'Vissers doen niet snel aangifte van stroperij' Over tien jaar 3300 kinderen minder I I i Advocate wil clementie voor man met Staatssecretaris Sander Dekker presenteert in Wolphaartsdijk plannen voor basisonderwijs. 1 4 Wat verbruikt in huis het meeste gas? 22 ZEELAND Kater (2) KLEINE BASISSCHOLEN donderdag EP Drieëntwintig leerlingen op een basisschool is veel te weinig Willem van Dam Samenwerken is Jawel hoor, het schier onver mijdelijke is gebeurd. Da genlang sloop kater Jan Kees met een vileine grijns rond zijn bek om ons tuinhuis je heen. Gisteren sloeg hij op nieuw toe. Ondanks het waar schuwende gekwetter van Ma Merel en Pa Merel. Ondanks de emmers water die we over hem hadden leeg gekiept. On danks het fort dat wij rondom het merelnest hadden ge bouwd. Hoe hij het flikte weet ik niet, maar Jan Kees zette wederom zijn klauwen in het nest waar in tot voor kort zoveel pril ge luk huisde. In de tuin vonden de kleinkinderen het zoveelste slachtoffer. „Opa, oma", riepen ze onthutst, „wéér een dood vo geltje." En ze wezen verslagen naar een levenloos hoopje me rel, dat de moordenaar noncha lant onder de struiken had ge deponeerd. „Stomme Jan Kees." Nog slechts één merelbaby ligt er in het nest - broers en zus sen zijn allemaal vermoord. Door Jan Kees. Toeval? De Volkskrant besteed de het afgelopen weekeinde in de rubriek 'Wat zou u doen?' aandacht aan het probleem dat ook ons zo hevig bezighoudt: hoe voorkom ik dat de kat van de buren onze tuinvogels uit moordt? Eén lezer adviseerde een tuinvogel-consulent (die bestaan kennelijk) in te schake len. Een ander suggereerde de aan schaf van een apparaatje dat een akelig geluid produceert. Weer een ander opperde een paar waterballonnen op te han gen met aan de onderkant een likje smeer worst; zodra de kat daaraan begint te likken knalt de ballon uiteen en wordt de snoodaard op een koude douche getrakteerd. Héél origi neel: smeer een lik verf rond de poten van de indringer; dat zal de buren leren als hun geliefde huisdier zich na een dagje moorden lui op hun nieuwe bankstel uitstrekt. Volgende week in de rubriek 'Wat zou u doen?': Hoe help ik mijn vader van zijn porno-ver slaving af? Dat kan niet moeilijk zijn. Stuur hem Xaviera Hollander maar op het dak. Wedden dat hij daar een stevige kater aan overhoudt? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - Beroepsvissers zijn min der bereid om aangifte te doen van illegale visserij, stroperij of vandalis me. Dat betoogde voorzitter Jaap Gele- ijnse van de Combinatie van Be roepsvissers woensdag in de Tweede Kamer. De CvB is de lan delijke koepelorganisatie van be roepsvissers op de binnenwate ren, uitgezonderd het IJsselmeer en heeft 100 leden. Een visser die aangifte wil doen weet tegenwoor dig niet meer bij wie hij moet zijn, aldus Geleijnse. Weet hij dat toevallig wel dan duurt de aangif te langer en blijft het erna oorver dovend stil. De vissersvoorman wees de Kamer erop dat aangiftes belangrijk zijn. „Vissers zijn de ogen en oren van de natuur. Ze zitten bij nacht en ontij op het wa ter en zien veel van wat er ge beurt. Stropers nemen het niet zo nauw; ze zijn niet zuinig op na tuur en dierenwelzijn." Dat het anders kan laat de Noord-Hollandse bond van be roepsvissers zien, gaf Geleijnse de Kamer als voorbeeld. Allerlei orga nisaties en instanties hebben er de koppen bij elkaar gestoken en een coördinator aangesteld. Vis sers kunnen bij hem diefstal of il legale visserij digitaal melden. „Het project loopt anderhalve maand en het gaat voortreffelijk. Er zijn al 60 illegale fuiken wegge haald", aldus Geleijnse. Hij pleitte er in de Kamer voor te zorgen dat per regio een dergelij ke coördinator wordt aangesteld. door Cornelleke Blok WOLPHAARTSDIJK - Scholen met minder dan honderd leerlingen hoeven niet per definitie dicht. Staatssecretaris Sander Dekker (WD, Onderwijs) legt het advies van de Onderwijsraad om die - door velen gevreesde - opheffings norm in te voeren naast zich neer. Dat zei hij woensdag tijdens een bijeenkomst op brede school Het Samenspel in Wolphaarts dijk. Hoewel de ondergrens van 23 leer lingen blijft bestaan, zullen er de komende jaren veel kleine basis scholen sluiten of fuseren. De toe slag die het Rijk nu nog toekent aan scholen met minder dan 145 leerlingen verdwijnt in 2016. „Want die toeslag is een finan ciële prikkel voor kleine scholen om klein te blijven", vindt Dek ker. In plaats daarvan wordt per regio een bonus toegekend als schoolbesturen goed samenwer ken. „Drieëntwintig leerlingen is veel te weinig", vindt Dekker. „Het is de vraag of je met zo'n aantal een school kunt runnen. Bovendien zijn kleine scholen kwetsbaar. Wat dan wél een goed leerlingaan tal is, is heel moeilijk te zeggen. Of je de grens op vijftig, tachtig of honderd leerlingen legt: het is altijd arbitrair. Bovendien bied je met een harde grens geen moge lijkheid om in te spelen op regio nale vraagstukken. Soms is het goed 'om in een bepaald gebied een school open te houden die nooit