor een prikkie overnamen van een ken nis. Ook de steigerhouten planken op de vloer zijn al eerder gebruikt. Toen Talitha een jaar gele den introk bij Sjoerd, bracht ze die mee uit haar oude woning. Bij haar dienden ze als bekleding voor de muur. Daarnaast zijn de schuifdeuren gemaakt van emballagehout dat ze kochten op de sloop. Sjoerd: „Het is allemaal wat grof en on gepolijst. Ik heb niet geverfd en hier en daar sluiten de planken niet goed op elkaar aan, maar dat vinden we juist mooi. Het moet wel echt blijven." In het vertrek hangen allerlei aandenkens aan reizen die ze samen en met anderen maakten. Een didgeridoo uit Nieuw-Zeeland bijvoor beeld. En twee Braziliaanse hangmatten, een schaal uit Afrika en een bergwandelstok die Ta litha vroeger meenam als ze op reis ging met haar familie. Stuk voor stuk belangrijke aanden kens, die hier goed tot hun recht komen. Ook binnenshuis proef je buitenlandse sferen. Een muurschildering in sepiatinten doet den ken aan een rokerig Cubaans jazzcafé. „We kij ken altijd goed om ons heen. Een leuke stad, mooie winkel of een bijzonder café, overal kun je ideeën opdoen. En daar kunnen we dan uren over filosoferen", glimlacht Talitha. Het creatie ve zit in de familie. Haar opa maakte de hippe salontafel in de huiskamer van glas en de vloer van een paardenstal. Daar vlakbij staat nog een ander pronkstuk: een zelfgebouwde piano. Met sierlijke gouden let* ters is Sjoerds' naam in de glanzende, zwarte verf gekalligrafeerd. „Ik maak al van jongs af aan muziek, maar zo'n kunststof keyboard op een ijzeren standaard vond ik maar niks." Na een hoop reken-, zaag- en timmerwerk stond er een exemplaar dat niet van een echte Ya maha te onderscheiden is. „Ik heb die piano al jaren, maar het is nog steeds mijn grote trots." Over de vraag of ze nog wensen hebben, moe ten ze even nadenken. „Er moet natuurlijk nog van alles gebeuren. De tuin bijvoorbeeld", merkt Sjoerd op. „Die is nu een rommeltje. En het dak is aan vernieuwing toe. Daarnaast zijn er binnenshuis ook wel hoekjes die extra aan dacht verdienen." Maar echt haast hebben ze niet. „Eigenlijk zijn we heel tevreden nu." Talitha Schuhmacher en Sjoerd de Jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64