Dansen voor verkoop van woning TholCII ITIOCt 2,8 miljoen bezuinigen Itawa wil dolgraag door met Tholen Reorganisatie bij Pontes leidt tot onrust 26 BEVELANDEN en THOLEN Gemeenteraad laat zich volgende maand achter gesloten deuren uit over bezuinigingsvoorstellen college. door Martijn de Koning oostburg - Natuurlijk wil dansdo- cente Anita Bekers uit Middelburg dolgraag dat haar te koop staande woning flink in de belangstelling staat Maar ook haar West- Zeeuws-Vlaamse leerlingen is er al les aan gelegen dat de woning snel verkocht wordt. Daarom bedach ten ze flashmobs en een lipdub. Bekers geeft nu in Oostburg bal letles onder de paraplu van Stich ting Welzijn. Die krijgt na de zo mer fors minder gemeentelijke subsidie, waardoor tal van cursus sen ophouden te bestaan. Ook de balletlessen van Bekers zitten daarbij. Bekers zag wel een oplossing. „We hebben in de Oostburgse Nieuwstraat een woning met werkplaats op het oog, waar we een dansschool-aan-huis kunnen beginnen. Maar we moeten onze huidige woning in Middelburg eerst verkopen, anders kunnen we het pand in Oostburg niet fi nancieren", verklaart Bekers. Het gezin krijgt op een bijzonde- Enola Fondse, Roxanne de Lange en Brett Manders (vlnr) tijdens de flashmob in Middelburg, foto Ruben Oreel re manier hulp van een groep leer lingen. Die zijn ook gebaat bij ver koop van de woning, en brengen het huis momenteel onder de aan dacht via flashmobs. Vorige week deden ze zo'n spontane dans in Middelburg, en er volgen er nog in Vlissingen (morgen) en Goes (zaterdag). Omstanders krijgen een flyer waarin het huis wordt aangeprezen. Daarnaast maakten de leerlingen een lipdub (een in één take opgenomen muziekclip) in het huis van Bekers, waarbij de hele woning in beeld komt. Het filmpje staat op Youtube. door Rob Paardekam tholen - De gemeenteraad van het Poolse Itawa wil de stedenband met Tholen dolgraag voortzetten. Ze zijn er zo dol op hun Zeeuwse zustergemeente dat ze de Thoolse burgemeester Willem Nuis hebben benoemd tot ereburger. Dat gebeurde tijdens een bezoek dat een Thoolse delegatie van 23 tot en met 28 mei bracht aan Ita wa. Vanuit Tholen gingen leden van het college, de gemeenteraad en de Stichting Itawa-Tholen mee. Tijdens het bezoek werd Nuis be noemd tot ereburger van de Pool se gemeente. Hij ontving die lof vanwege zijn bijzondere verdien sten voor het versterken en verdie pen van de vriendschapsband tus sen de twee gemeenten. Nuis kreeg van zijn collega Wlodzimir Ptasznik een bijbehorend beeldje uitgereikt. De stedenband dateert uit 1994 en is in 2004 voor tien jaar ver lengd. De gemeenteraad van Ita wa heeft zich onlangs al unaniem uitgesproken voor het nogmaals verlengen van de band. Of de lief de wederzijds is, zal begin vol gend jaar Wijken. Dan moet de Thoolse raad een besluit nemen. door Rob Paardekam tholen - De gemeente Tholen moet de komende jaren flink bezui nigen. Het bedrag loopt op tot 2,8 miljoen euro in 2017. „Daarbij is niets onbespreekbaar", stelt wet houder Peter Hoek. De bezuinigingen komen groten deels voort uit de verminderde al gemene uitkering van het Rijk. Tholen verwacht dat er in 2017 ruim een miljoen euro minder uit Den Haag komt. Ook het feit dat Tholen de komende jaren flink moet investeren in onderwijshuis vesting en gemeentelijke accom modaties leidt ertoe dat op ande re terreinen moet worden bezui nigd. „Daarin hebben we weinig' keus", stelt Hoek. „Als een school gebouw echt op is, moet daar geld in worden gestoken." De