'Opvang slachtoffers kinderhandel te mager* VERDIEPING 9 FEITEN OVER KINDERHANDEL Stringent beleid lijkt belangrijker dan belangen van de slachtoffers DONDERDAG 30 MEI 2013 de onzekerheid Nederland geeft te weinig be scherming aan minderjarige slachtoffers van mensenhan del. Buitenlandse slachtoffers krijgen minder rechten dan Nederlandse kinderen en de overheid lijkt een streng vreemdelingenbeleid belangrij ker te vinden dan de belangen van de slachtoffers. Dat concluderen Defence for Children-Ecpat en Unicef Nederland in een rapport dat vanochtend wordt aangebo den aan minister Opstelten. De organisa ties stellen dat vervolging van de daders van mensenhandel vaak boven de zorg voor de jonge slachtoffers gaat. „De slachtoffers krijgen alleen een verblijfs vergunning als ze meewerken aan het straf rechterlijk onderzoek naar de daders. Dat zorgt voor veel onzekerheid. Volgens Euro pese richtlijnen mag die koppeling niet worden gemaakt", zegt Theo Noten van De fence for Children-Ecpat. „Keer het om: laat kinderen bijkomen, hun trauma ver werken en zich veilig voelen. Dan geven ze uiteindelijk meer informatie. Dat kan het opsporen van de daders ook helpen." Door onzekerheid over de verblijfstatus, wordt er ook te laat begonnen met psychi sche hulp. „Deze kinderen hebben te ma ken met posttraumatische stress", zegt Ma- jorie Kaandorp, expert kinderrechten van Unicef. „Wij willen dat zij eerst als kind en slachtoffer worden gezfen, dan pas als vreemdeling. Ze moeten, zolang nodig, op vang en hulp krijgen." De organisaties schatten dat het om hon derden kinderen per jaar gaat.„Die moeten we als Nederland toch kunnen opvangen", zegt Noten. Lang niet alle zaken zijn be kend of worden goed geregistreerd. De or ganisaties pleiten daarom voor een betere registratie. Het opsporen van mensenhandel is al enke le jaren prioriteit van de overheid. Ook zet die zwaar in op de vervolging van de da ders. De Nationaal Rapporteur Mensenhan del maakte dinsdag bekend dat in 2012 op nieuw meer daders voor de rechter zijn ge bracht dan het jaar ervoor: „De stijging in het aantal zaken wil niet zeggen dat men senhandel in Nederland toeneemt", aldus rapporteur Corinne Dettmeijer, „maar wel dat we het steeds beter zijn gaan zien." Het gaat hierbij niet alleen om zaken waarbij minderjarigen het slachtoffer zijn, maar ook om zaken waarbij, bijvoorbeeld, meer derjarige vrouwen vanuit Oost-Europa in de Nederlandse prostitutie belanden. /binnenland Lees het gehele rapport online I foto Jacob van Essen/Het Hoge Noorden In 2006 werden er nog 104 minderjarige slachtoffers van mensenhandel geregistreerd. In 2012 waren dat er 223. Het ging om 198 meisjes en 25 jongens. 82 kinderen kwamen uit het buitenland, 141 uit Nederland. Nederlandse minderjarigen zijn doorgaans slachtoffers van loverboys. Bij de 223 slachtoffers ging het in 113 gevallen om seksuele uit buiting. Niet in alle gevallen is de vorm van uitbuiting geregistreerd. Sinds 2006 gaat het bij de buiten landse slachtoffers vooral om jongeren uit Sierra Leone, Guinee, Nigeria, China en Roemenië. Bij jongens gaat het regelmatig om 16- of 17-jarigen uit Oost- Europa die hiernaartoe worden ge bracht voor het plegen van diefstallen. Als ze in een opvanghuis belanden, lopen ze vaak weer weg. Als ze terug gaan naar Oost-Europa, komen ze vaak weer terug. Van de 153 door de rechter (in eerste aanleg) afgedane mensen handelzaken eindigde 71 procent in 2012 in een veroordeling. Het jaar ervoor was dat nog 60 procent. Dat meldt de Nationaal Rapporteur Mensenhandel en Sek sueel Geweld tegen Kinderen In Friesland is het Centrum Kinder handel Mensenhandel (CKM) opgezet. Dat is een initiatief van Fier Fryslan, een expertise- en behandelcentrum voor geweld in afhankelijkheidsrelaties. Het centrum wil slavernij en 'slavernij- achtige toestanden' tegengaan. Mensenhandel zien zij als een vorm van moderne slavernij. Defence for Children-Ecpat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9