Kabinet breekt akkoord mosselvissers niet open Wajong-markt I I I li Reddingsplan voor bruinvissen II J Hoe kunt u gemakkelijk op uw gasverbruik besparen? 22 ZEELAND De kunst van het herinneren WAJONG Weinig werkgevers staan volgens het UWV ervoor open om een jonggehandicapte aan te stellen. j 1 B VRIJDAG EP EP Ernst Jan Rozendaal Er zijn van die boeken die je niet kunt wegleg gen. Die je in één ruk uitleest Mij overkwam dat deze week met de roman Ventoux van Bert Wagendorp. En mij niet alleen, want ook het leespanel van De Wereld Draait Door prees het boek dinsdag de hemel in. Het verhaal gaat over een club je van zes vrienden, vijf jon gens en een meisje, wier le vens zijn verbonden door wiel rennen. Drie van hen hebben dertig jaar geleden de Mont Ventoux beklommen, de grote kale berg in de Provence, waar in 1967 de Engelse wielrenner Tommy Simpson om het leven kwam. Ook de klimtocht die de vrienden destijds ondernamen verliep dramatisch. Nu zijn ze begin vijftig. De vijf overgeble ven vrienden zoeken weer con tact. Ze ontmoeten elkaar op nieuw in de Provence, waar de vier mannen nogmaals de Mont Ventoux willen beklim men, met hun vriendin, op wie ze ooit allemaal verliefd waren, in de volgauto. In de roman speelt de herinne ring een grote rol. De gebeurte nissen in het heden krijgen be tekenis door wat in het verle den heeft plaatsgevonden. Het lezen was voor mij een feest der herkenning. Niet al leen omdat ik ook zo'n vijftiger ben die wekelijks een trainings rondje op zijn racefiets maakt, maar vooral omdat ik dertig jaar geleden vijf onafscheidelij ke vrienden had, drie jongens en twee meisjes. Zaalvoetbal was de sport die ons verbond. Een paar keer per jaar komt ons clubje nog bij elkaar om herin neringen op te halen. Wim, de keeper van ons zaal voetbalteam, is kunsthistoricus en schrijver geworden. Eergiste ren verscheen een boek waar aan hij jaren heeft gewerkt. Het is, vermeldt de ondertitel, een reis langs de verbeelding van verdriet en schoonheid, niet in romanvorm zoals Ventoux, maar wel veel persoonlijker dan non-fictie doorgaans is. Associa tief knoopt hij levens en ge beurtenissen aan elkaar, veel mooier dan ik hier nu een beet je zit te doen. Zijn boek heet De kunst van het herinneren. Ik weet, ik ben niet objectief, maar ik kan het maar niet wegleggen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet voelt er vooralsnog niets voor om de afspra ken over de mosselvisserij in de Waddenzee open te breken. Het wil eerst weten hoe de natuur er voor staat. Dat antwoordt staatssecretaris Sharon Dijksma (Visserij, PvdA) op vragen van WD-Kamerlid André Bosman uit Middelburg. Onlangs concludeerde bijzonder hoogleraar duurzame schelpdier visserij Aad Smaal dat de natuur ontwikkeling in de Waddenzee en de kweek van mosselen goed samen gaan. De WD in de Twee de Kamer stelde daarop dat zo lang niet wetenschappelijk is be wezen dat de mosselzaadvisserij schade toebrengt aan de natuur in de Waddenzee, vissers moeten kunnen blijven vissen. Dijksma wijst erop dat de vissers, natuurorganisaties en overheid in 2008 afspraken hebben gemaakt om de natuur in de Waddenzee te herstellen en de visserij duurza mer te maken. De mosselsector heeft tot 2020 de tijd om duur zaam te gaan vissen. De afspraken worden dit jaar tegen het licht ge houden. Het kabinet wil niet op conclusies vooruit lopen. Dijksma voegt eraan toe dat ze op 7 mei een vergunning heeft gege ven voor de jaarlijkse voorjaarsvis serij. Niek heeft geluk gehad door Frank Balkenende TERNEUZEN - Het UWV wil de ko mende jaren meer jonge gehandi capten aan werk helpen. In Zee land snakken zo'n 140 jongeren met een zogeheten Wajong-uitke- ring naar een baan. De praktijk is weerbarstig. Vacatures sluiten zel den aan op de*capaciteiten en op leidingsniveau van Wajong'ers. Aan de andere kant hebben werk gevers koudwatervrees. Onder het motto Wajong Werkt wil uitkeringsinstantie UWV tot 2015 landelijk tienduizend arbeids gehandicapten een deeltijd- of vol tijdbaan bezorgen. Een pittige am bitie. Dat geldt zeker voor Zee land. „Niet de werkgevers of het opleidingsniveau van Wajong'ers vormen in Zeeland het grootste struikelblok, maar de reisafstan den. Wajong'ers hebben zelden een rijbewijs. Dus als ik voor ie mand uit Sas van Gent een baan heb in Oostkapelle of in het Sloe- gebied, wordt dat al moeilijk. Bo vendien hebben Wajong'ers vaak niet het geld om met het open baar vervoer naar hun werk te rei zen. De schaal van Zeeland is echt een handicap", zegt Jacqueline Brevet, senior werkcoach Wajong bij het UWV in Goes. Een andere hobbel is de wil van werkgevers om met een Wajong' er in zee te gaan. Dat vereist ook best durf en inzet, weet Sharon de Putter, adviseur werkgevers diensten bij het UWV. „Een Wa- jong'er voldoet bijna nooit aan de