Verdachte steekpartij wil wel veertig jaar de gevangenis in Hof schorst zaak om onduidelijke getuigenis Mossel bedrijf vangt bot bij Raad van State ZEELAND 31 Toename aantal boekingen voor Zeeuwse hotels Minder boetes trajectcontroles in Zeeland VRIJDAG 31 MEI 2013 door Emile Calon gen aan mijn kop, ik weet het niet meer." De man is zijn werk en huis kwijt en zijn ex liet hem op het mo ment dat hij haar steun nodig had in de steek, aldus de verdachte. Volgens hem heeft hij haar jaren ondersteund en kreeg hij vervol gens stank voor dank. Van hem moet het niet meer, zo herhaalde hij. Hij zit in het Huis van Bewa ring goed en komt daar tot rust, zo vertelde hij. „Geef mij maar veertig jaar", herhaalde hij. Een van de rechters vroeg op de man af of hij zijn ex die 12e februari wilde vermoorden of doden. Op beide vragen antwoordde de man met een nee. Wat hij wel wilde doen, werd niet precies duidelijk. Officier van justitie G. van der Hofstede vindt echter dat er spra ke is van een poging tot moord. Vooral omdat de verdachte, voor zijn daad, tegen een buurman ver telde dat hij zijn ex om het leven wilde brengen. Hij zou hem zelfs om een mes hebben gevraagd. En ook na zijn daad, liet hij telefo nisch vanuit het Huis van Bewa ring weten dat ze de veertig niet haalt. „Want eens kom ik vrij", zou hij gezegd hebben. De officier wees tijdens zijn requisitoir naar de bevindingen van gedragsdes kundigen. Zij concluderen dat de man op het moment van zijn daad verminderd toerekeningsvat baar was. Maar ook stellen ze dat de kans op herhaling groot is. Om die reden vindt de officier dat de verdachte niet alleen een celstraf moet krijgen maar ook behandeld moet worden. Hij eiste een cel straf van vier jaar en tbs onder voorwaarden. Raadsman P. Bak- kum pleitte voor of een lagere straf of ontslag van rechtsvervol ging omdat de verdachte, aldus de advocaat, op die bewuste dag vol ledig ontoerekeningsvatbaar was. De officier stelde op zijn beurt dat de gedragsdeskundigen niet tot die conclusie zijn gekomen. Uitspraak 13 juni. door Pieter van Klinken DEN BOSCH - De Terneuzense buur man die getuige was van een vecht partij op 4 oktober 2011 in de Nieuwediepstraat waarbij een dron ken man door een Amerikaanse bulldog werd gebeten, verklaart te genstrijdig. ^Zijn getuigenis dat een 30-jarige vrouw de hond ophitste is moge lijk toch niet zo geloofwaardig als door de rechtbank in Middelburg werd aangenomen. Die veroordeel de de vrouw in januari 2012 tot 6 maanden cel. Ze ging in hoger be roep. De getuige zei dat de vrouw, die toen in Terneuzen woonde, de hond ophitste. „Pak'em", zou ze hebben geroepen. Dat hield hij donderdag bij het hof vol. Over an dere zaken verklaarde hij anders, maar even stellig als bij de recht bank. Toen reproduceerde hij schijnbaar tot op de seconde nauwkeurig wat was gebeurd. Hij zei dat hij een auto zag aankomen met daarin een man en twee vrou wen en dat zij de daders zouden zijn geweest. De politie ging er destijds ook nog vanuit dat de vrouw niet thuis was voor het in cident plaatsvond. De vrouw was echter thuis, bleek uit telefoonge- gevens. Donderdag verklaarde de man dat hij pas ging kijken toen de auto er al stond. Bovendien zei hij dat hij nooit door de politie was gehoord op het bureau, ter wijl er wel een geluidsopname van zo'n verhoor is. De ruzie ont stond nadat de dronken man had aangeklopt en bij de vrouw naar binnen was gestormd. Daarop sms'te de vrouw haar vriend, die even later de dronken man buiten trof. Daar ontstond een gevecht. De vrouw was ook naar buiten ge gaan, aldus haar advocaat Michel van Stratum, met de hond aange lijnd. De hond zou echter zo wild zijn geworden dat de vrouw hem niet meer kon houden en beet. Het hof schorste het onderzoek om uit te zoeken wat de getuige precies heeft gezegd. Op 15 augus tus gaat de zaak verder. De vriend kreeg 4 maanden cel, waarvan 1 voorwaardelijk. MIDDELBURC - Hotels in Zeeland hadden vorig jaar een betere bezet ting dan het jaar daarvoor; van 63,1 procent in 2011 naar 63,8 pro cent in 2012. De gemiddeld prijs van een kamer daalde van 81 euro in 2011 naar 76 euro in 2012. Landelijk daalde de bezettings graad van 65,2 procent in 