bezuinigingen die de gemeen teraad vorig jaar al doorvoerde, moeten ook nog voor een groot deel worden ingevuld. Destijds is bepaald dat deze bezuinigingen onder meer moesten komen uit het armoedebeleid, het leerlingen vervoer en de interne organisatie. Ook zou flink moeten worden be spaard op de voorzieningen in de kernen, onder meer door ze te concentreren. De bezuinigingsbedragen die vo rig jaar werden ingeboekt, vallen in het niet bij de nieuwe cijfers. Volgend jaar moet 431.000 euro worden bespaard. In 2015 loopt dat bedrag op tot 1,5 miljoen euro, om daarna door te stijgen naar 1,9 miljoen (2016) en 2,8 miljoen (2017). Hoek stelt dat dit bedrag de jaren erna niet verder stijgt. „Maar dat zeg ik met de wetenschap van nu", benadrukt hij. „Ik hoorde de minister van Financiën vandaag voorspellen dat er extra bezuini gingen aan zitten te komen. Als dat zo is, worden ook de gemeen ten weer getroffen." Het college presenteert volgende maand een aantal bezuinigings voorstellen aan de gemeenteraad. Die gaan verder dan 2,8 miljoen euro, dus er valt nog wat te kie zen voor de fracties. Tijdens een besloten vergadering op 13 juni mag de gemeenteraad zeggen wat ze van de voorstellen van het col lege vindt. In de twee weken daarna volgt volgens Hoek een stukje burger participatie. Het college praat dan met vertegenwoordigers uit de Thoolse maatschappij. „Die ge sprekken zullen met name wor den gevoerd met organisaties die het hardst worden getroffen", al dus de wethouder. De resultaten van deze gesprek ken worden verwerkt in een eind document. Daar kan de raad zich een maand lang op bezinnen. In september moeten - deze keer wel in de openbaarheid - knopen worden doorgehakt. door Melita Lanting doet 't gewoon zierikzee - De aangekondigde reor ganisatie van de directiestructuur bij Pontes scholengroep in Goes en Zierikzee zorgt voor onrust. Vooral het afschaffen van de sectordirec teuren en de snelheid waarmee de reorganisatie wordt doorgevoerd valt niet goed bij de leerkrachten. Ook onder gemeenteraadsleden van Schouwen-Duiveland wekt de reorganisatie onrust. Pontes wil een andere structuur. De huidige deeltijdleden van het college van bestuur moeten ver vangen worden door één voltijds lid. Daarvoor is extra budget no dig, maar dat zou binnen de huidi ge begroting opgevangen kunnen worden. De huidige rectoren van het Goese Lyceum en Pontes Pie- ter Zeeman in Goes stappen uit het college van bestuur en zullen zich ieder richten op het besturen van de eigen school. De reden voor deze wijziging zijn onder meer teruglopende inkomsten en minder leerlingen. Een nadeel van deze constructie is dat de verantwoordelijkheid bij één persoon komt te liggen. Pon tes wil daarom een 'directie-over leg Pontes' invoeren, maar de sta tus van dit overleg is niet bekend gemaakt aan de gemeente. Dat vinden verschillende raadsleden van Schouwen-Duiveland onvol doende. Zij moeten vanavond de organisatiewijziging goedkeuren en overwegen het besluit uit te stellen. De raadsleden willen voor af weten waar ze mee instem men, mede in het belang van het voortgezet onderwijs op Schou wen-Duiveland. Ook de gemeen teraad van Goes moet zich over de reorganisatie uitspreken, maar daar is het voorstel nog niet voor gelegd aan de gemeenteraad. Rector Sjef Lommen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee wil in houdelijk niet op de zaak ingaan, maar zegt in gesprek te zijn met het personeel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66