112.500 Desperaat? Of positi vo? Al honderd men sen hebben zich kan didaat gesteld voor een klusflat in een van Amsterdams ooit meest beruchte buur ten: de Bijlmer. „Ik verbaas me erover hoe het hier is opge knapt." KLUSWONINGEN VERDIEPING 11 Kluswoningen zijn populair VRIJDAG 31 MEI 2013 mer Kiki Moes voor flat Kleiburg, de laatste originele honingraatflat in de Bijlmer. Het gebouw wordt behoed van sloop door er kluswoningen van te maken, foto Diederik van der Laan door Sandra Donker De overgang kan nauwe lijks groter zijn: van het pittoreske, slaperige Eijs- den, onder de rook van Maastricht, naar het die pe hart van de multicul turele Bijlmermeer, naar de in verval geraakte hoogbouwflat Klei burg. Toch tekent het Limburgse echtpaar Jacque line Schoonheim en echtgenoot Marius Ste kelenburg ervoor; met enthousiasme zelfs. Waarom? Hij: „We voelen ons wereldbur gers, en we wilden graag eens in Amster dam wonen. Hier kan het." Met een glimlach: „Ik wil graag een ónrusti ge oude dag." Voor een luttele 112.500 euro zijn ze eige naar geworden van een casco 'klusflat' van 95 vierkante meter. Naar eigen smaak ge heel zelf op te knappen. Kaalgestript, met zwartgelatexte muren ziet het er allesbehalve paradijselijk uit, maar het stel is vol vertrouwen. „Het is hier verrassend groen en leefbaar", wijst Schoonheim, voormalig docente aan de Universiteit Maastricht, naar de vijver voor de flat. Jazeker, haar vriendin had gewaarschuwd: je gaat niet in de Bijlmer wonen, veel te ge vaarlijk! Maar uit recente cijfers blijkt dat Amsterdam-Zuidoost allang niet meer het roversnest, de verpauperde en criminele wijk van weleer is, concludeerde Schoon heim na het lezen van rapportages. Binnen een maand zal naar verwachting de renovatie van Kleiburg, een van de roemruchte hoogbouwflats in het hart van de Bijlmer, van start kunnen gaan. Dan zijn zeventig van de honderd kluswonin gen definitief verkocht. Loopt het goed, dan gaan fase 2,3 en 4, met nog eens drie honderd appartementen van de zigzagflat, in de verkoop. Een consortium nam het leegstaande ge bouw uit 1971, dat op de nominatie stond voor sloop, voor het symbolische bedrag van 1 euro over van woningbouwcorporatie Rochedale. De eigenaars hebben de vrije hand in hun flat. Alleen slopen gebeurt on der begeleiding, om te voorkomen dat per ongeluk dragende muren worden wegge kapt. De belangstelling is 'beter dan we hadden durven dromen', zegt Willem Gaymans van KondorWessels Vastgoed. Ondanks de crisis stromen potentiële kopers toe. De - zeker voor Amsterdam - bijzonder la ge prijzen dragen daaraan bij. Ook de buzz is goed: de klusflat mikt op dynamische, en thousiaste, creatieve wereldburgers. En dat lijkt te werken. „Het is een heel gemêleerd gezelschap", zegt Gaymans over de kopers. Zwart, Het Limburgse echtpaar Jacqueline Schoonheim en Marius Stekelenburg betaalde 112.500 euro voor een flat in de Bijlmermeer. Steeds meer mensen zien de voordelen van zo'n 'klusflat' waar ze zelf vorm aan mogen geven. blank, studenten, ouderen, kunstenaars, on dernemers, Surinamers en Antillianen die terug willen naar de Bijlmer, starters met een beperkt budget. Dat laatste predikaat geldt voor Kiki Moes, 31-jarig financieel administrateur bij een hostingbedrijf. Ze is een liefhebber van de Bijlmer, waar ze al haar hele leven woont. Met haar moeder inspecteert ze een van de modelwoningen, voor nog geen 60.000 eu ro te koop. Kleiburg vindt ze 'heel erg le lijk'. Van buiten dan. Ze heeft gelijk. De met stalen platen dichtgetimmerde begane grond, afbladderende verf en ingegooide ra men is het er nog geen VT-Wonen. „Ik ben In steeds meer steden kunnen doe-het-zel- vers aan de slag. in zogenoemde kluswonin gen. Voormalige huurwoningen - meestal in slechte staat - worden voor een prikkie te koop aangeboden, op voorwaarde dat het huis of de flat door de nieuwe bewoner wordt gerenoveerd. Projecten in Amster dam, Rotterdam, Breda, Arnhem, Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Lelystad en Al- mere en Haarlem zijn populair. Ondanks, of blij dat het opgeknapt wordt, want de hoog bouw is karakteristiek voor de Bijlmer. Het hoort hier gewoon." In de jaren '70 gold de wijk als futuristisch concept, waarbij de flats gezamenlijk een 'honingraaf vormden temidden van veel groen. De strikte scheiding tussen wonen, werken en recreëren moest verrommeling tegengaan, maar werkte averechts. Decen nialang heeft de gemeente Amsterdam, bij gestaan door een legertje adviseurs van wis selend pluimage, geprobeerd de wijk uit het slop te trekken. Een jaar of tien geleden werd het panacee gevonden: een flink deel van de hoogbouw maakte plaats voor hui zen met een tuintje. Met uitzondering van de flat Kleiburg is de rest van honingraat gerenoveerd. „Hier wil ik wonen", zegt Moes. „Het is een fijne buurt, ik zat hier op school. Het is groen, er is culturele diversiteit. Ik werk in het cen trum van Amsterdam, maar als ik hier te rugkom, voelt het als een dorp. Iedereen kent elkaar." Aan de vooroordelen is ze gewend. „Is dat niet heel heftig?", vragen collega's als ze haar woonadres horen. „Fiets je gewoon 's avonds naar huis? De Bijlmer heeft nog steeds het stigma van een getto, maar voor al bij mensen die hier nog nooit geweest zijn. Ik wil hier nooit meer weg." misschien wel dankzij, de crisis loopt de verkoop voorspoedig, zo blijkt uit een rond gang. De prijzen liggen gemiddeld tussen de 50.000 en 130.000 euro casco. Naast de prijs is voor veel kopers de moge lijkheid om het huis geheel naar eigen smaak te verbouwen een belangrijke reden voor de aanschaf. Ook biedt dat kansen om alternatieve woonvormen of een combina tie van werken en wonen vorm te geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11