'Het strand vormt een agressieve omgeving* Appelflappen 2 1 Gratis! WALCHEREN 27 Het Zwin is nu 'Natura-2000' Vandalen richten grote ravage aan Vlieginstructeur (83) staat terecht voor veroorzaken vier jaar geleden van dodelijk ongeval op Vliegveld Midden-Zeeland. Een getuige was verbaasd dat er bij zulk dreigend weer toch zo lang werd doorgevlogen." Naar het strand: Vrouwenpolder I I I m U bespaart eenvoudig op uw gasverbruik m door uw woning te isolerenuw ketel m goed te onderhouden en, wanneer nodig, w te vervangen en door verstandig om te gaan met uw thermostaat. Meer weten? www.DELTA.nl/gasbesparen Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Brood- en Banketbakkerij Aanbieding vrijdag/zaterdag www.bakkerij-janschrieks.nl VRIJDAG 31 MEI 2013 Advocaat: Willekeur van OM' door Emile Calon MIDDELBURG - Advocaat Frank van Ardenne vindt het onbegrijpelijk dat donderdag alleen de 83-jarige Middelburgse vlieginstructeur voor de rechtbank moest verschij nen voor het dodelijk ongeval met een zweefvliegtuig op 25 mei 2009 op Vliegveld Midden-Zee land. Volgens hem had op z'n minst ook de dienstdoende in structeur (ddi), die die avond de eindverantwoordelijke was, te recht moeten staan. Omdat dat niet het geval is, zo zei de raads man, moet de rechtbank het Openbaar Ministerie niet-ontvan- kelijk verklaren wegens schen ding van het gelijkheidsbeginsel. Hij noemde het willekeur om wel de vlieginstructeur te vervolgen en niet de ddi. Hij wees erop dat ook de chef van het onderzoeks team van de luchtvaartpolitie vond dat die ddi vervolgd had moeten worden. Vier jaar en enkele dagen na dato behandelde de Middelburgse rechtbank het vliegtuigongeval waarbij leerlingvlieger Wim van Heteren (61) uit Hengelo om het leven kwam en zijn instructeur zeer zwaar gewond en blijvend in valide raakte. Kort na de start raakte hun toestel onbestuurbaar en stortte neer. Volgens officier van justitie Fred Bijlsma hadden de beide instructeurs onvoldoen de rekening gehouden met de ver anderende weersomstandighe den. Ze hadden ruim voor de noodlottige vlucht gekeken op buienradar.nl en zagen dat er die avond gewoon gevlogen kon wor den. Volgens hem hadden ze niet de gespecialiseerde weerdiensten voor de luchtvaart geraadpleegd en onvoldoende opgelet op het weerbeeld en werden daarom overvallen door de wind die plot seling 180 graden draaide en heel sterk in kracht toenam. „De in structeur heeft gedurende de eer ste vluchten van die avond onvol doende oog gehad voor de veran derende weersomstandigheden, terwijl hij wist dat er kans voor slechter weer aanwezig was." Ook tijdens de laatste en fatale vlucht zou hij daar onvoldoende op heb ben gelet. Hij vond dan ook dat de Middelburger veroordeeld moest worden en eiste schuldig verklaring zonder strafoplegging. Hij eiste geen daadwerkelijke straf omdat de instructeur blij vend invalide is en omdat het on geval zich al vier jaar geleden voordeed. In de richting van de raadsman zei de officier dat de politie niet gaat over de vraag wie wel en wie niet vervolgd moet worden. Vol gens hem waren in de aanloop naar het ongeval door velen fou ten gemaakt. „Maar de instruc- Officier van justitie Fred Bijlsma teur besloot op te stijgen. Hij is de echte verantwoordelijke." Ook zei hij dat zijn eis als waar schuwing dient voor alle zweef vliegers en pleitte voor het aan scherpen van de normen bij hen. Van Ardenne vond het heel vreemd dat het OM een ernstig gehandicapte 83-jarige man ver volgde. „Waarom zo onverbidde lijk dat deze man de zweepslag van het OM moet voelen?" Vol gens hem dient het proces maar een doel: „Over de rug van de ver dachte probeert deze officier er ju risprudentie door te krijgen." Hij stelde ook dat de vlieginstructeur zich die bewuste avond heel goed had voorbereid en constant alert was op alles. Het tragisch ongeval was echter veroorzaakt door het plotseling draaien van de wind, windschering. „En dat is helaas niet met het blote oog vast te stel len, is niet te voorspellen." Hij vroeg zijn cliënt vrij te spreken. Uitspraak 13 juni. door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Natuurgebied het Zwin en de naastgelegen Kievit- tepolder bij Cadzand-Bad zijn defi nitief aangewezen als