UIT 11 De wielersport staat centraal in de theatervoorstelling De Muur on tour: De ronde van Zeeland Seaports op zaterdagavond 1 juni in het Scheldetheater in Terneuzen. DONDERDAG 30 MEI 2013 Het verhaal van Rinus in het Morgenland Landbouwer Rinus de Regt uit Colijns- plaat begint vandaag weer met zijn rondleidingen iedere dinsdag- en don derdagavond door het natuurgebied Morgenland. Dat is het historisch ge bied westelijke inlaag op Noord-Beve land tussen de Oesterput en de Vo- gelkijkput. Een extra dimensie deze zomer is de aanleg van het dijktraject door Bureau Zeeweringen. Don. 30 mei, verder elke di. en don., Vogelkijkhut, Colijnsplaat, 19.00 uur. Concertlezing rond 'Baltische Zielen' van jan Brokken Jan Brokken stelde rond zijn boek 'Baltische Zielen' een tekst- en mu ziekprogramma samen. Het resultaat is een concertlezing die de auteur ver zorgt samen met pianist Marcel Worms en violiste Ursula Schoch. Zij voeren werken uit van Arvo Part, Peteris Vasks en Jurgis Gaizauskas. Met de teksten van Brokken wordt de politieke context duidelijk. Zaterdag 1 juni, Kerkje Sint Kruis, 15.00 uur. Werk Leo de jong centraal in Lente Kunstveiling Kunstenaar Leo de Jong (81) houdt zondag 2 juni in zijn atelier-galerie de 'Lente Kunstveiling In Beweging', om lijst met muziek en zang. De veiling biedt bezoekers de kans voor een vriendelijk prijsje originele kunst aan te schaffen. De Jong maakt vaak schil derijen met het thema sport. Voorma lig wielrenster Keeti Oosten-Hage treedt op als veilingmeester. Zondag 2 juni, Atelier-Galerie De Jong, Walstraat 80, Axel, 13.30 uur. t Wielergekte ook in het theater Vrij. 31 mei, zat. 1 en zon. 2 juni, Veere; zie: www.veere-stad.nl Zaterdag 1 juni, Zware Plaatwerkerij, Vlissingen, 10.00 uur. Onder het motto 'Kill your darlings' verzorgt Cavak, centrum voor audiovi suele amateurkunst, een workshop film maken. Onder leiding van Escha Tanihatu, Raymond van Soest en Rieks Soepenberg komt alles aan bod wat met dit vak te maken heeft. De Zware Plaatwerkerij in Vlissingen wordt voor deze gelegenheid voor één dag ingericht als echte filmset. door Marius Roeting De penetrante geuren van mas sageolie en smeermiddelen van kettingen ontbreken. Net als bruingebakken onthaarde benen, bidons en derailleurs. Maar het draait wel degelijk om de wielersport zaterdag tijdens de voor stelling in het Scheldetheater. Zeeland kent een aardige wielertraditie met bekende coureurs als Jan Raas, Theo Middelkamp, Jo de Roo, Cees Priem, Kees Bal, Keetie van Oosten-Hage en Johnny Hoogerland De Tour de France doorkruis te Zeeland, de Giro hield er halt en de Ene- co tour, Delta's profronde en vele plaatselij ke koersen zijn jaarlijkse evenementen. Maar wielrennen als een theatervoorstel ling'? De muur on tour bewijst dat het kan. Deze theaterbelevenis werd een aantal ja ren geleden geïnitieerd door het literaire wielertijdschrift De Muur. De voorstellin gen worden gekoppeld aan een wielere- venement. De première was in het Luxortheater in Rotterdam als Grand dep art voor de Tour de France die dat jaar door Nederland trok. Later volgden voorstellin gen in Limburg - het WK op de weg en de Amstel Gold Race. En nu dan in Terneu zen, waar de show werd verbonden aan De ronde van Zeeland Seaports. Nooit is de inhoud hetzelfde. „Tekst en in houd worden mede bepaald door de situa tie en de omgeving. Het is een mix van theater, verhalen, interviews en muziek. Deze show is gefocust op het Zeeuwse", vertelt JW Roy, muzikant en wielerliefheb- ber. Vaste 'ingrediënten' zijn onder meer de wielergekke Mart Smeets en Wilfried de Jonge, die persoonlijke herinneringen aan het circus op twee wielen ophalen. Daarnaast treden (ex) beroemdheden uit het metier in de schijnwerpers. In de Zeeuwse editie zijn dat zeker Eddy Plan- ckaert, Kees Bal en Maarten Ducrot. Hoe, dat blijft eveneens een verrassing. „Zo weet ik zelf niet hoe de bijdrage van Plan- ckaert gaat worden. Misschien wordt hij wel op de massagetafel op geïnterviewd door Wilfried de Jonge", zegt Roy. NOS-journaallezer Herman van der Zandt praat de onderdelen aan elkaar. Verder zijner serieuze liedjes over de wielersport van en door Jan Willem Roy, Rick de Leeuw, Alex Rourka en het muziektrio Ocobar. Dat muzikale gedeelte leunt gro tendeels op het project De Sint Willebrord Sessies Vol. 1: Sporthuis Hubert. Vorig jaar juli verscheen een thema cd met wielerlied- jes, geschreven door Roy en uitgevoerd door artiesten als Guus Meeuwis, Freek de Jonge, Guido Belcanto, de Leeuw en Rour ka. Jan Willem Roy was in zijn tienerjaren zelf een verdienstelijk amateur wielrenner, die onder meer de ronde van Eindhoven en Best op zijn naam bracht. De ronde van Steensel, buurgemeente van zijn toenmali ge woonplaats Knegsel, won hij nooit. Hij schreef later de frustratie van zich afin het lied Een jongen uit Knegsel wint de Ronde van SteenselRoy componeerde ook de mu ziek bij een ode van Rick de Leeuw aan de tragisch verongelukte coureur Wouter Weylandt. „Dat is een aangrijpend lied dat zeker deze avond aan bod komt. Weylandt won immers de sprint van de enige rit in de Giro die op Zeeuwse bodem eindigde in Middelburg in 2010. Dat mag in een voor stelling over wielergekte in Zeeland niet ontbreken." Zaterdag 1 juni, Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur. Viering oprichting Eerste Admiraliteit in Lage Landen De Koninklijke Marine en burgerij van Veere vieren dit weekend feest om de oprichting van de Eerste Admi raliteit in de Lage Landen - 525 jaar geleden - te herdenken. Dat gebeurt o.m. met een vloot van historische zeilschepen bij de Rede van Veere, een tentoonstelling over hoogaarzen in Museum De Schotse Huizen, admi- raalzeilen en een marinelanding. Cavak laat enthousiastelingen proeven aan film maken JW Roy, muzikant en wielerliefhebber. Rick de Leeuw brengt muzikale ode aan Wouter Weylandt. Alex Roeka is een van de vertolkers van 'wielerliedjes'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51