Winkeliers willen af van straatmuzikant Natuurgebied Het Zwin ingelijfd in Natura2000 Commissie is kritisch over Veiligheidsregio Klachten in Borsele maken BOA nodig 24 BEVELANDEN en THOLEN Miniatuur van Eiffeltoren in Oostburg PROBLEMEN EVENEMENT Organisator steekt loftrompet voor gemeente Borsele, die alleen de gemaakte kosten doorberekent. SF door Luc Oggel GOES - Winkeliers en omwonenden van de Ostendestraat in Goes wor den gallisch van de straatmuzikant die zich al jarenlang elke dinsdag en zaterdag met zijn accordeon op het hoekje met de Sint Adriaan- straat posteert. Initiatiefneemster Mirjam Kruit- bosch heeft een petitie met een kleine vijftig handtekeningen aan burgemeester René Verhulst gege ven. De ondertekenaars van de pe titie vinden dat de straatmuzi kant geluidsoverlast veroorzaakt en ook het beperkte repertoire van de accordeonist is omwonen den en winkeliers een doorn in het oog. Hoewel Verhulst zich de ergernis kan voorstellen, is er weinig wat hij aan de situatie kan doen. Een klein jaar geleden besloot de ge meente raad namelijk om straatar tiesten niet op te nemen in de Al gemene Plaatselijke Verordening (APV). Ze blijven daardoor vrij om te gaan en te staan waar ze willen en ze hoeven ook geen ver- door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Natuurgebied het Zwin en de naastgelegen Kievit- tepolder bij Cadzand-Bad zijn defi nitief aangewezen als Natura- 2000-gebied. Het ministerie van Economische Zaken verwijst de tientallen bezwaren daartegen naar de prullenbak. In gebieden met het stempel 'Na- tura-2000' leven planten of die ren die op een Europese lijst met beschermde flora en fauna voorko men. Doel van de nieuwe status is om die dieren en planten in die gebieden te behouden. Het Zwin is onder meer aangewe zen vanwege de aanwezigheid van de kamsalamander, de kleine zilverreiger en wandelende dui nen. Na de aanwijzing van een lo catie als Natura-2000-gebied wordt in een beheerplan bepaald door Luc Oggel GOES - Goese raadsfracties zijn be zorgd over de begroting 2014 van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Dat bleek donderdagavond tijdens de vergadering van de raadscom missie. De Veiligheidsregio is een nieuwe gemeenschappelijke regeling van alle Zeeuwse gemeenten. Alleen Middelburg en Vlissingen liggen nog dwars,. Deze gemeenten wil len geen fors hogere bijdrage beta len voor brandweerzorg. De Goe se raadsfracties zien echter ook nog een hoop beren op de weg. Veel partijen zijn bezorgd over de kosten en omdat een sluitende meerjarenbegroting ontbreekt. De PvdA gaf aan het idee te heb ben dat het allemaal veel te duur is en dat ook de brandweer meer zal kosten. De SP sprak van heel veel onzekerheden, ook gelet op de situatie met Middelburg en Vlissingen. Directeur Gerrie Ruijs van de VRZ zei er vanuit te gaan dat dat dit jaar nog goed komt. Ook wordt gekeken naar een slim mere opzet van de (vrijwillige) brandweer, niet in de laatste plaats omdat het steeds lastiger blijkt om vrijwilligers te krijgen en te behouden. gunning aan te vragen. De kwes tie leidde destijds tot veel discus sie, maar ook een door het college voorgestelde 'tussenoplossing'- om straatmuzikanten maximaal een half uur op een plek te laten optreden haalde het niet. „Ik had dat liever anders gezien", zegt Ver hulst. Als een straatmuzikant geluidso verlast veroorzaakt, kan de politie worden ingeschakeld. Dat is in het geval van de accordeonist ook al een paar keer gebeurd. „Agen ten vragen hem dan of hij ergens anders wil gaan staan, maar na een kwartiertje is hij dan weer te rug op zijn oude plek", zegt Ver hulst. De straatmuzikant in kwes tie is waarschijnlijk op de hoogte van zijn rechten. Kruitbosch, die naar eigen zeggen elke zaterdag haar huis ontvlucht omdat ze anders 'helemaal gek' wordt, hoopt dat de petitie een duidelijk signaal aan de politiek is om toch wat aan de situatie te doen. „Het kan toch niet zo zijn dat zo'n straatmuzikant overal mee wegkomt en er naar mij als inwoner niet wordt geluisterd." Gemeenten moeten kermis koesteren' door Rob Paardekam hoe aan de instandhouding van de bijzondere flora en fauna vol daan kan worden. Voor het Zwin is al een concept-beheerplan ge maakt, maar dat blijft nog even op de plank, verklaart Mirjam Ku- zee van de provincie. „De situatie rond het Zwin is bijzonder, om dat er nu een plan is voor uitbrei ding van het natuurgebied. Een beheerplan zou nu maar gelden voor een jaar of twee. Het zou best kunnen dat we wachten met een