eisen van bestaande vacatures. Als werkgever moet je bereid zijn om een functie aan te passen of juist een functie te scheppen die bij een Wajong'er past." De ene Wajong'er is immers fy siek gehandicapt, de andere heeft een mentale beperking, bijvoor beeld autisme. Dat vereist inten sieve begeleiding op de werk vloer. Ook collega's moeten daar mee om kunnen gaan. De Putter: „Helaas zien we in Zeeland dat nog weinig werkgevers een open mind hebben." Daarom doen de dames Brevet en De Putter steevast 'een rondedans je als ze een Wajong'er bij een be drijf hebben ondergebracht'. Er zijn wel werkgevers die het avontuur aangaan. De Feijter Fork- lift Services in Terneuzen bijvoor beeld. Wajong'er Niek de Millia- no (24) uit IJzendijke dartelt er sinds september 2010 rond als 'as sistent werkplaats'. Niek heeft he- miplegie. Bij zijn geboorte kreeg hij tijdelijk te weinig zuurstof, waardoor hij halfzijdig is ver lamd. Hij kan wel iets met zijn rechterarm, maar geen zware din gen tillen. Niek kan wel autorij den en heeft inmiddels ook zijn certificaten voor hoogwerker en verreiker gehaald. „Rijden doe ik het liefst. Onderdelen naar een Niet de werkgevers, maar de reisafstanden in Zeeland vormen voor Wajong'ers het grootste struikelblok. Om werkgevers te porren voor om jonggehandicapten in dienst te nemen, houdt het UWV woens dag 12 juni een Wajong Werkt Markt bij Mini Mundi in Middel burg. Ze kunnen zich tussen 13.30 en 16.00 uur onder meer laten in formeren over de bedrijfsscan die het UWV kan maken. Daaruit moet blijken of en hoe een Wa jong'er in de organisatie kan wor den ingepast. Voor Wajong'ers zelf is de markt ook interessant. Ze kunnen hun cv laten controleren en zich laten adviseren over het schrijven van sollicatiebrieven en gedrag op de werkvloer. Het gros van de werk zoekende Wajong'ers heeft mbo-2 of een lagere opleiding. servicemonteur op locatie bren gen,- ja, da's leuk. Verder veeg ik de werkplaats schoon en ruim de rommel op. Da's minder, maar het hoort erbij." Niek heeft het naar zijn zin in zijn volle baan bij De Feijter. „Ik ben ontzettend blij met dit werk, want thuiszitten is niks voor mij. Ik heb ook leuke collega's. Nee, ik heb best geluk gehad." De Feijter Forklift Services is ook tevreden met Niek, onderstreept personeelsfunctionaris Inge Mul der. Het bedrijf stond er open voor een Wajong'er in dienst te nemen. „Er bleven een heleboel klusjes liggen, omdat het perso neel er geen tijd voor had. Daar voor hebben we een functie ge schapen. We zochten iemand die niet bang is vieze handen te ma ken. Dat is Niek geworden. Zijn vader is boer. Iemand met zo'n achtergrond zochten we." Voor het bedrijf is een Wajong'er financieel interessant. Mulder: „We konden Niek voor een maand op proef mee laten draaien. Bij ziekte betaalde het UWV de kosten. Daarnaast heb je het voordeel van loondispensatie en een mobiliteitsbonus, zeg maar een premiekorting. Boven dien zorgt het UWV voor verschil lende mogelijkheden van job- coaching en wordt de werkplek, als dat nodig is, op kosten van het UWV aangepast. Met Niek is het goed uitgepakt. Hij is enorm ge dreven. We moeten hem soms bijna verplichten zijn vakantieda gen op te nemen! En hij is zelden ziek." Het antwoord vindt u elders in deze krant. Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Overheid, wetenschap pers en vissers slaan de handen in een om uit te zoeken waarom zo veel bruinvissen aanspoelen aan de Nederlandse kust en hoe dat kan worden voorkomen. Bijvangst van bruinvissen in de professionele staandwantvisserij wordt door wetenschappers als de grootste bedreiging voor de zoog dieren gezien. Er wordt met ver schillende typen vistuigen op di verse vissoorten gevist. Staatsse cretaris Sharon Dijksma (Natuur, PvdA) schrijft de Tweede Kamer dat het van belang is te weten welk vistuig, wanneer, in welk ge bied problemen geeft. Het onder zoek is net begonnen en moet in 2016 klaar zijn. Ook moet onder zoek inzicht geven in de versprei ding in de Noordzee en ontwikke ling van de populatie. Dat gebeurt onder meer met behulp van tellin gen vanuit vliegtuigen. Omdat er geen sprake is van een Nederland se bruinvispopulatie, maar van een Noordzeepopulatie, wordt sa mengewerkt met buurlanden. De Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht rond dit jaar pathologisch onderzoek af naar de doodsoorzaak van aangespoel de bruinvissen. Dat levert naar verwachting gegevens op over het dieet, ziektes en verwondingen, gehoorschade en verdrinking door bijvangst. Nader onderzocht wordt of sonargebruik, heien van constructies voor windparken, on derwaterexplosies en seismisch onderzoek de dieren schade toe brengt. Een wetenschappelijke on derzoekscommissie coördineert de verschillende onderzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22