'Markt hypotheek Nederland potdicht' OM eist cel na dood patiënt 'Verdachten zien elkaar nu weer elke dag en dat is moeilijk' IN HET NIEUWS 3 Rokers vooral de klos door fiscus Familie in tranen k_ VRIJDAG 31 MEI 2013 Deutschland DEN HAAG - De Consumenten bond zegt 'herzlich wilkommen' te gen Duitse concurrenten op de Nederlandse hypotheekmarkt. Ook Edmond Hilhorst van de ver gelijkingssite Independer is en thousiast. „Eindelijk weer wat concurrentie op de hypotheek markt. Dat zal de huizenmarkt en consumenten goed doen!", rea geert hij. „De concurrentie op dit gebied in Nederland is morsdood. De vier grote banken hebben 80 tot 90 procent van de markt in handen. Twee van die banken (ABN Amro en SNS) mogen niet met tarieven stunten, omdat ze staatssteun ge nieten. De markt zit hier pot dicht", zegt Sybren Visser van de Consumentenbond. Nederlandse hypotheken zijn vol gens een onderzoek van kartel waakhond Autoriteit Consumen ten Markt (voorheen NMa) gemid deld 1 procentpunt duurder dan in omringende landen. Het Centraal Plan Bureau (CPB) schreef dat toe aan de afgenomen concurrentie op de Nederlandse hypotheekmarkt, nadat buiten landse aanbieders zich hadden te ruggetrokken. De Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker van Nederland, noemde dat 'een flutonderzoek'. Dat Nederlandse hypotheken duurder zijn, komt volgens De Ne- derlandsche Bank (DNB) omdat onze banken hypotheken deels fi nancieren met spaargeld van hun klanten. Het ontbrekende geld wordt bij buitenlandse kapitaalverschaffers aangetrokken. Die zien dat steeds meer woningeigenaren in gebreke blijven bij de maandelijkse hypo theekbetaling. Daarom vragen zij een risico premie, die de bank weer doorbe rekent aan de klant. Duitse banken zetten hypotheek leningen om in Pfandbriefen die op de Duitse financiële markten worden verhandeld, waardoor men weer nieuw geld kan aantrek ken. HAARLEM - Twee alternatieve gene zers zijn volgens het Openbaar Mi nisterie (OM) schuldig aan het toe brengen van zwaar lichamelijk let sel bij een Heemsteedse kankerpa tiënte, waardoor zij in 2011 op 52-jarige leeftijd aan uitgezaaide borstkanker overleed. Tegen orthomoleculair basisarts Peter J. (54) uit Heemstede eiste de officier van justitie donderdag 3 jaar celstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk en een beroepsver bod van 10 jaar. Natuurgenezeres Marthe B. (71) uit Amsterdam hoorde 2 jaar cel eisen, waarvan 8 maanden voor waardelijk en een beroepsverbod van 10 jaar. „Zij raadden haar af naar het zie kenhuis te gaan en hebben haar goede reguliere zorg onthouden. Ze heeft onnodig zeer ernstig ge leden, terwijl ze had kunnen ge nezen.", zei de aanklager voor de rechtbank in Haarlem. De ver dachten vertelden de vrouw dat ze een borstontsteking had door de ziekte van Lyme. De twee be handelden haar van 2007 tot haar overlijden in 2011. Justitie verwijt de verdachten dat ze de vrouw jarenlang verkeerd voorlichtten en de kans op uit zaaiing voor lief namen. DEN haag - De prijs van een pakje sigaretten is in 10 jaar tijd ruim verdubbeld. Dat komt vooral door belastingverhogingen, maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) donderdag bekend. Bijna driekwart van de opbrengst van sigaretten verdwijnt tegen woordig in de staatskas in de vorm van btw en accijns. Zonder belastingverhogingen zou rook waar 28 procent duurder zijn ge worden. De inflatie over de afgelo pen 10 jaar bedroeg ongeveer 20 procent. In het afgelopen jaar ste gen de prijzen van sigaretten met 15 procent. Dat werd vooral ver oorzaakt door de accijnsverhogin gen. door Merel van Leeuwen LELYSTAD - Advocaat Hilje Planten- ga was zeer verbaasd toen haar cliënt (16 jaar) zich gisterochtend in de rechtbank ineens beriep op zijn zwijgrecht. De jongen had eerder wel uitge breid met de politie gesproken over het incident op het voetbal veld waarna grensrechter Richard Nieuwenhuizen overleed. Niet over zijn aandeel in de vechtpar tij, hij zegt niets gedaan te heb ben, maar wel over wat er volgens hem was gebeurd en wie daarbij een rol had gespeeld. Zijn standaardantwoord was nu dat hij zich niets meer kon herin neren. Behalve toen de rechter hem dingen voorhield die niet klopten. „Een getuige zegt dat hij een jongen zag met witte schoe nen." Verdachte: „Ik heb geen wit te schoenen." Rechter: „Wel witte sokken?" Verdachte: „Dat kan ik me niet herinneren." Na de lunch werd het nog gekker. Op vragen van de officier van jus titie had de jongeneen repeterend antwoord: „Ik beroep me op mijn zwijgrecht." Zo ging het ook met verdachte twee. Hun houding ver anderde niet toen de advocaten hen en nog twee jongens wilden ondervragen als getuige. Allemaal beriepen ze zich op hun verscho ningsrecht, wat leidde tot grote ir ritatie bij de advocaten. Wat was hier aan de hand? Vol gens Plantenga heeft het te ma ken met de dynamiek van de rechtszaak. „De houding van ver dachte een is totaal anders dan bij de politie. Ik had met hem afge sproken dat hij hier zijn verhaal zou doen, maar hij vindt het heel moeilijk om zijn medeverdachten te belasten." Dat geldt ook voor verdachte drie, vertelt advocaat Margje van Weerden. „Hij vindt het moeilijk, omdat hij naast ver dachte een zit, over wie hij belas tend heeft verklaard. De jongens waren alleen toen ze die verklarin gen aflegden bij de politie of de rechter-commissaris. Nu zien ze elkaar weer en zitten ze dagen naast elkaar." Daar komt bij dat de verdachten in de pauzes met el kaar kunnen praten in het cellen blok van de rechtbank. „Onbegrij pelijk en onwenselijk", vindt Plan tenga. Of daar intimiderende taal wordt uitgewisseld, weet ze niet. Maar de eenduidige opstelling van de jongens die zich na de lunchpauze beriepen op hun zwijg- of verschoningsrecht wek te wel dat vermoeden. Verdachte vier, op wiens voetbalschoen een DNA-spoor van Nieuwenhuizen is gevonden, is de enige die zich tijdens het proces consequent heeft beroepen op zijn zwijg recht. Op advies van zijn advocaat Paul van Putten. „Een welbewus te keuze. Maar ik snap hoe dat kan overkomen." Voor de recht bank en de nabestaanden moet de houding van de jongens onbe vredigend zijn. Vandaag maakt het OM de eisen bekend. Ze waren in tranen, de weduwe en twee zoons van Richard Nieu wenhuizen, toen ze gebruik maak ten van hun spreekrecht. Derde zoon Mykel, die zag hoe zijn vader werd belaagd, kon het niet aan om zelf het woord te doen, iemand an ders las zijn verhaal voor. Het ge zin vertelde over hun grote gemis. Xandra Nieuwenhuizen was ook boos op de politie die twee zoons vanuit het ziekenhuis meenam voor verhoor. „Daardoor konden we als gezin niet bij elkaar blijven en konden we dit niet met z'n vie ren delen." De familie eist 350.000 euro schadevergoeding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3