Vandalen richten ravage aan op volkstuincomplex Ploegweg Tractaatweg verbreed Sprienke zet puntjes op de i BEVELANDEN en THOLEN 27 Robert Sandee haalde landelijke teeltproef naar Kamperland. Prei op water geeft drie oogsten per jaar. DELTAX I I i U bespaart eenvoudig op uw gasverbruik m door uw woning te isolerenuw ketel m goed te onderhouden en, wannéér nodig, I te vervangen en door verstandig om te gaan met uw thermostaat. 66 Mensen stoppen met preisnijden als ze zand tegen komen. Ook het groen is eetbaar." Meer weten? www.DELTA.nl/gasbesparen Hoe kunt u gemakkelijk op uw gasverbruik besparen? the multi-utility company VRIJDAG 31 MEI 2013 uit een vijver door Luc Oggel S HEER HENDRIKSKINDEREN - Onbe kenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een enor me ravage aangericht op het volks tuincomplex aan de Ploegweg bij 's-Heer Hendrikskinderen. De tuintjes waren in het verleden al eerder doelwit van vernielzuch- tigen, maar de laatste jaren was het rustig. De ravage die nu is aan gericht is ongekend, verzucht volkstuinder Joop Minnaar. Een aantal huisjes is volledig gesloopt, tomatenplanten zijn vertrapt, net ten kapotgesneden, gereedschap is gestolen en vervolgens in de sloot en op de weg gegooid, een vogelnestje met eieren erin is op de grond gesmeten, ruiten zijn ka potgemaakt, deuren werden inge trapt en watertanks lekgeprikt met een riek. Minnaar zit al een jaar of vijftien op het complex, maar vraagt zich af of hij er nog mee verder wil. „Je doet er veel moeite voor, maar ik kan beter postzegels verzamelen." Ook in 2008 en 2009 was het raak. De volkstuinders overwogen toen een burgerwacht op te zet ten. „Maar ja, dan zul je net zien dat er niets gebeurt." Er is aangifte gedaan bij de politie van de vernielingen, in totaal aan vijf of zes tuintjes. Er zijn ook de vorige keren echter nooit aanhou dingen verricht, hoewel er inder tijd en ook nu wel vermoedens zijn over de daders. „Maar dat zijn geruchten en daar moet je mee oppassen." Minnaar heeft beke ken of hij zijn spullen kan verze keren, maar vanwege het grote ri sico zou de premie torenhoog zijn. Dus is hij donderdag zo goed en zo kwaad als het gaat maar weer begonnen om de puinhoop een beetje op te ruimen. De scha de loopt in de duizenden euro's. Minnaar kan er met zijn pet niet bij dat er mensen zijn die dit doen. „Ze krijgen er zeker een kick van of zo." Door de veelvuldi ge regenval van de afgelopen tijd is het een modderige bedoening op het complex. „Ik zak met mijn klompen al weg in de modder, moet je nagaan hoe degenen die dit dit hebben gedaan eruit heb ben gezien." De volledig overhoopgehaalde en vernielde schuur van Joop Minnaar op het volkstuincomplex aan de Ploegweg. foto Mechteld Jansen voor boerderijproducten. De con sument kan in juli de 'vijverprei' vinden.bij de Agrimarkt in Goes. Daar wordt de prei in een bijzon dere verpakking aangeboden. „We willen dit als een apart pro duct in de markt zetten. Veel mensen stoppen met preisnijden zodra ze zand tegenkomen; ter wijl de hele prei, tot en met het groen eetbaar is. Zo ga je ook voedselverspilling tegen." Smaak verschil met prei uit de klei is er niet, bewees een wetenschappelij ke test van Wageningen en PPO. Als de eerste oogst goed is, komt gedeputeerde Kees van Beveren de Kamperlandse proef formeel openen namens medesubsidiënt Provincie Zeeland. In totaal kost de proef 120.000 euro. Medio 2014 loopt de proef af, maar Sandee hoopt op een vervolg. „Ik