'Wie er schopte, is niet per se van belang' 44 Mykel zag dat Bondsrepubliek zit in maag met DDR-verheerlijking IN HET NIEUWS 3 Haringparty Goes twee weken uitgesteld Wereldrecord reanimeren zijn vader huilde en dat hij zich probeerde af te schermen 'Geen Fries op een rechtszitting1 Moeite met bewijs aanslag raadhuis DONDERDAG 30 MEI 2013 rende ik weg' toonaarden hun aandeel. „Maar hoe kan het dan dat anderen zeg gen dat je wel hebt geschopt?", vroeg rechtbankvoorzitter An ja van Holten aan de toen 16-jarige Uit de verklaring van de zoon van Richard Nieuwenhuizen S.B. „Ze vergissen zich. Ik weet ïoo procent zeker dat ik niks heb gedaan." Een opmerkelijke uitlating zou de 16-jarige I.C. hebben gedaan, te genover twee medeverdachten. „Als er videobeelden waren, was ik de lui geweest." Hij vertelde hun dat hij Nieuwenhuizen tegen zijn neus en achterhoofd heeft ge schopt. C. ontkende gisteren stel lig dat hij dat heeft gezegd. Naast de talloze getuigenverklarin gen is er op een voetbalschoen van de 16-jarige F.F. een DNA-spoor van Nieuwenhuizen gevonden. Daarover wilde F. geen enkele vraag beantwoorden. Hij beriep zich op zijn zwijgrecht. De rechtbank las ook de verkla ring van Mykel Nieuwenhuizen voor, de zoon van de grensrech ter. Hij speelde mee in het team van Buitenboys en verklaarde dat hij zag hoe zijn vader het na de wedstrijd aan de stok kreeg met een paar spelers van Nieuw Slo ten. „Mykel zag dat zijn vader wil de wegrennen, maar dat hij werd getackeld en op de grond viel. Ze scholden hem uit voor kanker jood en homo, en ze sloegen en schopten hem. Mykel zag dat zijn vader huilde en dat hij zich pro beerde af te schermen." De jon gen met de gele schoenen en rode sokken zou volgens Mykel in ie der geval trappen hebben uitge deeld. Hij wilde zijn vader hel pen, maar werd zelf ook getackeld en geschopt. De eerste dag van de rechtszaak heeft dus geen duidelijkheid gege ven over wie welke rol heeft ge speeld in het geweld tegen Nieu wenhuizen. Het is maar zeer de vraag of de rechtbank dat na dit proces wel weet. Van de verdach ten hoeven de rechters niets te verwachten. Vandaag worden de verdachten verder ondervraagd. Mogelijk mag ook vandaag de fa milie Nieuwenhuizen gebruik ma ken van het spreekrecht. door Hans Goossen door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Ze hebben hun eigen ver eniging: de veteranen van de Natio nale Volksarmee (NVA), de strijd krachten van de voormalige DDR. Onlangs stond een aantal van hen in Berlijn nog stram in de houding bij het gedenkteken voor de geval len soldaten van het Rode Leger. Recent herdachten zij ook de over winning van de Sovjet-Unie op Nazi-Duitsland. Enkelen droegen Stasi-uniformen, die van de be ruchte Oost-Duitse geheime dienst. In hun handen hielden ze vlaggen van de opgedoekte DDR. Dit martiale vertoon schoot een aantal conservatieve Duitse politi ci in het verkeerde keelgat. Een dergelijke verheerlijking van het DDR-regime geeft geen pas, vond Volker Kauder, fractievoorzitter van de christen-democratische CDU/CSU in de Bondsdag. Met een hakenkruis - het symbool uit een eerder totalitair verleden - mag je in Duitsland immers ook niet over straat. De jongerenafde ling van Kauders CDU gaat nog verder en wil ook de verkoop van allerlei onschuldige snuisterijen en parafernalia uit het DDR-tijd- perk aan banden laten leggen. Dat vinden veel middenstanders die van de verkoop van DDR-spullen leven, een slecht plan. Zij vinden steun bij de vele duizenden inter nationale toeristen, die een licht groene miniatuur-Trabant of een felrood T-shirt met de afbeelding van DDR-partijleider Erich Honecker heel hip vinden. Op allerlei plekken in Berlijn zijn dergelijke 'Ostalgie'-producten te krijgen. Niet alleen DDR-bont- mutsen, koppelriemen en militai re uniformen vind je daar, maar ook kopieën van de geinige Ampelmannchen (de groene en ro de mannetjes uit de verkeerslich ten), de bij velen geliefde Rotkapp- chen-Sekt (alcoholvrije rosé) en potten Spreeiuald-Gurken (augur ken). Met een beetje geluk krijg je zelfs nog ergens Muckefuck, on smakelijke namaak-koffie. Wie consequent alles wat aan de DDR herinnert, wil verbieden, moet ook de verkoop stopzetten van Thüringer Bratwurst en