Geen regels voor brandbare meubels Eindexamen gestolen uit 4 BINNENLAND WONINGBRANDEN Als voorkomen van branden niet snel verbetert, vallen er onherroepelijk meer doden. brandmeester? Het voorkomen van brand kreeg lang weinig aandacht, terwijl de gemiddelde vluchttijd drie minuten is Jongens (9) schoten kerkramen stuk Humberto Tan krijgt talkshow Lager zoutgehalte niet verplicht OM eist 1 miljoen op voor eierfraude Ambulance leeggeroofd IO?ver Drie Hoe wapenen wij ons tegen branden? Wat gaat goed, wat kan beter? Vandaag in deel 4 van de serie brandpreventie in huis. AMSTERDAM - De overheid en de textiel- en meubelindustrie kijken naar Brussel voor wetgeving tegen brandbaar meubilair en textiel. EU-regelgeving laat echter op zich wachten. Snel ontvlambare matrassen en bankstellen zijn volgens Brand weer Nederland verantwoordelijk voor een kwart van alle slachtof fers van woningbranden in Neder land. Die veroorzaken sinds 2000 jaarlijks gemiddeld 52 doden en 600 gewonden. Dit jaar vielen er tot nu toe 17 doden door brand. Binnen de Europese Unie stellen echter alleen Engeland en Ierland eisen aan de brandbaarheid van meubilair, bijvoorbeeld door het gebruik van brandvertragende im pregneermiddelen of van alterna tieve materialen verplicht te stel len. „Maar in plaats van zelf regels op te stellen, willen de Nederlandse overheid en de textiel- en meubel industrie wachten op EU-regelge- ving op dit gebied, onder meer omdat vlamvertragers het milieu mogelijk zouden schaden", aldus lector brandweerkunde Ricardo Weewer. Hoewel de brandweer volgens Weewer mogelijkheden ziet voor milieuvriendelijke inno vaties, is EU-wetgeving volgens hem voorlopig nog niet in zicht. Volgens het Instituut Fysieke Vei ligheid kunnen er, als er goede wetgeving op Europees niveau zou zijn, jaarlijks mogelijk 1000 tot 1500 doden minder door brand vallen. door Jelte Posthumus ARNHEM - Het is zo'n mooi beeld, dat van een stoere brandweerman die een ongedeerde bewoner net op tijd een brandend huis uit draagt. Maar dat beeld strookt niet met de harde werkelijkheid. De meeste slachtoffers van wo ningbranden overlijden al voor dat de brandweer arriveert. Gemiddeld waren dat er de afgelo pen twaalf jaar 52 per jaar. Jaar lijks vinden er ongeveer 5.400 wo ningbranden plaats, zo'n 15 per dag. Ondanks een verdubbeling van de investeringen in de brand weer, tot 1,1 miljard euro in 2011, zijn die aantallen niet structureel gedaald. Dit jaar vielen er al 17 do den door brand. In haar strategie voor de komende jaren windt de brandweer er dan ook geen doek jes om: „De grens van wat wij aan kunnen, is bereikt. De nadruk komt nu te liggen op het voorko men van branden." Vooral door de burger zelf, welteverstaan. Brandveiligheid zit bepaald niet tussen de oren van de gemiddel de Nederlander. Bijna vier van de tien huishoudens hebben nog steeds geen brandmelder en vol gens de Brandwondenstichting weet slechts de helft van diege nen die er wél een hebben, zeker dat deze ook werkt. En wie heeft VAASSEN Twee jongetjes van 9 jaar hebben met steentjes op de ramen van een kerk aan de Deventerstraat in Vaassen geschoten. Daardoor sneu velden tien ruiten met een totale waarde van 2500 euro. Hun ouders moeten de scha de betalen. De politie vond de jongens uit Epe en Apel doorn na een oproep. HILVERSUM Presentator Humberto Tan gaat dit najaar aan de slag als talkshowhost voor RTL 4. In het nieuwe praatpro gramma RTL Late Night ont vangt hij elke werkdag tus sen 22.30 en 23.30 