Plan Teeven kost bajesgemeenten miljoenen extra' kluis islamitische school Rotterdam BINNENLAND 5 UW CRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Italië naar Brazilië MSC Preziosa Dubai en de Emiraten Extra kosten door Burgemeesters vrezen bezuinigingsplannen van problemen met openbare staatssecretaris Teeven orde door thuiszittende ff zitten vooral in uitkeringen gedetineerden CRUISEWINKEL.NL www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 VRIJDAG 31 MEI 2013 door Niels Klaassen DEN HAAG - De plannen van staats secretaris Fred Teeven (WD, Veilig heid en Justitie) voor sluiting van gevangenissen kosten zijn eigen mi nisterie en veel gemeenten in to taal straks jaarlijks honderd mil joen euro extra. Dat stellen acht gemeenten uit Noord-Holland, Noord-Brabant en Gelderland waar gevangenis sen staan die volgens Teeven dicht moeten, na een eigen door rekening. Gisteren presenteerden de burgemeesters van Heerhugo- waard, Breda en Berkelland de re sultaten van het onderzoek (kos ten 40.000 euro). Conclusie: het sluiten van gevangenissen en het op grote schaal invoeren van de enkelband gaan het ministerie en de gemeenten vanaf 2017 jaarlijks bijna 100 miljoen meer kosten dan door Teeven beraamd is. Die extra miljoenen zouden voor al gaan naar uitkeringen. De bur gemeester van Heerhugowaard (waar drie gevangenislocaties dicht moeten), Han ter Heegde: „Op basis van UWV-gegevens we ten we dat een groot deel van de mensen die straks met een enkel band hun straf uitzitten, niet aan het werk* gaat maar werkloos blijft." Ook het gevangenispersoneel - dat volgens Teeven zoveel moge lijk aan ander werk geholpen moet worden - blijft veelal zon der werk. „En dit treft juist die re gio's die de afgelopen tijd al grote klappen hebben gekregen op ge bied van werkgelegenheid", zegt burgemeester Peter van der Vel den die in Breda de koepelgevan genis ziet sluiten. Behalve de werkgelegenheidseffecten Noord-Holland, Noord-Brabant en Gelderland claimen samen on geveer 1900 banen in te leveren - vrezen de burgemeesters ook voor problemen met de openbare orde. Van der Velden: „Gedeti neerden die thuis zitten, moet je in de gaten houden. Als er dingen misgaan, komt dat op het bordje van de burgemeester." De gemeenten willen dat Teeven een 'pas op de plaats' maakt en de tijd neemt om alternatieven te on derzoeken. „Dit is hap-snap werk", vindt Van der Velden. Ter Heegde (Heerhugowaard): „Tee ven hanteert de bulldozer-benade ring. Er zit geen gedachte achter over resocialisatie of het voorko men van terugval van crimine len." In de loop van volgende week zouden vanuit 'het veld' al ternatieven voor sluiting komen. Teeven noemt delen van het on derzoek 'onzin'. Hoe hoog de extra kosten straks door eventue le opgelopen werkloosheid wel worden, kan de staatssecretaris nog niet aangeven, staat in een brief aan de Tweede Kamer van gisteren. De kritiek op de geplande ingre pen in het gevangeniswezen sta pelde zich de afgelopen tijd op. Rechters, reclasssering, Raad voor Strafrechttoepassing en Jeugdbe scherming, directeuren van in richtingen en werknemers: alle maal leverden ze (soms scherpe) kritiek op Teevens plannen waar mee vanaf 2018 340 miljoen euro per jaar bezuinigd moet worden. Mogelijk volgende week verga dert de Tweede Kamer over de plannen. Genua, Barcelona, Lissabon, Arrecife, Santa Cruz de Tenerife, Salvador, Buzios. Santos Vertrek: 10 november Incl vluchten transfers 8 dagen vanaf l€ 1.074,-] Dubai, Muscat. Abu Dhabi Manamah. Dubai AIDAdiva