28 ZEELAND ZOEKTOCHT Op 3 juli wordt op de Noordzee een herdenking gehouden voor de vermiste bemanning van de onderzeeër 0-13. Onder hen Hubert Albregts uit Hulst en Daan van der Vliet uit Sas van Gent. 0-13 door Marcel Modde De trailer voedt het mysterie. On schuldige golven buitelen in de branding over elkaar, begeleid door een vioolorkest uit de synthe sizer. Donkere wolken hangen bo ven de rustige zee. Eén tekstregel in beeld: „In juni 1940 verdween de O-13." Dan een gerimpel de hand die een zwart-wit foto vasthoudt, waar op een olijk ogende man in een matrozenpak prijkt. De stem breekt. „Elke keer als ik die foto zie, dan schiet ik vol." Zeven onderzeeboten verloor de Koninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog. Zes werden er teruggevonden. De O-13 niet. Op 12 juni 1940 vertrok het 60 meter lange schip vanuit het Schotse Dundee met z'n 34-koppige beman ning op patrouille naar de ingang van het Ska- gerrak. Zes dagen later werd de onderzeeër via de radio teruggeroepen. Maar er kwam geen ant woord. De O-13 werd als vermist opgegeven. En zo lang het niet wordt gevonden, is het volgens officieel gebruik van de marine still on patrol nog steeds op patrouille. In 2011 stuitten sportduikers bij Indonesië op het wrak van een andere vermiste onderzeeër: de K-16. „Vanaf dat moment is vol gas "gegeven om ook de O-13 terug te vinden", zegt Erik Bibo van In2content. Zijn mediabedrijf is nauw be trokken bij de zoektocht. Van de hele expeditie wordt een documentaire gemaakt. Dit hoofdstuk uit de oorlogsgeschiedenis wordt pas gesloten als het wrak is gelokaliseerd, aldus vice-admiraal Matthieu Borsboom in zijn voor woord bij het boek dat In2content op 4 mei al in eigen beheer uitbracht. In 88 pagina's wordt een B Nederland beschikte in 1939 over 23 onderzeeboten. De oudsten waren nog van Brits of Amerikaans ontwerp. In de jaren twintig ontwierp de Koninklijke Marine zelf on derzeeboten. Hoe rank de O-klasse was, en mede daar door niet altijd even stabiel, is goed te zien op foto 1 foto's en illustratie stillonpatrol.nl Noordzee De kiel van de Hr. Ms. 0-13 werd gelegd op 22 novem ber 1928 in de westloods van De Schelde in Vlissingen onder bouwnummer 190. Het schip werd 18 april 1931 gedoopt en te water gelaten door mevrouw Hel- lingman-Borsius (foto 2). Zij was de echtgenote van Cor- nelis Hellingman, luitenant ter zee 1e klasse, die na mens de marine toezicht hield op de bouw. De 0-13 werd op 1 oktober 1931 in dienst gesteld en verliet op 2 oktober de werf. De onderzeeër werd 10 mei 1940 op patrouille gestuurd naar de ingang van het Ska- gerrak en ruim een week la ter als vermist opgegeven. De marine begon anderhalf jaar geleden, ondersteund door particulieren, een inten sieve zoektocht naar de laat ste nog vermiste Nederland se onderzeeër uit de Tweede Wereldoorlog. Van die expe ditie wordt een documentai re gemaakt en werd een boek uitgebracht. Noorwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52