uur gasten uit de entertainment, sport en politiek. Tan gaat ook weer een programma ma ken bij BNR, nu over sport. Humberto Tan foto ANP DEN HAAG Minister Edith Schippers vindt dat bedrijven voldoen de doen om de hoeveelheid zout, slechte vetten en sui ker in het voedsel terug te brengen. Voor wetgeving vindt ze het te vroeg, tot te leurstelling van de Consu mentenbond en de Hart stichting. Het zoutgehalte in vlees wordt 10 procent lager. ARNHEM Justitie wil 1 miljoen euro te rughalen bij de verdachten in een fraudezaak met schar releieren. Volgens het Open baar Ministerie zijn door de fraude van twee directeuren van een eierbroederij en drie pluimveehouders mil joenen eieren ten onrechte als scharrel- of vrije-uitloop- eieren verkocht. MAASTRICHT Twee nog onbekende ver dachten hebben woensdag ochtend in Maastricht een ambulance leeggeroofd, ter wijl het ambulanceperso neel bezig was met hulpver lening. De dieven namen uit de geparkeerde ambulance zowel medische apparatuur als medicijnen mee. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vertrek: 20, 23, 26, 29 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl o///>y#a#v nl of bel 0529 46 96 67 Cli C Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. minuten er nu een vluchtplan en verdiept zich in blusapparaten? Onder meer door veranderd mate riaalgebruik voor meubilair en dubbele beglazing, ontstaat bij brand sneller meer hitte en duurt het langer voordat buren de brand ontdekken. De gemiddelde tijd die nodig is om te vluchten, is afgenomen van ruim een kwar tier tot slechts zo'n drie minuten. In combinatie met de vergrijzing zal volgens onderzoekers van de brandweeracademie het aantal do den door brand daardoor alleen al onder 65-plussers met 80 procent toenemen. Daarbij is nog geen re kening gehouden met de kabinets plannen om ouderen en zieken langer thuis te laten wonen. Ook wat betreft de brandbaarheid van matrassen en bankstellen is er nog het nodige te doen. Deze zijn volgens de brandweer verant woordelijk voor een kwart van al le slachtoffers van woningbran den. In de EU stellen alleen Enge land en Ierland eisen aan de brandbaarheid van dit soort pro ducten. door Hans Goossen ROTTERDAM - Het uitgelekte vwo-eindexamen Frans blijkt te zijn gestolen uit de kluis van de isla mitische scholengemeenschap Ibn Ghaldoun in Rotterdam. Een 22-jarige Rotterdammer is gis teren door de politie opgepakt. De politie verstrekt geen nadere bijzonderheden over de verdach te. Volgens de school zijn er geen leerlingen of medewerkers van die leeftijd. De directie van Ibn Ghaldoun ontdekte woensdag na een controle van de kluis waarin de examens opgeslagen liggen, dat met een van de twee examen pakketjes was gerommeld. De ver zegeling was verbroken. Er waren geen braaksporen aan de kluis deur. Een paar jaar geleden bleek een van de drie kluissleutels zoek te zijn. De schoolleiding liet daar op een nieuwe sleutel maken. Mo gelijk was de dief in het bezit van het zoekgeraakte exemplaar. Bestuursvoorzitter Ayhan Tonca van Ibn Ghaldoun zegt niet te we ten waarom destijds gekozen is voor het maken van een nieuwe sleutel in plaats van het vervan gen van het slot. „Dat was een be slissing van het vorige bestuur." De in 2012 aangetreden Tonca zegt 'flink te balen' van de dief stal. „Dit is een enorme domper. Qua beeldvorming kunnen we weer opnieuw beginnen." De bestuursvoorzitter doelt daar mee op eerdere affaires waarmee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4