Natura- 2000-gebied. Het ministerie van Economische Zaken verwijst de tientallen bezwaren daartegen naar de prullenbak. In gebieden met het stempel 'Na tura-2000' leven planten of die ren die op een Europese lijst met beschermde flora en fauna voorko men. Doel van de nieuwe status is om die soorten in die gebieden te behouden. Het Zwin is onder meer aangewezen vanwege de aanwezigheid van de kamsalaman- der, de kleine zilverreiger en wan delende duinen. Na de aanwijzing van een locatie als Natura-2000-gebied wordt in een beheerplan bepaald hoe aan de instandhouding van de bijzon dere flora en fauna voldaan kan worden. Voor het Zwin is al een concept-beheerplan gemaakt, maar dat blijft nog even op de plank, verklaart Mirjam Kuzee van de provincie. „Een beheer plan zou nu maar gelden voor een jaar of twee. Het zou best kunnen dat we wachten met een beheer plan tot het inpassingsplan voor de uitbreiding definitiefis." den met de verhuur van slaap strandhuisjes. Wattel: „Er stond een advertentie in de krant waar in de gemeente Veere aangaf ver gunningen te willen verstrekken voor 25 huisjes in Domburg en 25 in Vrouwenpolder. Met onze loca tie direct onder aan de duinen en met het strandpaviljoen wilden we daar graag voor in aanmerking komen. Wij hebben ons toen inge schreven met een businessplan en tien huisjes toegewezen gekre gen." Het strandseizoen loopt van 1 april tot 1 oktober. In'de winter staan de huisjes in de stalling bij een boer in Kamperland. Als het seizoen begint worden de huisjes op vrachtwagens van Wielema- ker over de Veerse Gatdam ver voerd. Ze worden niet afgebroken. Wattel: „Eerst wordt het gas, wa ter en de elektriciteit afgekoppeld. We halen alle spullen die vochtig kunnen worden zoals gordijnen en kussens weg voordat we ze ver plaatsen. Het bordes aan de voor kant wordt ingeklapt en dan wor den ze in hun geheel op de vracht wagen geladen." In de vier jaar dat Wattel de re creatiewoningen verhuurt, is hij door schade en schande wijs ge worden, zo zegt hij zelf. Zo is het een keer voorgekomen dat de Sen- seo koffiezetapparaten gedurende de winter in de huisjes zijn blij Huibert Wattel voor een van de slaapstrandhuisjes op het strand in Vrou wenpolder. ven staan. Toen het strandseizoen eenmaal begon heeft hij toen tien nieuwe moeten aanschaffen om dat de apparaten het vanwege de vorst hadden begeven. Ook de stabiliteit van de huisjes is nog wel eens een probleem ge bleken. „Ze hebben veel te verdu ren op het strand. Het is een agres sieve omgeving. Sloten die door zand niet meer opengaan bijvoor beeld of ramen die niet meer open of dicht kunnen. Vorig jaar verzakten de huisjes door de har de wind zo sterk dat het water in de douche niet meer richting het afvoerputje liep, maar het huisje in. Op het strand zagen we dat het zand op plekken waar schel pen lagen niet wegwaaide, dat bracht ons op het idee om schel pen rond de huisjes te storten. Die schelpen vonden we* overi gens niet op het strand, maar in de winkel. Lees meer verhalen over het strand op www.pzc.nl/strand. door Wendy de Jong „Het zijn vooral Duitsers die dit weekeinde een strandslaaphuisje hebben geboekt", vertelt Huibert Wattel, een van de eigenaren van hotel Duinoord, strandpaviljoen Breezand en de tien strandbunga- lows op het strand van Vrouwen polder. „Donderdag was een feestdag in Duitsland. Daarom hebben veel Duitsers een lang weekend. Nor maal gesproken is de verdeling tussen Duitsers en Nederlanders ongeveer gelijk. De samenstelling van de bezoekers loopt sterk uit een. We krijgen gezinnen met kin deren op bezoek, maar ook stelle tjes." De exploitant begon vier jaar gele Hoe kunt u gemakkelijk op uw gasverbruik besparen? 1 DELTA the multi-utility company S'-HEER HENDRIKSKINDEREN - Onbe kenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag een enor me ravage aangericht op het volks tuincomplex aan de Ploegweg bij 's-Heer Hendrikskinderen. De tuintjes waren in het verleden al eerder doelwit van vernielzuchti- gen, maar de laatste jaren was het rustig. Een aantal huisjes is volle dig gesloopt, planten zijn ver trapt, gereedschap is gestolen en watertanks zijn lek geprikt. Jan £chrieKs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27