SPORT Zaterdag iri de PZC: Alles over de Ronde van Zeeland Seaports Li Na ligt er al uit op Roland Garros De Bruijn foutloos naar achtste finale Oud-Hoek legt het aftegen Tern. Boys Jens Toornstra gaat met Oranje mee naar Azië. De speler van FC Utrecht maakt reuzenstappen in het betaald voetbal. WIELRENNEN VRIJDAG 31 mei 2013 PARIJS De Chinese tennisster Li Na is al in de tweede ronde van Roland Garros uitgescha keld. De winnares van 2011, als zesde geplaatst op de open Franse tenniskam pioenschappen, moest don derdag met 7-5 3-6 en 2-6 haar meerdere erkennen in de Amerikaanse Bethanie Mattek-Sands. Novak Djokovic haalde vrij eenvoudig de derde ronde De Servische nummer 1 van de wereld was veel te sterk voor de Argentijn Guido Pel- la, die alleen in de eerste vier games van de partij epig weerwerk bood: 6-2 6-0 6-2. ROSMALEN Na een aarzelend begin, maar een sterk vervolg heeft Jean Paul de Bruijn zich ge plaatst voor de achtste finale van de tweede nationale Grand Prix in Rosmalen. De Bruijn begon met een moeizame zege op een zich taai verdedigende Tom Beemsterboer (40-36 in 32 beurten). Toen deze klip was genomen, was De Bruijn veel te sterk voor Jean van Erp. Het werd 40-25 in twintig beurten. De laatste poulewedstrijd ge wonnen van Jack Wijnen met 40-34 in 27 beurten waardoor de Hulstenaar als poulewinnaar verder gaat. TERNEUZEN Een selectie van oud-Hoek- spelers heeft donderdag met 2-1 verloren van Terneuzen- se Boys. Het duel stond in het teken van het afscheid van Jeroen van den Broeke van Terneuzense Boys. Van den Broeke speelde ook voor Hoek. Hij zag zijn oud-ploeggenoot David Destorme (tegenwoordig KV Mechelen) de 0-1 scoren. Mario de Fouw en John de Ritter, beiden gastspelers bij de thuisploeg, bezorgden Terneuzense Boys de zege. Bij Hoek speelden onder an deren Istvan Bakx, Djamel Buyse en Stijn Mahieu mee. Bliksemcarrière Toornstra door Roel Wiche HOENDERLOO - Hoe is het moge lijk dat Jens Toornstra jarenlang bij de amateurs kon excelleren zonder dat er ooit een scout op het idee kwam om een club uit het betaalde voetbal in te seinen? Jens Toornstra weet het antwoord zelf eigenlijk ook niet. Na Alphen se Boys Cl kwam Alphense Boys Bi, Alphense Boys Ai en uiteinde lijk Alphense Boys 1. En toen hij twintig jaar was, speelde hij nog steeds in de tweede klasse C, dis trict West II. Met 22 doelpunten schoot de on vermoeibare middenvelder zijn ploeg naar het kampioenschap. Keek er iemand mee? „Toen ik twaalf was, werd ik uitgenodigd door Sparta en ADO Den Haag. Maar dat heb ik afgewezen. Ik wil de graag op een normale manier naar school. Daarna heb ik nooit meer iets van een club gehoord." Toornstra, opgegroeid in het klei ne dorpje Ter Aar, had zich al in geschreven voor een universitaire studie fiscale economie toen hij alsnog op avontuur kon in het profvoetbal. Met dank aan het meest prominente lid van Alphen se Boys, Kees Jansma. De perschef van Oranje en anchorman van Eredivisie Live hoorde vier jaar ge leden dat ADO nog steeds sluime rende interesse had en sloeg een bruggetje naar Den Haag. Daarna ging het snel met de carrière van Jens Toornstra. Al gauw was hij onomstreden bij ADO, waarna in de afgelopen winterstop een trans fer volgde naar FC Utrecht. Als creatieve geest in het hart van de ploeg had hij een belangrijk aan deel in de kwalificatie voor Euro pees voetbal. En toen kwam er plots een invitatie voor Oranje, dat volgende week aan een korte en lucratieve tournee begint door Azië. „Mijn coach, Jan Wouters, riep me na de training bij zich. Hij vroeg of ik al vakantie had ge boekt. Dat was ik een dag eerder inderdaad van plan geweest, maar het was er niet van gekomen. Laat maar, zei hij, je bent geselecteerd voor het Nederlands elftal. Ik was compleet verrast. Natuurlijk wist ik dat er veel inter nationals naar Israël gaan voor het jeugd-EK. Maar Oranje, dat zat niet in mijn hoofd. Nu, achter af, denk ik: zo'n heel gekke ge dachte is het ook niet. Ik heb toch een behoorlijk seizoen achter de rug." Voor een pas-de-deux met Den nis Bergkamp, zijn jeugdidool, is het te laat. Als jochie van negen jaar zat hij ademloos voor de tele visie toen de virtuoze aanvaller zijn wondergoal tegen Argentinië maakte, tijdens het WK 1998. Klei ne Jens speelde toen in de zomer al zijn eigen interlands, op het strand van Pineda de Mar aan de Costa Brava. „Met familie en vrienden daagden we de lokale be volking uit. Nederland-Spanje, el ke dag weer." Nu staat hij voor zijn mogelijke debuut in het echte Oranje, in ver re oorden die hij alleen uit de schoolboeken kent, Jakarta en Pe king. Het risico dat hij overmoe dig wordt, lijkt te verwaarlozen. Toornstra wordt door zijn intimi, zoals Kees Jansma, omschreven als bescheiden, nuchter en leergie rig. De beslissing om op twaalfja rige leeftijd voor school te kiezen werd door hem zelf genomen, niet door zijn ouders. Met zijn vriendin woont hij nog steeds in het vertrouwde Ter Aar. En de eer ste grootspraak moet nog uit zijn mond vernomen worden. „Ik kom hier zonder verwachtingen. Kijk eens wie er vóór me staan op het middenveld van Oranje. Sneij- der, Van der Vaart, Maher. Ik ben hier vooral om heel veel te leren. Ik zie het als een bekroning van een mooi seizoen." En Alphense Boys? Dat mag uiter aard, mocht hij straks internatio nal worden, een van zijn Oran je-shirts inlijsten en als pronkju weel in de kantine hangen. Het kan dus: zomaar van de tweede klasse naar het Nederlands elftal. Jens Toornstra, knipoog: „Maar dat allereerste shirt hou ik toch het liefst zelf." Jens Toornstra voetbalde vier jaar geleden nog bij Alphense Boys. Via ADO en FC Utrecht belandde hij bij de selec tie van het Nederlands elftal, foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59