T©@S Hoofdverdachten misdaadbende langer achter slot en grendel I li 1 1 1 2 IN HET NIEUWS DUITSE BANKEN COLOFON Maak iemand abonnee! Duitse banken willen 200 miljard steken in Nederlandse hypotheken. Sprookje of echt? B3 PAUL KUSTERS toosenhenk.nl D0 Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om'u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. door Chris van Alem DEVENTER - „Het klopt écht", be zweert Rob Jansen herhaaldelijk. „Het gaat écht over 200 miljard eu ro; geen 200 miljoen maar 200 miljard." Jansen van het Deventer finan cieel advieskantoor Adfinis werd gisteren overspoeld met telefoon tjes na het bericht in deze krant dat hij 'gerenommeerde Duitse banken' bereid heeft gevonden een bedrag in de Nederlandse wo ningmarkt te steken dat de totale hypotheekportefeüille van ABN Amro (150 miljard) overstijgt. In de Nederlandse hypotheek markt wordt het bericht met on geloof ontvangen. 200 miljard, dat bestaat niet, het zal wel 200 mil joen zijn, luidt de opvatting alom. 200 miljard: dat is genoeg om vijf jaar lang alle hypotheken in Ne derland te financieren. Inmiddels is Jansen bereid de ge heimzinnigheid rond de Duitse banken weg te nemen. „Het gaat om zeven partijen, zes banken en één verzekeraar." Jansen noemt in elk geval de namen van Deutsche Bank, Volksbank, DSL Bank en verzekeraar Allianz. De hypo- theekaanvragen worden afgehan deld door de Mons Advies Groep uit Hardenberg, die de contacten met de Duitse geldverstrekkers onderhoudt. Overigens blijkt de adviesgroep in het telefoonboek noch in het handelsregister van de Kamer van Koophandel vind baar. Een hypotheekadviseur uit Enschede zegt dat het om een klein 'man-vrouw bedrijfje' gaat. Jansen biedt Duitse hypotheken aan, omdat het rentepercentage in Duitsland lager is dan in Neder land. Jansen vraagt nu 2,8 procent voor een 10-jarige rentevaste pe riode; de rente in Nederland ligt circa 1 procent hoger. „Een beetje vreemd", vindt Corné Leenaars die via Smartfee.nl en een aantal bemiddelaars ook Duit se hypotheken aanbiedt. „Dat is de rente die gevraagd wordt bij een Duits onderpand. Je zou ver wachten dat ze in Nederland toch een risico-opslag vragen." Bovendien financieren Duitse banken doorgaans slechts 50 pro cent tot 70 procent van de vrije verkoopwaarde, zegt Toine Lens- sen van MijnDuitseHypotheek.nl, gevestigd in het Limburgse Stein. Beiden werken met regionale Duitse banken als Volksbank Em- merich-Rees en Sparkasse Aachen, die met bescheiden bud getten actief zijn op de Nederland se woningmarkt. Leenaars kan jaarlijks maximaal 25 miljoen 'wegzetten'. Jansen zegt dat de Duitse geld- aus schieters 'speciaal voor de Neder landse markt tot 100 procent wil len financieren'. „Eigenlijk is de rente 2,6 procent voor ïo^aar vast, maar omdat men 100 procent fi nanciert is er een opslag van 0,2 procent op gezet." Volgens Jansen zijn verschillende rentevaste pe rioden mogelijk, zelfs tot 30 jaar. Voor de Duitse hypotheek is een taxatie vereist van het Nederlands Woning Waarde Instituut (NW- WI). „In eerste instantie dachten de Duitsers nog dat de opgave van de WOZ-waarde en een foto van het huis zou volstaan, maar men heeft zich bedacht." Duitse banken financieren de overdrachtbelasting (2 procent) en de advieskosten voor de hypo theek, die Jansen begroot op 2.000 a 3.000 euro, niet mee. „Dat moet met eigen geld worden be taald. Deze Duitse hypotheek is dus niet voor iedereen een oplos sing." Nationale Hypotheek Garantie is niet van toepassing op Duitse hy potheken. Volledige aflossing is verplicht, omdat louter hypothe ken op basis van annuïteit wor den aangeboden. Er is geen finan cieringsplafond, zegt lansen, ook dure panden van ettelijke tonnen worden gefinancierd. Jansen zegt tot dusverre een hand jevol Duitse hypotheken aan Ne-* derlanders te hebben verkocht 'bij wijze van proef. Vandaag slui ten acht Deventenaren een Duit se hypotheek af en over een aan tal weken zegt Jansen 49 hypothe ken op een Apeldoorns woning project te gaan afsluiten. Wie tekent moet daarvoor wel naar Neuenhuis in Duitsland. 200 100 2,8 Duitse banken zouden 200 miljard euro beschikbaar hebben voor hypo theekverstrekkingen in Nederland. Dat is 30 procent meer dan de totale hypotheekportefeuille van ABN Amro. 100 procent is de financiering van Duitse banken op Nederlandse wonin gen. Dat is opmerkelijk omdat Duitse banken in eigen land meestal maximaal 70 procent financieren. De rente op Duitse hypotheken be draagt momenteel 2,8 procent voor tien jaar. ING, de goedkoopste aanbie der in Nederland, vraagt 4,1 procent rente. AMSTERDAM - Van de 10 verdach ten die maandag zijn opgepakt om dat ze deel zouden uitmaken van een misdaadorganisatie, blijven al leen de drie hoofdverdachten, Wil lem Holleeder, Danny K. en Dick V. de komende 2 weken achter tra lies. Dat zei een woordvoerder van het landelijk parket van het Open baar Ministerie (OM) donderdag. Holleeder wordt ervan verdacht dat hij meegedaan heeft aan afper sing. Andere verdenkingen in de zaak zijn witwassen, drugshan del, zware mishandeling en bezit van vuurwapens. De verdachten maken volgens het OM deel uit van de 'Hollandse netwerken'. Dat zijn groepen criminelen, meest van Nederlandse origine, die beeldbepalend zijn in de on derwereld. Twee mannen zijn bij gebrek aan bewijs niet aan de onderzoeks rechter voorgeleid' zij blijven wel verdachten. In het geval van drie vrouwen en nog twee mannen is er op zich voldoende bewijs om ze in de cel te laten, maar de on derzoeksrechter vindt dat voor het politieonderzoek niet nodig. Een van de vrouwelijke verdach ten is Angela van Huiten, de ex-vrouw van voetballer Patrick Kluivert. Zij zou nu partner van Danny K. zijn. Een voormalig voorman van de Hells Angels zou slachtoffer zijn van de afpersing waarbij Holleeder betrokken zou zijn. Holleeder kwam 1,5 jaar gele den vrij nadat hij zijn straf had uitgezeten voor een andere afper singszaak, waarin onder anderen Willem Endstra slachtoffer was. Bij de actie van maandag deed de politie op meer dan 40 locaties in vallen, onder meer in Amster dam, Beverwijk en Hilversum. Daarbij waren 450 rechercheurs betrokken, die onder leiding stón den van drie officieren van justi tie. Vijf onderzoeksrechters zagen toe op de actie. F 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2