Vertrek: wekelijks van 22 nov t/m 7 mrt Incl. vluchten om te vluchten Ibn Ghaldoun negatief het nieuws haalde. In 2007 deed het ministerie van Onderwijs aangif te wegens mogelijke fraude. De school, die het etiket 'zeer zwak' kreeg opgeplakt, zou subsidies hebben gebruikt voor bedevaarts- reizen naar Saudi-Arabië. Boven dien stonden imams fulltime op de loonlijst, terwijl ze geen onder wijstaken verrichtten. De inspec tie constateerde destijds ook onre gelmatigheden bij examens. Het Rijk vorderde na het negatie ve rapport 1,8 miljoen euro aan subsidie terug. Dat deed ook de gemeente Rotterdam (1,2 miljoen euro). Schoolbestuur en gemeen te leefden jaren in onmin. In 2008 spande de islamitische school een kort geding aan tegen wethouder Leonard Geluk, die weinig ver trouwen had in de pogingen van de school de onderwijskwaliteit te verbeteren. Geluk gaf ouders zelfs het advies een andere school te zoeken. De rechter vond dat de wethouder wel zijn zorgen had mogen uiten, maar dat hij te ver ging met de oproep om de kinde ren van school te halen. Na een bestuurswisseling is Ibn Ghaldoun onderwijskundig weer uit het dal gekropen. Een van de drie vmbo-stromen staat bij de in spectie nog te boek als zwak, maar de overige vmbo-afdelingen en havo en vwo behoeven geen extra controle meer. Wel staat de 700 leerlingen tellende scholenge meenschap nog onder verscherpt financieel toezicht. „We hebben de afgelopen periode keihard ge werkt aan verbeteringen. En dan krijg je dit gedoe met het exa men", verzucht Tonca. Na de verspreiding van de vragen via internet, kwam het College voor Examens met een vervan gend examen. Dat had tot gevolg dat landelijk 16.700 vwo'ers het examen pas gisteren konden ma ken in plaats van woensdag. De verspreider van het examen had in een begeleidende brief laten weten dat het vaker gebeurt dat examens worden gestolen. Scho len zouden hier weet van hebben, maar het in de doofpot stoppen, omdat ze uit zijn op hogere sla gingspercentages. Tonca laat die uitlatingen nadrukkelijk voor re kening van de briefschrijver. Een basisschoolleerling oefent een ontsnapping uit een woningbrand, op een parcours dat zij veilig en binnen drie minuten moet afleg gen. foto Marcel Antonisse/ANP zoek. Volgens Hagen zal het ech ter nog wel even duren voordat dit onderzoek baanbrekende in zichten kan opleveren. „Lang zaam worden wij meer dan alleen een repressieve organisatie", ver telt hij. „Al vergt dat een comple te cultuurverandering." al gericht geweest op het blussen, en op allerlei regels en handha ving. De uitgebreide voorlichting aan burgers bestond daarvoor nau welijks", vertelt lector brandpre ventie René Hagen. Ook staat het uitvoeren van brandonderzoek, dat inzichten moet opleveren over de preventie en het bestrij den van brand, in tegenstelling tot landen als Engeland en de Ver enigde Staten, in Nederland nog in de kinderschoenen. Sinds eind vorig jaar ligt die taak bij het nieu we landelijke Team Brand Onder- Sinds enkele jaren heeft de brand weer meer aandacht voor preven tie. Zo voert zij woningchecks uit en geeft zij voorlichting op scho len en demonstraties van 'vlam in de pan'. Ook is het Rookmelder team opgericht, dat onder meer bij ouderen rookmelders ophangt. Op basis van de Brandweerwet heeft zij echter al sinds 1985 de taak om branden niet alleen te be strijden, maar deze ook te voorko men. „Maar iedereen - gemeen ten, gebouweigenaren en de brandweer zelf- is jarenlang voor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5