wil nog graag een tijdje doorgaan met de kennis die bij Wageningen en PPO beschikbaar is." De teeltwijze is lucratief, gelooft hij. „We kunnen zo drie, mis schien vier oogsten per jaar halen. De prei groeit ook sneller. Je spaart op gewasbestrijding. Het verhoogt de productiviteit met een factor tien." En de teelt is hu maner, zegt Sandee. „Of je krom gebogen 20.000 preitjes in aardap pelruggen staat te planten of aan tafels de prei in piepschuim steekt, dat scheelt nogal." Robert Sandee, tuinbouwer door Claudia Sondervan terneuzen - In het najaar van 2014 wordt zo goed als zeker be gonnen met de verdubbeling van de Tractaatweg tussen Terneuzen en de grens, onderdeel van de N62. De weg is in 2016 klaar, een jaar later dan de ingebruikname van de Sluiskiltunnel. Het tracé van de verbrede weg (met drie ongelijkvloerse kruisin gen) valt grotendeels samen met het huidige. De prijs bepaalde de keuze: het oorspronkelijke ont werp kostte zo'n 80 miljoen euro, het 'versoberde' tracé minder dan 50 miljoen. M Robert Sandee laat de preitjes groeien in buizen, gestoken in piepschuim.. Het gesloten vlak piepschuim houdt ook de algen- groei in het water beperkt, foto Mechteld Jansen GOES - Leerlingen, leerkrachten en andere medewerkers van Mytylschool De Sprienke in Goes werden donderdagochtend de straat op gestuurd vanwege een brandoefening. Dat gebeurt elk jaar, maar deze keer was het extra bijzon der, omdat de brandweer kwam. Er was zelfs een fictief brandje opgezet, inclu sief rook en een slachtoffer. „Het was al een aantal jaar geleden dat we met de brandweer hadden geoefend, dus het was weer tijd", zegt leraar en BHVer Jo- han Wattel. „Op die manier zet je de puntjes weer even op de i. Er zijn wel wat punten naar voren gekomen die voor verbetering vatbaar zijn, maar daar oefen je ook voor." Omdat op de school veel leerlingen in een rolstoel zitten, heeft een ontruiming altijd wat meer voeten in de aarde. „Daarom krijgt veilig heid hier veel aandacht", stelt Wattel. foto Mechteld Jansen kamperland - Ze waren al een beetje buitenbeentjes, de groen te- en fruittelers van Sandee te midden van de Noord-Bevelandse akkerbouwers. Nu hebben ze weer een noviteit: zoete aquateélt. Robert Sandee meldde zich als kandidaat voor een duurzaam- heidsproef met preiteelt op water van de Wageningse universiteit en kennisinstelling Praktijkonder zoek Plant en Omgeving (PPO). Volstrekt onlogisch dat die proef naar Kamperland is gekomen, lacht Sandee. „In Zeeland wordt weinig prei geteeld omdat je op klei de prei niet diep genoeg kan zetten om lange witte stengels te krijgen. Dat gaat beter op de zand grond, waar de grote telers zitten. Maar die grond is als een zeef: wa ter en meststoffen zakken snel weg van de wortels. Dat geeft veel uitspoeling in het milieu." De Sandee's telen wel prei, maar op aardappelruggen, waardoor ze minder rijen op het veld kwijt kunnen. Nu liggen er twee folie vijvers, samen 400 .vierkante me ter, op een perceel aan de Molen weg. Daar drijven de jonge prei tjes op piepschuimen vlotjes. Elke twee weken komen er vijfdui zend plantjes bij. Die groeien in water met voedingsstoffen dat zacht wordt rondgepompt en door de regen wordt aangevuld. Sandee hoopt de energie voor de pomp via het project Boer zoekt Buur te kunnen regelen met zon nepanelen. In dat project helpen burgers boeren met de financie ring van zonnepanelen, in ruil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51