groter zal worden dan tach tig leerlingen." Volgens Dekker is samenwerking tussen scholen geen óptie, maar keiharde noodzaak om de kwali teit van het basisonderwijs in de toekomst op geil te houden. „Als je niets doet, dan is het risico heel groot dat kleine scholen willekeu rig omvallen." Volgens Dekker is het onvermijdelijk dat nog meer dorpen hun laatste basisschool verliezen. „Dat hoeft niet per se ten koste te gaan van de leefbaar heid. Ook in dorpen waar geen school is, komen jonge gezinnen wonen. En mensen gaan voor de boodschappen en sport ook naar een dorp verderop." De regels voor samenwerking worden versoepeld. Zo kunnen scholen in de toekomst makkelij ker fuseren en worden de regels voor samenwerking tussen open bare en christelijk basisscholen minder streng. „Ouders zullen daardoor in de toekomst soms Sander Dekker, staatssecretaris misschien minder keus hebben. Maar als de christelijke en de openbare basisschool in een dorp rug aan rug blijven staan, vallen ze misschien allebei om. En dan hebben ouders helemaal geen keus meer. Keuzevrijheid in het onderwijs is belangrijk, maar kwa liteit is nog veel belangrijker." Anko van Hoepen, bestuurslid van de Alpha Scholengroep (16 christelijke basisscholen op Zuid-Beveland), is enthousiast over de plannen van de staatsse cretaris. „Ik ben blij dat er geen ri gide opheffingsnorm komt. De staatssecretaris zegt terecht dat schoolbesturen zelf naar oplossin gen moeten zoeken. Deze plan nen geven bovendien ruimte voor samenwerking. Nu zijn de regels erop ingericht om te blijven zit ten waar je zit. Scholen wachten tot de buurschool omvalt. Met de ze plannen worden schoolbestu ren verleid tot actie." Van Hoepen ziet ook kansen in sa menwerking tussen scholen met verschillende levensbeschouwelij ke achtergronden. „Waar het kan, moet je een openbare en christelij ke basisschool open houden, maar hier in Wolphaartsdijk bij voorbeeld, weet je dat één van de scholen op den duur moet slui ten. Als je er een samenwerkings school van maakt, dan kan je ouders meer bieden." Gerard Langeraert, directeur van scholengroep Leertij-Kapriom (34 basisscholen op Zeeuws-Vlaande ren), denkt dat de plannen van de staatssecretaris 'een gigantische aardverschuiving' teweeg breng en. „Dit plan bevat een financiële prikkel om snel te gaan werken aan een regionaal plan voor het basisonderwijs." MIDDELBURG - Dat maatregelen voor het Zeeuwse basisonderwijs nodig zijn, werd duidelijk uit een rapport van adviesbureau KPMG sociaal-cultureel planbureau Scoop, dat gisteren ook gepresen teerd werd. Zij maakten progno ses voor leerlingenaantallen, huis vesting, personeelsbehoefte en de financiële huishouding van Zeeuwse basisscholen. Het aantal leerlingen op Zeeuwse basisscholen neemt tot 2023 met ruim 3.300 af (een da ling van 11 procent). 44 van de 57 schoolbesturen be landen in 2023 in de rode cijfers, waarvan 29 besturen technisch failliet zullen worden verklaard. Om de financiële huishouding op orde te houden, moeten de ba sisscholen de komende tien jaar 443 fulltime banen schrappen (14 procent van de 3.190 banen die er nu zijn). Ruim een kwart van de leer krachten is ouder dan 55 jaar. Zij gaan de komende tien jaar met pensioen. Waar er nu een over schot is aan personeel, is er daar om in 2023 juist een tekort aan Leerkrachten in Zeeland. In 2011 stond 19 procent van de schoolgebouwen leeg (18 procent daarvan werd verhuurd). De leeg stand loopt tot 2023 op naar 27 procent in Zeeland, variërend van 21 procent in Walcheren tot 35 pro cent in Zeeuws-Vlaanderen. 'let antwoord vindt u elders in deze krant. Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 III the multi-utility company door Pieter van Klinken ZIERIKZEE - In Zierikzee kennen veel mensen hem wel. Bodybuil der, kaal hoofd, tatoeages en als je in de problemen zit, hoefje hem maar te bellen en hij komt. Maar de 24-jarige man uit Ellemeet wil dat niet meer. Hij wil verhuizen, liet zijn advocate Virginie Serrarens woensdag weten bij het gerechts hof in Den Bosch, waar hij terecht stond voor verschillende geweldsin cidenten. „Mijn cliënt heeft nu eenmaal een kort lontje en raakt snel be trokken bij zaken waarvan je ei genlijk zegt: bemoei je er niet mee", zei de raadsvrouw tijdens de behandeling van het hoger be roep. Dat was ingesteld tegen het von nis van zestien maanden, waar van acht voorwaardelijk, dat de rechtbank in Middelburg in de cember oplegde. Zes maanden er van zat hij al uit in voorarrest. De man zelf was niet aanwezig in Den Bosch, omdat hij het open baar vervoer naar het paleis van justitie niet kon betalen. Hij woont ook weer bij zijn ouders en zodra de behandeling tegen zijn psychiatrische klachten en drugsverslaving achter de rug zijn, wil hij verhuizen. „Naar Mid delburg of zo", aldus zijn raads vrouw. De man zou in februari vorig jaar betrokken zijn geraakt bij de mis handeling van een jongen. Hij Ef~ kwam het jochie helpen tegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70