beheerplan tot het inpassings plan voor de uitbreiding defini tiefis." Veel mensen zijn bang dat het predikaat 'Natura-2000' bete kent dat in een gebied minder mo gelijkheden zijn voor economie en recreatie. Mirjam Kuzee denkt dat dit voor het Zwin wel mee valt. „Bovendien is het Zwin best groot: activiteiten hebben niet zo snel gevolgen voor het natuurge bied als geheel." RILLAND - Gemeenten moeten niet willen verdienen op kermis sen, maar deze juist koesteren als cultureel erfgoed. Dat stelt Karin Jonker van kermisorganisator Jon ker-Blokker uit Hippolytushoef naar aanleiding van de proble men met de kermis in Rilland. Reimerswaal. heeft het wat haar betreft niet goed aangepakt. Daar konden organisatoren een bod doen om de vier kermissen in de gemeente (Yerseke, Hansweert, Kruiningen en Rilland) te mogen organiseren. „Wij hebben ook ge boden, maar zijn niet meegegaan met die enorme bedragen die te genwoordig worden betaald. Ik heb de gemeente zelfs gewaar schuwd: als je voor het hoogste bod gaat, kan dat wel eens heel slecht uitpakken." Reimerswaal sloot een deal met kermisorganisator Duursma, ook uit Hippolytushoef. Die betaalt volgens een woordvoerster van de gemeente een bedrag tussen de I De exploitant van de Super Jet zegt niet rijk te worden van de kermis in Rilland. „Hopelijk maakt de zaterdag nog wat goed." 15.000 en 20.000 euro om de vier kermissen te mogen organiseren. Jonker vindt dat veel. „Dat geld moet door de organisator worden terugverdiend over de ruggen van de exploitanten", stelt ze. „Die ko men op een gegeven moment niet meer, omdat ze te veel moe ten betalen." Jonker spreekt uit ervaring. Naast het organiseren van kermissen ex ploiteert haar firma namelijk ook nog een paar attracties. „Wij heb ben met onze botsauto's vele ja ren in Rilland gestaan, maar dit jaar hebben we er vanaf moeten zien. Het kost te veel. Ik vind dat echt jammer, want wij hebben al- tijd met heel veel plezier in Ril land gestaan. Maar ik heb ook een gezin te onderhouden, dus ik ga daar niet staan als het niet renda bel is." Het gevolg is dat de kermis in het Reimerswaalse dorp, die nog tot en met zaterdag duurt, het dit jaar zonder botsautootjes moet doen. „We hebben nog gepro beerd een andere botsauto-exploi tant te vinden", zegt Leo Koele- wijn van organisator Duursma. „Die vonden we ook, maar zijn at tractie paste net niet. En de ge meente gaat natuurlijk geen bo men en lantaarnpalen weghalen." Ook de exploitanten van het eend jes vissen en de zogeheten Aqua Blaster besloten op het laatste mo ment niet naar Rilland te komen. Koele wijn denkt dat het niet al leen met de hoge staangelden te maken heeft. „Er komen gewoon niet genoeg bezoekers in dit soort dorpjes", zegt hij. „In Hansweert is het niet anders. Daar willen de bewoners graag een grotere ker mis, maar ik zou werkelijk niet OOSTBURG - Wie de Eiffeltoren graag eens wil bezichtigen, hoeft niet meer naar Parijs. In Oost burg, op het terrein van Hinne- man Engineering, staat -ie ook. Weliswaar op schaal, want de Oostburgse Eiffeltoren is met zijn 3 a 4 meter wel ietsje lager dan de 324 meter van de echte Tour Eif fel. De 'Hinnemantoren' is door Aron Fenijn en Fabian de Lange van het engineeringsbedrijf tus sen de bedrijven door gemaakt. Als aardigheidje. „Zo kunnen we op een treffende manier laten zien wat we allemaal kunnen", zegt Jean-Pierre Vercouteren van Hinneman. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - Bij de gemeente Borsele komen steeds vaker klach ten binnen over het verkeerd aan bieden van huisvuil, zwerfafval, hondenpoep, parkeerexessen en overlast bij evenementen. Om hier beter tegen op te treden is door de gemeente onlangs een Bijzonder Opsporings Ambtenaar (BOA) aangewezen. Raadslid Berry Kooiker (Lokale Partij Borsele) stelde hier onlangs vragen over. Hij vroeg zich onder meer af of de aanstelling van een BOA nodig is. Gezien de grote hoeveelheid klachten is dat inder daad nodig, laat het college we ten. In het verleden werd veelal door de politie toegezien op klach ten op het gebied van onder meer zwerfvuil en hondenpoep, maar door capaciteitstekort binnen het politiekorps wordt de taak van toezicht en handhaving op de Al gemene Plaatselijke Verordening (APV) teruggelegd bij de gemeen te. „Doordat een bestaande collega het diploma tot BOA heeft ge haald werd het door ons als kans gezien voor een proefperiode van anderhalf jaar te experimenteren l£it met het begrip BOA."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48