2011 naar 64 procent een jaar later en steeg de gemiddelde kamerprijs van 90 euro in 2011 naar 92 euro. Zeeuwse hotels zagen het aantal hotelgasten van buiten Nederland toenemen Het percentage gasten uit Oost-Eu ropa liep op van 0,7 procent naar 1,8 procent en uit de VS van 0,9 pro cent naar 1,5 procent Het aandeel bezoekers uit Nederland daalde van 52 procent naar 49,2 procent. Dit blijkt uit onderzoek van KPMG onder 200 Nederlandse hotels met drie-, vier- en vijfsterren. Zakelijke boekingen maken een steeds klei ner aandeel uit van het totaal aan tal boekingen: Vorig jaar had 54 procent van het totaal een vrijetijd- skarakter, dat is een toename van 10 procent ten opzichte van 2011. door Jan van Ommen DEN HAAG/YERSEKE - De Raad van State kan niets anders doen dan naar de feitelijke aanvraag voor een aantal mosselzaadvanginstalla- ties van het Zeeuwse mosselbedrijf Roem van Yerseke kijken, blijkt uit een uitspraak. Op het aanvraagformulier stond 3,3 hectare experimenteergebied voor de Zeeuwse kust aangege ven. Het ministerie van Economi sche Zaken en Landbouw keurde die aanvraag goed en veranderde de 3,3 ha later nog in 4 hectare. Hoewel Roem beweerde dat de aanvraag verkeerd was ingevuld en het bedrijf in feite 14 hectare nodig had, gaat de Raad uit van de aanvraag en verleende vergun ning. Om die reden wees de Raad het verzet van Roem tegen een eerde re uitspraak van de Raad van Sta te van de hand. De Raad stelt zich in deze zaken formeel op. Roem heeft immers zelf een handteke ning onder de aanvraag gezet. En dat geeft de doorslag. Roem van Yerseke zal nu moeten wachten op een rechtszaak over de verde ling van de experimentele mossel zaadpercelen, die volgende maand op de agenda staat. Dan moet het ministerie uitleggen waarom ze alleen nog buiten staander Westó uit Den Helder als experimenteerbedrijf aan merkt en alle overige 21 mosselbe- drijven, waarvan veruit de meeste uit Yerseke, terzijde zijn gescho ven. Volgens Roem van Yerseke is er een idiote situatie ontstaan. Im mers, Roem heeft tot 2010 als een van de weinige mosselbedrijf op maar liefst 50 hectare geëxperi menteerd met mosselzaadinvan- ginstallaties. Vanaf 2011 besloot het ministerie dat bedrijven expe rimenteervergunningen moesten aanvragen. Roem kreeg ook zo'n aanvraag maar kwam er pas achteraf achter dat in de kleine lettertjes van de aanvraag die 3,3 hectare stond. Het ministerie wilde alleen toege ven dat die 3,3 hectare 4 hectare had moeten zijn. MIDDELBURG - Geef mij maar veer tig jaar, zo zei donderdag een 43-ja- rige Rotterdammer tegen de drie rechters van de Middelburgse rechtbank. De man zou op 12 fe bruari van dit jaar in Goes zijn ex meerdere malen hebben gestoken met een mes. Zelf zei de Rotter dammer dat hij zich van die daad niets kon herinneren. Hij wist ook 7iiet of hij die dag wel in Goes was „Ik had zoveel spannin door Marcel Modde MIDDELBURG - Het totaal aantal snelheidsovertredingen op de Zee landbrug en in de Westerschelde- tunnel is de eerste vier maanden van dit jaar gedaald. Uit het overzicht dat het Ministe rie van Veiligheid en Justitie don derdag presenteerde, blijkt dat tot en met april 2233 overtredingen zijn geconstateerd. In de zelfde pe riode vorig jaar waren dat er 5930. De daling komt vooral voor reke ning van de Zeelandbrug. Daar werden 'slechts' 163 passanten ge flitst. Op beide routes wordt ge meten volgens een vast systeem van trajectcontrole. Over heel 2012 werd op beide trajecten 21.719 passanten betrapt op te hard rijden. Ook toen lag het zwaartepunt bij de Westerschel- detunnel. Het lagere cijfer van de Zeelandbrug werd vorig jaar ech ter beïnvloed doordat het systeem na een ongeluk tot half maart de fect. De nieuwe trajectcontrole op de A58 tussen Bergen op Zoom en Roosendaal heeft sinds de inge bruikname op 11 februari al 38.463 overtredingen opgeleverd. Over de eerste vier maanden van dit jaar liepen 'slechts' 163 passanten door de trajectcontrole op de Zeelandbrug een bekeuring op. Landelijk steeg het aantal snelheidsovertredingen bij trajectcontroles tot 812.731, bijna een verdrievoudiging ten opzichte de zelfde periode in 2012. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31