van goedkope Florena huidcreme, de Oost-Duitse tegenhanger van Ni- vea. Dat is een onmogelijke opga ve en zo'n verbod zal er dus wel niet komen. Het debat over een eventueel ver bod van de DDR-symbolen lijkt vooral een poging van conservatie ve politici om zich te profileren, nu er in september Bondsdagver kiezingen aankomen. Het raakt wel aan een wezenlijke vraag: hoe komt het dat de DDR-tijd vooral als een soort onschuldig curio sum word beschouwd? Iedereen heeft natuurlijk recht op zijn her inneringen, erkende Groenen-po- litica Katrin Göring-Eckhardt. „Maar die mogen er niet toe lei den dat het grote lijden van de slachtoffers onbelicht blijft." LEEUWARDEN Een Fries sprekende verdach te heeft gisteren niet de kans gekregen om in de rechtbank in Leeuwarden Fries te spreken. Volgens de wet hebben verdachten het recht Fries te spreken in een Friese rechtszaal. De rechter ging akkoord als dat geen problemen gaf, maar de grif fier spreekt geen Fries. AMSTERDAM/TILBURG - Ook als nooit duidelijk wordt wie wat pre cies gedaan heeft, kunnen de ver dachten van de dodelijke mishan deling van grensrechter Richard Nieuwenhuizen veroordeeld wor den. „Het is zeker niet zo dat je er bij bent omdat je erbij was, maar er hoeft ook weer niet per se bewe zen te worden dat een verdachte ook daadwerkelijk getrapt heeft", zegt de Tilburgse emeritus hoog leraar strafrecht Theo de Roos. De acht verdachten is primair doodslag ten laste gelegd, secun dair openlijke geweldpleging. Vooral die tweede verdenking vormt een vangnet voor het Open baar Ministerie (OM), aldus De Roos. „Voor het medeplegen van doodslag geldt weliswaar ook dat een verdachte niet per se zelf ge trapt of geslagen heeft, maar het OM moet dan wel bewijzen dat sprake was van bewust'e en nau we samenwerking", legt De Roos uit. „Het persoonlijk aandeel van verdachten in de mishandeling is dan van belang. Dat is veel min der het geval bij 'het in vereni ging uitoefenen van openlijk ge weld'. Joelen, er omheen springen en aanmoedigen kan dan genoeg zijn om duidelijk te maken dat een verdachte bij de groep hoorde die zich aan mishandeling schul dig maakte." De verdachten in de grensrechter zaak kwamen gisteren vooral met met henzelf ontlastende en ande ren belastende verklaringen. „Maar voor die subsidiaire verden king maakt het niet eens uit wie er wel of niet geschopt heeft", zegt de emeritus hoogleraar. Tot 2000 repte de wet over 'open lijke geweldpleging met verenig de krachten'. „Die term riep toch een actievere rol op. De wettekst is toen versoepeld tot 'in vereni ging'. Dat gebeurde om hooligans tijdens het EK voetbal in Neder land gemakkelijker te kunnen aan pakken", verklaart De Roos. WAALRE Het bewijs tegen de verdach ten van de aanslag op het ge meentehuis in Waalre lijkt nog niet overtuigend. De rechtbank in Den Bosch liet een van de drie verdachten gisteren vrij wegens onvol doende aanwijzingen voor zijn betrokkenheid. Het gaat om de man van wie de poli tie vermoedde dat hij was te zien op bewakingsbeelden. Hij blijft wel een verdachte. GOES - De jaarlijkse Haringparty in Goes bij restaurant De Stads- schuur wordt noodgedwongen twee weken verschoven. Woens dag werd bekend dat de start van het haringseizoen is uitgesteld. De groothandel besloot hiertoe in overleg met de visdetailhandel en de aanvoerders omdat de haring die tot nu toe is gevangen nog niet van de juiste kwaliteit is om tot Hollandse Nieuwe te kunnen wor den verwerkt. Het slechte weer is de oorzaak van het uitstel. Door dat er weinig zonlicht was, groei- - de het plankton in zee - dat op het menu van de haring staat - erg langzaam. Het is de tweede keer in de geschiedenis dat de opening van het haringseizoen wordt uitge steld. De eerste keer was in 2006. De inloop van de Haringparty Goes is nu op 19 juni vanaf 16.30 uur en om 17.15 uur wordt het eerst vaatje Hollandse Nieuwe geo pend. NIJMEGEN - Meer dan 2000 basis scholieren uit Nijmegen verbra ken woensdag het wereldrecord reanimeren in voetbalstadion De Goffert. Tegelijkertijd leerden ze hiermee hoe een reanimatie in zijn werk gaat. Dat meldde het Ca- nisius-Wilhelmina Ziekenhuis Nijmegen dat het organiseerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3